Anasayfa Amerika Amerika Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar

Amerika Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar

8 min read
1
6

Amerika’da bir eğitim ya da çalışma fırsatı edindiyseniz, Amerikan kültürünü de yakından tanımanın zamanı gelmiş demektir. Amerika’da özel günler çoğunlukla Pazartesi günüdür ve bayramlardan kaynaklı bu tatiller uzun hafta sonu olarak adlandırılır. Markalarında bu özel günlere denk gelen çeşitli indirim kampanyaları olmaktadır. Şimdi kısa kısa Amerika’nın tatil ve özel günlerini inceleyelim.

Amerika Tatilleri

Martin Luther King Günü

Amerika’da yaşayan siyahi vatandaşların haklarına sahip çıkan ve bu doğrultuda çalışmalar yürüten Martin Luther King anısına kutlanan özel gündür. Resmi tatil olan bu özel gün Martin Luther King’in doğum tarihi olan 15 Ocak’a ithafen her yıl Ocak ayının üçüncü pazartesi günü kutlanmaktadır.

Presidents Day (Washington’ın doğumgünü)

Amerika’nın ilk başkanı olan George Washington anısına kutlanan gündür. Her yıl Şubat ayının üçüncü pazartesi günü kutlanmaktadır.

Memorial Day (Anma Günü)

Amerikan şehitlerinin anıldığı gün olarak kutlanan Memorial Day ise Mayıs ayının son Pazartesi günüdür.

4th of July (Bağımsızlık Günü)

Amerika’nın bağımsızlığını kazandığı gün olarak bilinen 4 Temmuz tüm ülkede büyük çoşku ile kutlanmaktadır. Amerika’nın en önemli bayramı olan bağımsızlık gününde tüm ülke tatil edilir. Hemen hemen tüm şehirlerde birbirinden güzel havai fişek gösterileri yapılır. 4 Temmuz’da ve haftasında neredeyse bütün firmalar ürünlerini ekstra indirimler ile satarak kutlamanın da bir parçası olur.

Labor Day (İşçi Bayramı)

Eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanan Labor Day, işçi bayramı olarak kutlanmaktadır.

Columbus Day

Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb kıtaya 12 Ekim 1492 tarihinde ayak basmıştır. Bu tarihe ithafen kutlanan bu bayramda, her yıl Ekim ayının ikinci pazartesi günüdür.

Veterans Day

Kasım ayının on birinde sona eren 1. Dünya Savaşı anısına kutlanan bir gündür. Bu güne özel olarak her yıl 11 Kasım, savaş gazilerini anmak için kutlanır.

Thanksgiving  Day (Şükran Günü)

Adından da anlaşılacağı gibi sahip olunan tüm nimetlere şükür etmek fikrinden ortaya çıkan bu bayram Kasım ayının son perşembe günü ulusal tatil olarak kutlanmaktadır. Bu bayram günü aile ile birlikte olunur, beraber yemek yenir ve şükran gününe özel Amerikan futbol maçı izlenir. Şükran günü kutlamasının geleneksel yemeği hindidir.

Christmas Day

Hz. İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık günü kutlanan Noel, Amerika için de çok önemli bir bayram ve tatil dönemidir. Noel’de tüm evler, sokaklar ve şehir merkezleri ışıl ışıl süslenir. Bu bayram çoğunlukla yılbaşına kadar birleştirilerek tatil yapılır. Amerika’da okullar da sömester tatillerini bu döneme getirmektedir. Noel’de ailece yemek yenir, çam ağacı süslenir ve Noel gününün sabahında hediyeler verilir.

Halloween ( Cadılar Bayramı)

Dizi ve filmlerden de bildiğimiz Cadılar Bayramı, 31 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. Bu bayrama özel bal kabağından şekiller yapılarak evlerin bahçelerinde ya da içerisinde dekor olarak kullanılır. Ayrıca kostümler giyilerek hazırlanılır ve kutlamalar yapılır.

St. Patrick’s Day

Amerika’da birçok ülkeden insan birlikte yaşamaktadır. İrlandalılar için özel olan St. Patrick günü ise Mart ayının 17.sinde İranda giysileri giyilerek, İrlandaya özel biralar içilerek kutlanır. Etrafta bolca yeşil renkli kıyafetler (çoraplardan tutun şapkalara kadar) göreceğiniz bugünde birçok mekanda kutlamalar yapılır.

Spring Break

Amerika’da okullar çoğunlukla 3 dönemden oluşmaktadır. Bahar döneminde Mart ya da Nisan ayı olacak şekilde okuldan okula değişen bir haftalık tatil yapılmaktadır. Yarıyıl olarak bildiğimiz bu dönemde kimi durumlarda öğrenciler kendi arkadaşlarıyla kimi durumda ise aileleriyle beraber Spring Break’i kutlarlar. Bu dönemde Amerika’nın tatil bölgelerine doğru bir hareketliliğin olduğunu görebilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Yorum

 1. […] İlginizi çekebilir –> Amerika Tatilleri ve Özel Günler […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Sertifika Programları

Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…