Anasayfa Burslar Common Application

Common Application

10 min read
0
0

1975 yılında üniversite adaylarının okul seçimi ve başvuru süreçlerindeki adaletsizliklerin giderilmesini sağlamak amacıyla kurulmuş olan Common Application, günümüzde kardeş okul ya da benzer niteliklerle anlaşmalı olarak birçok ülkenin üniversiteleri için geçerli bir başvuru sistemidir. Ülkemizden de uluslararası öğrenci olmak isteyenler tarafından kullanılan Common Application ile yurtdışında bulunan okullara başvurular yapılmaktadır. Öğrencilerin yurtdışında eğitim alabilmek için daha çok okul ile iletişim kurmasını ve kolay başvuru yapmasını sağlayan bir programdır.

Ülkemiz okullarının da Dünya’daki başarılarına rağmen sisteme henüz dâhil edilmiş bir üniversite ya da yüksek okul bulunmamaktadır.

Common Application Nedir?

Common Application nedir sorusuna daha anlaşılır olması için; ülkemizdeki YÖK başvuru sistemine benzer bir yaklaşım ile çalışan, Amerikan ve anlaşmalı ülkelerdeki üniversitelere başvuru için tek bilgi kaynağı olarak değerlendirilebilir. İçeriğindeki okul bilgileri ve şartlarını inceleyerek belirlediğiniz kişisel bilgiler ile tek bir başvuru ile çoklu okul seçimi yapabilir, başvuruların cevaplarını alabilir ve değerlendirmeleriniz ile en doğru okulları seçebilirsiniz. Common Application hakkında daha fazla bilgi doğrudan uygulamanın* içinde bulunan sanal danışman ile destek alabilirsiniz.

Bu danışmanlar yardımı ile beklentilerinizin karşılanması adına birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

(*)(http://www.commonapp.org)

Common Application Neden Kullanılır?

Common ApplicationAmerika Birleşik Devletleri ve buna ek olarak 20 ülkede 61 okulun dahil olduğu geniş bir eğitim başvuru yelpazesine sahiptir. ABD okullarının da dâhil olmasıyla birlikte bu sayı, 770’e çıkmaktadır. Bir adayın bu kadar çok okul için belge ve bilgi toplayarak tek tek yazışmalar yapması ve bu yazışmaların sonuçlarını beklemesi oldukça uzun zaman ve maliyet faktörünü doğurur. Common Application neden kullanılır sorusunun en etkili cevabı tam da bu noktada öğrenci adaylarına sunduğu kolaylık şeklinde verilebilir. Ayrıca üniversiteler, bu uygulama ile kendi beklenti ve gerekliliklerinin detaylarını, öğrenci adaylarına ulaştırılması ve tercihlerde öne çıkmalarını kolaylaştıran avantajları sayesinde, en etkili eğitim için en kolay başvuru çözümlerinin üretilmesini sağlamaktadır.

Common Application Avantajları Nelerdir?

Common Application avantajları arasından en etkilisi, tek noktada bilgi ve veri üreterek çok sayıda okula aynı anda başvuru yapılabilmesidir. Yine tek noktada veri üretilerek yapılan başvuruların cevapları da tek noktadan takip edilebilir. Son zamanlarda teknolojik olarak gelişim gösteren yazılımcılığın avantajlarını içerisine dâhil edersek, mobil uygulama seçeneği ile her an bilgilerinizde ve seçimlerinizde değişiklik yapabilecek, başvurular ile cevapların takibi cep telefonundan yapılabilecektir.

Bu programın avantajları içerisinde dolaylı olarak en büyük avantaj konumunda olan Sanal Danışman’dan yardım alma avantajı, öğrenci adaylarına büyük kolaylık sağlar. Her okul için çeşitli farklılıkların araştırılması çok zaman alabilir, doğru bilgilerin elde edilmesi ve başvurularda hataya düşülmemesi de bir o kadar önemlidir. Sanal danışmanlar bu noktada çok büyük bir avantaj olarak tüm adayların ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.

Common Application Başvurusu Nasıl Yapılır?

Common Application başvurusu kısaca beş adımlık profil oluşturmak ve okul belirlemek şeklinde özetlenebilir. Oluşturulan profil ile birden fazla okula başvuru yapılabilir. Böylece tek bir noktadan bilgi alabilir ve aynı yerden okullar ile iletişime geçme imkanına sahip olabilirsiniz.

Başvuru için ilk adım hesap oluşturmak amacıyla gerekli alanların doldurulmasıdır. Bu noktada Common Application, hesap oluşturulması için üniversite yaşına gelmek ya da bir alt eğitim kurumundan mezuniyet gibi şartlar koşmamaktadır.

Common Application başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevaben ilk adımda, kişisel bilgiler adres, telefon gibi sosyal bilgiler oluşturulur. İkinci adımda, okulların seçimi listelenmesi değerlendirilmesi istenir. Bu sayede çoklu okul seçimi yapılabilir ve sıralamalar istenildiği zaman kolayca değiştirilebilir. Yine ikinci adıma özel tavsiyeler için sanal danışmanlar her an yanınızdadır. Üçüncü adım, seçilen okulların öğrencilerden beklentileri ve öğrenci adaylarının karşılaşacakları durumların; ücret, bazı yeterlilik sınavları ve çeşitli süreçlerin detaylarının yer aldığı alandır. Bu noktada unutulmaması gereken, her öğrenci farklı özelliklerdedir ve okullar için de aynı durum geçerlidir. Dördüncü adım, eğitim hayatıyla ilgili bilgilerin girildiği alandır. Bu adımda geçmiş ders notlarından okul dışı aktivite belgelerine kadar, bir üniversitenin adaydan beklediği her konuda bilgi girişi sağlanabilir. Öğrencinin Common Application üzerinden de olsa başvuru yaparken yeteneklerini ortaya çıkartacak çalışmalarını sunması, kendini iyi ifade edecek bir başvuru mektubu yazması ve okuldan beklentilerini, gelecek ile ilgili planlarını belirten bir niyet mektubu yazması da kabul almak açısından önem taşımaktadır.

Common Application başvurusu nasıl yapılır sorusunun beş adımlık süreci içerisinde son adım, girilen tüm bilgiler ve seçilen okullara, aynı anda başvuru yapmak için kullanılmaktadır. Bu adımda da diğerlerinde olduğu gibi, danışmanlar ve rehber makaleler, adayların her an her konuda yardımcısı olmaktadır.

İlginizi çekebilir –> 5 Adımda Amerika’da Eğitim

Daha Fazla
Load More In Burslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…