Boston Amerika’dan çok Avrupa esintileri taşıyan bir şehirdir. Mimarisi az katlı binalardan oluşur. Özellikle İngiliz sömürge döneminin izlerini sıkça görebilirsiniz. New York, Los Angeles gibi şehirlere nazaran küçük bir şehir olduğu için üç dört günde gezebilirsiniz. Hem kültürel hem de akademik anlamda çok gelişmiştir. Amerika’da görülecek yerler içerisinde listenin hep üst sıralarında Boston mutlaka bulunur. Faneuil Hall Market place’de alışveriş yapabilirsiniz. Harvard Üniversitesi’nin bulunduğu Harvard Square içinde öğrenci mekânı kitapçıları ve kafeleri bol bol ziyaret edebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Newburry Sokağı’nı gezip havalı mekânları ile şehrin kokusunu içinize çekebilirsiniz. Duck Tour ile şehri hem araba hem de tekne ile gezme imkânınız da var.

Boston hem yaşamak hem gezmek açısından Amerika’daki en iyi şehirlerden biridir. Ülkemizden öğrencilerin en çok tercih ettiği bölge olan Boston; Amerika’da Avrupa’dan ilk göçmen alan şehir olarak tarihe geçmiştir. Bu yüzden İtalyan ve İrlandalı insanların kökenini genel olarak oluşturduğu şehrin çok farklı bir havası vardır. Herkes kendini Boston’da rahat hissedebilirken, gençlerin eğitim süreçlerini en çok geçirmek istedikleri yer olmasını da yadırgamamak gerek.

Dünyanın en iyi üniversitesi olarak adlandırılan Harvard Üniversitesi, dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak adlandırılan M.I.T gibi okulları ile hemen hemen her ülkeden en seçkin öğrenciler bu şehirde bulunur. Araştırma, geliştirme yapmaya elverişli bir ortam ile bilim dünyasına çok önemli isimler burada kazandırılmıştır. Berkleee College of Music Boston ile sanat dünyasında sıkça ismini duyduğumuz pek çok isim yetişmiştir.

Boston’ da Yaşam ve Eğitim

M.I.T, Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi tüm dünyada nam salmış üniversitelerin bulunduğu, Massachusetts eyaletindeki Boston, uluslararası pek çok öğrenciyi ağırlıyor. Kendini her alanda kanıtlamış bu üniversiteler ile birlikte şehrin her köşesinde öğrenciye rastlayabilirsiniz. Bu yüzden sanat galerileri, müzeler, festivaller, tiyatrolar, sinemalar oldukça çeşitlidir. Hareketli canlı bir kültür ortamı ve çok yönlü sosyal hayat aktiftir. Boston Maratonunu duymayanız yoktur. Boston’da ulaşım için dakik ve son derece düzgün çalışan metroları, otobüs hatlarını kullanarak şehrin içerisinde dilediğiniz yere gidebilirsiniz. İstanbul’da İstanbul kart kullanılabildiği gibi orada da haftalık, aylık, yıllık ulaşım kartı edinerek daha uygun fiyatlı bir yol izleyebilirsiniz. Boston’da hava koşulları da gayet makuldür. Dört mevsim yaşanır, yazın en yüksek sıcaklık yirmi derece civarındadır.

Boston kısmen pahalı bir şehir sayılabilir. Bir öğrenci için aylık ortalama masraflar 1000 ile 1500 dolar arasındadır. Boston’da üniversite okumak için yeterli düzey bir İngilizce bilgisinin yanı sıra, SAT sınavından geçerli not, GPA dediğimiz yeterli not ortalaması gerekir. Tabi bunun yanı sıra profesyonel olarak yaptığınız bir spor ya da sanatsal bir yeteneğiniz var ise çeşitli burs imkanları kazanabilirsiniz. Okullar için ücretler değişkenlik gösterir. Her okulun kendine göre değerlendirme standartları da vardır. Öğrenciler Boston’da okurken çalışabilir.

Boston’da üniversite eğitimi değil de dil eğitimi almak isteyen insanlar için de Kaplan İnternational, EC English, Kings Colleges, Embassy English gibi pek çok dil okulu imkanı vardır. Üniversiteye başlamadan önce çeşitli burslar ile dil öğrenimi görmek üniversiteyi okuma sürecinde ciddi katkı sağlar. Amerika’da üniversite okumak için en temel gereksinim elbette dildir. İletişim becerileri güçlü insanlar olursanız her zaman öne çıkarsınız. Okulda ders anlamanın dinlemenin yanı sıra hocalarınızla ya da diğer insanlarla kuracağınız bağlantılar sayesinde staj ya da Amerika’da okuldan sonra çalışma şansınız yüksek olur. Ne kadar çok insan ya da kurumla bağlantı kurarsanız başarılı olma şansınız artar.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…