Genel Bakış

Geçmişten günümüze birçok farklı alanda eğitim veren Stanford Üniversitesi, 2 Binden fazla eğitici kadrosu ile yıllık ortalama 16 Bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Verdikleri notlar ile uluslararası akademik değerlendirmelerde bulunan tüm kuruluşların listelerinde uzun süredir yükselen bir grafik ile en üst sıralarda yer alır. Hem öğrenciler hem de eğitimciler ve tüm çalışanların, oldukça rahat şekilde hareket ve aktivite alanı bulabildikleri yaklaşık 32 Km2’lik dev bir kampüse sahip Stanford Üniversitesi, spor alanları, sosyal alanları, kültür alanları, alışveriş merkezleri gibi modern bir şehirde, her kültürden konuğunu ağırlayacak kalitede alanlara sahiptir.

Stanford üniversitesi bünyesinde barındırdığı birçok bölüm ile çok kaliteli bir eğitim sunarken öğrencileri ve mezunları için yüksek prestijli kariyer fırsatları oluşmasına imkan sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde meşhur Silikon Vadisi kurulumunda bu okulun eğitimcilerinin ve öğrencilerinin etkinliği göz ardı edilemez. Stanford üniversitesi verdiği kaiteli eğitimin yanısıra sunduğu araştırma imkanları ile de hem Amerika’da hem de dünyada öncü durumundadır. Bu sebeple zaman içerisinde önemli icat ve buluşlara ev sahipliği yapmıştır. Silikon vadisinin temelleri atılırken Yahoo, SUN, HP, IP ve Google gibi önemli teknoloji girişimlerinin mimarı olarak bilinir.

Akademik kariyer ve başarı sıralamasında dünyada ilk 3 okuldan biri olan Stanford üniversitesi ekonomik bütçe büyüklüğü ile de dünyanın en yüksek bütçeye sahip üniversiteleri arasında yer alır.

Okulun resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.stanford.edu

Tarihçe

Stanford üniversitesinin nasıl kurulduğu hakkında çok farklı anlatımlar yer almaktadır. Bu nedenle Stanford üniversitesinin kuruluşu hakkında doğru ya da yanlış net olmayan farklı anlatımlar yer alır. Özet olarak 1800’lü yılların son dönemlerinde demiryolu şirketi sahibi Leland Stanford ve eşi Jane Stanford tarafından kurulmuş ve 16 yaşında kaybettikleri tek oğulları olan Leland Stanford Jr.’un anısını yaşatmak için okula onun adı verilmiştir. Aile, 1891 kuruluş tarihli bu okulu yaptırmışlardır.

Lokasyon

Stanford Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaleti San Francisco merkezine yaklaşık 40 Km’lik mesafede, eyaletin güneydoğusunda yer alan, dünyaca ünlü özel bir üniversitedir. Stanford şehrinde yer almaktadır.

Bu üniversite dünyaca ünlü olan teknoloji şirketlerinin bulunduğu Silikon vadisine çok yakın bir konumdadır. Bu üniversitede eğitim alırken Silikon vadisinin yakının dünyadaki tüm teknolojik gelişmeleri takip edebilir, kendi girişiminizi yaratabilir ya da silikon vadisinin köklü kuruluşları ile çalışmalar da yapabilirsiniz.

Stanford Üniversitesi Bölümler

Stanford üniversitesi İş Bilimleri, Dünya, Eğitim Bilimleri,  Mühendislik, Hukuk, Tıp ve Beşeri Bilimler&Fen okullarından oluşmaktadır. Bu okullar içerisinde lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere farklı seviyelerde eğitim imkanı sunulmaktadır.

Başvuru Koşulları

Stanford Üniversitesi öğrencisi olmak için yüksek notlara sahip orta öğretim diploması olması, çok iyi seviyede İngilizce bilmeleri, iki ayrı seviyede SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavında başarılı olmak ve eğitim süresince yeterli miktarda maddi olanaklarının olduklarını belgelemeleri gerekir. Bu şartlar hem uluslararası öğrenciler hem de Amerikan öğrenciler için geçerlidir. Sınırlı kontenjan olduğu ve çok talep edilen bir okul olduğundan dolayı öğrencilerin Stanford üniversitesine girebilmek için tüm yeteneklerini göstermeleri ve başarılarını ispatlamaları bu okulun en önemli başvuru kriteridir. Başvuru yapan öğrenciler başarı SAT skorları ile birlikte etkileyici bir niyet mektubu hazırlamalıdır. Aday öğrencilerin akademik başarılarının yanısıra sosyal ve sportif konulardaki yeteneklerini sergileyen belgeler sunmaları da kabul şansının artması açısından önemlidir.

Burs, Stanford üniversitesinde sınırlı sayıda öğrenciye verilmektedir. Bu burslar ise yüksek lisans ve doktora eğitim seviyesinde olmaktadır. Akademik başarı burs için çok önem taşırken, çoğunlukla bir araştırmanın parçası olan başarılı öğrencilere burs sağlanmaktadır.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

Stanford Üniversitesi yılda yaklaşık olarak %4-5 civarlarında yabancı öğrenci kabul emekte ve büyük çoğunluğu burs imkanları olmadan eğitim almaktadır. Son verilere göre üniversite eğitimi için 46 Bin Amerikan Dolarından başlayan ücretleri gözden çıkartmak gerekir. Bu rakama ek olarak kampüs dışındaki sosyal şehir hayatı gibi sosyal yaşam faaliyetlerini eklemek gerekir.

Okulun konaklama şartları oldukça başarılıdır. Yüksek gibi görünen rakamlar, eğitim sırasındaki vize seçenekleri ve mezuniyet sonrasındaki iş imkânları düşünüldüğünde oldukça uygun sayılır. Silikon vadisindeki kariyer olanakları ise Stanford Üniversitesi öğrencilerinin en büyük avantajıdır.

Ücretsiz Danışmanlık - Bilgilerinizi Bırakın, Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arasın!

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

5 Yorumlar

 1. […] Stanford University […]

  Cevapla

 2. […] Stanford University […]

  Cevapla

 3. […] 2Stanford UniversityCalifornia$64477$43118 […]

  Cevapla

 4. […] Stanford University […]

  Cevapla

 5. […] Francisco üniversiteleri denildiğinde akla ilk olarak gelen üniversitelerden biri Stanford Üniversitesi‘dir. Okulun dünyaca ünlü olmasında, verdiği eğitimin kalitesi ve kariyer imkânları […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Almanya’da Eğitim ve Yaşam

Almanya’da Eğitim Almanya’da yer alan üniversitelerin akademik başarısı ve ver…