Sertifika Programı Nedir?

Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim almanıza olanak sağlayan programlardır. Genel olarak 12 hafta ile 52 hafta arasında süren eğitimleri vardır. Lisans ya da master programlarına göre çok daha kısa sürede öğrenci kabulü olur. Sertifika Programları lisans ve yüksek lisans eğitimlerine göre çok daha ekonomiktir. Bu nedenle maddi durumunuz kriter teşkil etmeksizin kendinize uygun ücrette ya da ücretsiz sertifika programları bulabilmeniz mümkündür. Fakat kariyer yapacağınız alan ve sertifika alacağınız kuruma göre bir sertifika ücreti olabileceğini göz önünde bulundurmanızda yarar vardır.

Sertifika eğitimleri genelde uygulamalıdır. Uygulamalar sayesinde eğitiminizi kısa sürede tamamlarsınız. Bir alanda uzmanlaşmak kadar hobi için de sertifika programlarına katılabilirsiniz. Ayrıca yurt dışında alacağınız bir sertifika eğitimi sayesinde bir seneye kadar ilgili ülkede çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Sertifika Programlarının İçerikleri Nelerdir?

Sertifika programlarının içerikleri genel olarak lisans derslerine benzemektedir. Lisans derslerinden farklı olarak sertifika programları detaylara girmeden genel hatları vermektedir. Yine lisans derslerinin aksine teorik değil de pratik bilgiler edinip bu bilgileri hızlıca uygulayıp öğrenirsiniz. Derslerden sonra bazı testlere girmeniz istenebilir. Bu testleri geçmeniz halinde sertifika belgesi almaya hak kazanırsınız. Bir sertifikadan faydalanmak istiyorsanız paket programlara katıldığınızı bilmeniz gerekir. Aldığınız eğitimden sonra staj yapma hakkınız da bulunur. Eğitiminizin verimini arttırmak açısından staj yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sertifika, iyi kurumlardan alındığında prestij getirip iş bulma şansınızı arttıracaktır.

Sertifika Programlarının Yaklaşık Ücreti Nedir?

Sertifika program ücretleri ülkeden ülkeye ve programdan programa göre değişiklik gösterebilir. Amerika’da sertifika programları genelde 9.000 dolar civarındadır. İngiltere’de üç aylık bir sertifika programı ortalama 5150 GBP’dir. Elbette ücretsiz sertifika programları da mevcuttur. Keza ülkemizde de sertifika programı süresi ve ücretleri programa göre değişiklik göstermektedir.

Sertifika Programları Kimlere Uygundur?

Üniversitelerin yaygınlaşmasıyla diploma sahibi olmak çok normal ve ulaşılabilir bir durum haline geldi. Üniversite öğrencileri ya da üniversiteden yeni mezun olmuş öğrenciler bölümleri ile ilgili sertifika programlarına katılarak kendilerine artı bir değer katıp, fark yaratabilirler. Bu sertifikalar sayesinde iş bulmaları hızlanacak ve mesleklerinde daha yetkin hale geleceklerdir. Aynı zamanda Türkiye’de yaygın bir durum olan kimi öğrencilerin okudukları bölümün iş getirisinden şüphe duyması söz konusudur. Bu endişeyi ortadan kaldırmak adına bölümleri ile alakalı olduğunu düşündükleri bir sertifika programı edinebilirler. Sertifika programı aldıkları alanda staj yaptıktan sonra da yeni bir uzmanlık kazanmış olurlar.

Artık iş dünyasındaki gelişmelerin ve yeniliklerin hızına yetişmek gittikçe zorlaşıyor. Bu yüzden iş yerleri çalışanlarının sertifika programlarına katılarak üretkenliklerinin artmasını isteyebiliyor. Aynı şekilde kariyer yükselişi için en doğru hamlelerden biri çalışanların kendi alanlarında derinleşmesi oluyor. Bu derinleşmeyi sağlamak ve uzmanlaşmak için de insanlar çalıştığı sektöre uygun sertifika programına katılabilirler. Bazen ise insanlar çalıştıkları sektörden memnun olmayabiliyor. Halihazırda bir çalışan iken başvuracakları bir sertifika programı gayet ufuk açıcı olup yeni bir vizyon yaratabiliyor. Yüksek lisans ya da lisans gibi uzun zaman alan eğitimlerden ziyade yurt dışındaki sertifika programları sayesinde 4 – 12 ay arasında bir eğitim çok daha verimli olabiliyor.

En Popüler Sertifika Programları Hangileridir?

Herkes ilgi duyduğu alanda bir sertifika programına kaydolarak yeteneğini geliştirebilmektedir. Ülkemizde son dönemlerde kişisel gelişim, pazarlama, reklamcılık gibi alanlarda sertifika eğitimleri oldukça yaygınlaşmıştır. Sanatsal alanda yaratıcılık arttırma ya da yeni beceriler kazanmak için artık yediden yetmişe herkes ücretsiz sertifika programlarından yararlanabilmektedir. Yurt dışında ise genel olarak insanlar sektörlerine göre sertifika eğitimi alıyorlar. Bu sertifika eğitimleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

– İşletme Yönetimi

– Pazarlama

– Ekonomi

– Uluslararası Ticaret

– Bilgisayar Sistemleri

– Bilgi Teknolojisi

– Turizm

– Sağlık

– Yabancı Dil Programları

Daha Fazla
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…