Anasayfa Amerika Amerika Şehirleri – San Francisco

Amerika Şehirleri – San Francisco

11 min read
0
0

San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde en büyük 13. şehirdir. Eyalet sistemi içerisinde California eyaletine bağlıdır ve California’nın 4. büyük şehridir. Eyaletin güney kıyı şeridinde yaklaşık olarak üç tarafı denizle çevrili fiziksel yapısı; Farallon, Yerba Buena, Treasur ve Alcatraz adaları, gibi deniz aşırı konumda kara parçalarıyla tamamlanır. Amerikan kültürü içerisinde oldukça kalabalık seçenekler içerse bile, Amerika Şehirleri – San Francisco kendi özel kültürel yapısını koruyan ve sahip çıkan bir yaklaşım benimsemiştir.

Yüz ölçümü 121 Kilometrekare, nüfusu ise 785 Bin civarında ve yaşam alanı bakımından kalabalık, bu kalabalığa konfor sunmak ve ekonomik olarak kalkındırmak adına oldukça pahalı şartlar içeren bir yapı sergilemektedir. Genel olarak Türkiye iklimi ile eşdeğer yaz ve kış mevsimlerine rastlanır. San Francisco, ABD gelir ve gider dağılımı bakımından en pahalı şehirler arasında ilk sıralarda yer alır. Ortalamalar bakımından farklılıklar yaşansa da, konforlu bir hanede halk, yıllık $110K(Amerikan Doları)’nın üzerinde bir harcama ile sadece orta düzeyde bir hayat sürer.

Amerika Şehirleri – San Francisco hem turistik gezmek isteyenler hem de öğrenciler için seçeneklerle dolu bir şehir

San Francisco Gezilecek Yerleri 

Amerikan kültürü ve gelişmiş yaşamı içerisinde, özel bir yer tutan San Francisco  gezilecek yerleri ve özel alanları arasında Cable Car, yani tramvay gezisi mutlaka önerilir. Şehrin en hareketli caddesinde yer alan bu araç ile tur oldukça eğlencelidir. İtalyan havası North Beach bölgesinde, Meksika ve Latin havası ise Mission District bölgesinde yaşanabilir. Asya esintisi ve minyatür Uzakdoğu için Japantown ve Chinatown önerilir. En ünlü meydanı Union Square olarak bilinir. 1.2 mil uzunluğundaki Golden Gate köprüsü, San Francisco ile özdeşleşen mimari harikası bir köprüdür.

Victorya tarzına hâkim yapılarıyla ünlü Alamo Square, ağır suçluların eskiden kapatıldığı dünyaca ünlü Alcatraz hapishanesi, rıhtım bölgesinde sokak gösterileri ve alışveriş merkezlerinin olduğu Fisherman’s Wharf, San Francisco  gezilecek yerleri ve özel alanları arasında önerilen yerlerdir. Jackson Square, North Beach, Pier 39 ve Sausalito & Tiburon bölgelerinde gece eğlenceleri, deniz keyfi, barlar, deniz üzerine inşa edilmiş muhteşem konak tarzı evlerin yer aldığı, gidenlerin hayran kaldığı diğer alanları arasında yer alır.

Amerika Şehirleri – San Francisco Öğrenci Yaşamı

Çeşitli otoritelerin her yıl küçük farklar ile okul, şehir, ülke ve benzer sıralamalar ile yayınladığı listelerde San Francisco, son zamanlarda ilk 20 şehir arasında yer alır. Okulları bakımından Dünya’nın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı, Amerika’nın eğitim bakımından sembolik şehirlerinden birisidir. San Francisco öğrenci yaşamı bakımından oldukça zengin bir kültür havuzu olarak tanınır. Dünya’nın her yerinden farklı kültürlerden gelen yabancı öğrenciler, yaklaşık 800 Bin’lik genel nüfusta oldukça etkilidirler. Yeme-içme, gece hayatı, gündüz eğlenceleri ve kültür gezileri ile özellikle uluslararası öğrenciler için oldukça başarılı bir Amerikan şehridir. Dünya’nın ekonomik olarak yüksek seviyede yer alan şehirleri ile yarışan San Francisco öğrenci yaşamı için oldukça pahalı sayılsa da, kaliteli eğitim ve kariyer imkânları bakımından, oldukça önemli okullara ve iş imkânlarına sahiptir.

 

 

 

 

 

 

San Francisco öğrenci yaşamı ve kariyer katkıları bakımından oldukça önemli edinimler ve aktivitelere ev sahipliği yapar. Batı Amerika finans merkezi olarak bilinen San Francisco, dünyaca ünlü film ve müzik etkinlikleri, festivaller, tiyatro çalışmalarıyla ünlüdür. Önemli müzeler ve teknoloji fuarları, San Francisco şehrinin bir parçasıdır. Eğitim ve kariyer olanakları için birçok örnek verilebilir. Özellikle Silikon Vadisi ve birçok önemli teknoloji şirketinin eğitime ve insanlığa katkıları, San Francisco öğrenci yaşamı içerisinde önemli kariyer fırsatlarına ev sahipliği yapar. Google ve Apple, en önemli kariyer fırsatlarının elde edildiği teknoloji şirketlerindendir.

Amerika Şehirleri – San Francisco Yaşam Masrafları

San Francisco yaşam masrafları bakımından, oldukça pahalı bir şehirdir. Aylık konaklama masraflarının ortalama $1.3K ile $1.7K(Amerikan Doları) civarındadır. Özellikle Silikon Vadisi yakınlarıyla rıhtım bölgelerinde konforlu bir yaşam sürmek isteyenler bu rakamların çok üzerinde masraflar ile karşılaşırlar. Bir gezinti ya da sıradan gün geçirmek adına kişisel ihtiyaç olarak harçlıkların, $25-$45(Amerikan Doları) civarında olması gerekir. Şehir içi ulaşım ücretleri olarak bir öğrencinin yaklaşık olarak $8 ila $15(Amerikan Doları) masrafı olabilmektedir.San Francisco yaşam masrafları ve özellikle uluslararası öğrencilerin, konaklama dâhil aylık olarak giderlerini iyi hesaplamaları gerekir. Amerika’ya olan hava yolu ulaşımı, aylık eğitim ve kişisel giderler, konaklama ve harçlıklar eklenerek planlama yapılabilir.

Amerika Şehirleri – San Francisco Üniversiteleri

San Francisco eğitim bakımından, dünyaca ünlü ve prestijli okullara ev sahipliği yapar. Özellikle San Francisco üniversiteleri denildiğinde akla ilk olarak gelen üniversitelerden biri Stanford Üniversitesi‘dir. Okulun dünyaca ünlü olmasında, verdiği eğitimin kalitesi ve kariyer imkânları büyük öneme sahiptir. Ayrıca San Francisco üniversiteleri ve ünlü eğitim alanları arasında, yüksek eğitime katkıları bakımından Dünya listelerine giren ünlü okulları arasında; UC Berkeley, University of San Francisco (USFCA) ve University of California yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir –> Amerika Şehirleri – New York

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …