Anasayfa Amerika Amerika Şehirleri – Los Angeles

Amerika Şehirleri – Los Angeles

9 min read
0
0

Amerikan eyalet sistemi içerisinde California’nın en önemli ve kalabalık şehri olan Los Angeles, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık ikinci şehridir. Amerika denildiğinde ilk akla gelen şehir, magazinsel hayatıyla ünlüdür. Birçok film, dergi, müzik ve tiyatro eserinde Amerikan rüyası olarak Los Angeles adı geçer. 18 milyonu aşan nüfus, 10 bin kilometre kareden biraz fazla bir alanda yaşamaktadır. Ilıman iklimi ve denize sıfır merkezi konumu sayesinde, kalabalık ve aktif bir Dünya metropolü olarak, çok kültürlü bir yaşam tarzına ev sahipliği yapar. Film ve sinema sektörünün dünya üzerinde kalbi olarak bilinen Hollywood, müzik ve sahne gösterileri adına Beverly Hills ve eğlenceli anların yaşandığı Disneyland, Los Angeles Melekler Şehri’nin en önemli yaşam, gelir ve kültür olanaklarına ev sahipliği yapar.

Amerika Şehirleri – Los Angeles California’nın en önemli ve kalabalık şehri

Los Angeles Gezilecek Yerleri 

Deniz, plaj, tertemiz hava ve bir tarafı yemyeşil dağlar ile çevrili Los Angeles gezilecek yerleri ve özel alanları arasında çok fazla alternatif bulundurmaktadır. Özellikle ünlülerin ve zenginliğin yaşam tarzını yansıtan Hollywood, film ve magazin sektörünün tanıdık yüzlerine ait eserlerin, yapı ve evlerin olduğu bölgedir. Sarayları andıran dev yapılar ve muhteşem caddelerindeki eğlenceli hayat için Los Angeles gezisi planlarında ilk özel alandır. Yine film sektörüne büyük katkıları olan ve Dünya’nın her köşesinden ziyaretçi ağırlayan Universal Studios, çeşitli gösterileriyle konuklarına unutulmaz anlar yaşatır.

7’den 70’e rengârenk eğlence için tercih edilen Disneyland, Los Angeles gezilecek yerleri ve özel alanları içerisinde unutulmaz anlar yaşanmasını sağlar. Griffith Park, Los Angeles Melekler Şehri’nin simge alanlarından birisidir. Denize hatta okyanusa kıyısı olan Los Angeles, Venice Beach ile sörf tutkunlarını, Santa Monica bölgesiyle deniz kenarında seyir ve gezi severleri, Marina Del Rey ile liman, balık, restoran ve daha birçok aktivite tutkunlarını ağırlar. Los Angeles gezilecek yerleri ve özel alanları arasında Malibu sahilinde güneş ve plajın tadı, bir başka yaşanır.

Amerika Şehirleri – Los Angeles Öğrenci Yaşamı

Los Angeles öğrenci yaşamı için yaşam masrafları açısından diğer Amerika şehirlerine göre maliyetlidir. Öğrenci vizesi şartlarına bağlı olarak, bu maliyetlerin çalışma karşılığında azaltılması söz konusu olabilmektedir. Los Angeles hareketli yaşamı ve kültür çeşitliliğine ev sahipliği yapan yapısıyla, özellikle öğrencilerin dil gelişimleri adına oldukça başarılı edinimlere yönlendirir.

Los Angeles öğrenci yaşamı için en büyük zorluk ise konaklama sorunudur. Şehir, öğrenci ağırlamada çok başarılı olsa da, genel yapısı magazinsel olduğundan bazı bölgelerinde konut bulmak zor ve bulunan konutların maliyetleri ise yüksek olabilir. Konaklama olanakları içerisinde öğrencilere bungalov tarzında odalar, öğrenci evleri gibi toplu kullanım alanlarına sahip konaklama seçenekleri önerilir. Hem daha uygun fiyatlı olurlar hem de kültürel olarak aktif bir yaşam süreci sunar.

Amerika Şehirleri – Los Angeles Yaşam Masrafları

Ekonomik olarak orantıları daha yüksek olan Amerikan şehirlerine göre, ortalama olarak daha uygun bir şehir olan Los Angeles yaşam masrafları bazı noktalarda ve giderlerde kendini iyi hissettirmektedir. Özellikle toplu taşıma ücretlerinin aylık $100(Amerikan Doları) olduğu düşünüldüğünde, tek odalı bir öğrenci konaklamasının, aylık orta konfor düzeyinde $1K-$1.8K(Amerikan Doları) olması şaşırtıcıdır. Los Angeles lüks bölgelerinde ise bu fiyatlarda bir konaklama hayaldir.

Üniversite hayatı için ise Los Angeles yaşam masrafları ve eğitim masrafları için; McDonalds orta menü $8, 12’li yumurta $3.90, limitsiz internet $49 ve sinema ücretlerinin ortalama $12-$14(Amerikan Doları) civarında seyrettiğinden bahsedilebilir. Tek odalı bir dairenin aylık kira bedeline $120-$150(Amerikan Doları) fatura masrafı eklenmelidir. Tüm bu masraflar ve Los Angeles hayatının hareketliliği için harçlık olarak ceplerde günlük, $10-$18(Amerikan Doları) olması gerekir.

Los Angeles Üniversiteleri

Los Angeles, kolej, enstitü ve her branştan eğitim veren üniversite ve farklı merkezli üniversitelerin şehir kampüslerine ev sahipliği yapmaktadır. Bazı okullar belirli bilim dallarına hâkim, bazıları ise Dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alan geniş eğitim skalaları ve başarılarını elinde bulundurur. Los Angeles üniversiteleri sayısı 58’dir. Bu üniversiteler arasında University of California(UC), University of Southern California (USC), California Institute of Technology (CalTech), Santa Monica College (SMC), Occidental College, California State University Long Beach (CSULB)  ve ArtCenter College of Design, Los Angeles üniversiteleri arasında öne çıkan eğitim kurum ve kuruluşlarıdır.

İlginizi Çekebilir –> Amerika Şehirleri – Miami

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …