Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘da bulunan üniversitelere başvuru yaparken öğrencilerin hocalarından ya da danışmanlarından bazı tavsiye mektupları istenir. Bu mektuplarda öğrencinin akademik alanda olduğu kadar kültürel ve sosyal alandaki başarıları da belirtilir. Aynı şekilde referans mektupları işe alım süreçlerinde de kullanılır.

Okulunuzdan ya da herhangi bir kurum fark etmeksizin sizinle iletişim halinde olan bir kişiden size referans olmasını rica etmenizde fayda vardır. Referans mektubu içeriklerinin, kimler tarafından yazılacağı, hangi noktalara dikkat edileceği hakkında bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Referans Mektubu İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Referans Mektubu

Referans mektubu üniversiteye göre farklılık arz etmektedir. Bazı üniversiteler için sosyal ve kültürel yönünüz değil akademik başarılarınız önemlidir. Bazıları ise daha önce çalıştığınız ya da staj yaptığınız kurumlardan referans mektubu istemektedir. Özellikle yüksek lisans yapacak olan öğrencilerden çalışma ve staj bilgilerinin yer aldığı referans mektupları istenir. Bazen üniversiteler öğrencilerin özel yetenekleri ile daha çok ilgilenir. Ders dışı sporsal faaliyetler, sanatsal faaliyetler, hobiler de etkili olabilir. Birey odaklı olan bu referans mektuplarını isteyen üniversiteler arasında Stanford Üniversitesi gösterilebilir.

Başarılı Bir Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

Referans mektupları resmi belgeler olsa da gerçekçilik ve samimiyet büyük önem arz eder. Yani sizin için referans mektubu yazacak kişi sizi iyi tanımalıdır. Sizinle iş arkadaşlığı yapmış, hakkınızda bir fikir edinmiş insanlar tarafından yazılması daha uygun olur. Aynı zamanda okulda iletişiminizin güçlü olduğunu düşündüğünüz hocalarınızdan destek almanız yararlı olabilir.

Sizin hakkınızda kendi kişisel ifadelerine yer verip yaşanan anlara dem vurarak hazırlanmış bir referans mektubu, klasik cümleler ile oluşturulan referans mektupları arasından sıyrılacaktır. Sizi iyi tanımadığını düşündüğünüz insanlardan etkili referans mektubu istemek yanlış bir tercih olacaktır.

Referans mektubu karmaşık, süslü, abartılı ifadelerden uzak olmalıdır. Yalın, sade, içten bir dille yazılan mektuplar her zaman daha açık bir anlatım sunar. Bu net anlatım sayesinde sağlam temelli bir izlenim bırakırsınız. Standart cümlelerden ziyade sizi diğer öğrencilerden ayırt eden yönleri vurgulayan cümleler kullanılması gerekir. Yaptığınız projeleri, katıldığınız etkinlikleri, okulunuzda ya da kurumunuzda nasıl katkılarda bulunduğunuzu anlatırken bunları belgelemeniz de gerekmektedir. Kişisel gelişiminizi samimi şekilde ifade ederken inandırıcılığı ve resmiyeti elden bırakmamak gerektiğini bilmenizde fayda vardır.

Referans Mektubu Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akademik konumları yüksek kişilerin yani rektörlerin ya da bakanların sizin için referans mektubu yazması aslında çok faydalı görünse de sizinle yakından iletişim kurmayan bu insanların yazdığı referans mektupları mesafeli bir dil ile oluşturulmuş olacaktır. Yani referans mektubu yazma konusunda seçeceğiniz kişiye dikkat etmelisiniz. Çalışmalarınız, planlarınız, akademik başarılarınız hakkında gerçekten fikir sahibi olan birini bulmalısınız. Size referans olacak kişiyi seçtikten sonra bu kişiye hakkınızda bilmesi gerekenleri belgeleri ile aktarın. Bazen size referans olacak kişinin iletişim bilgileri başvuracağınız kurum tarafından istenir. Bu durumda bilgilerini paylaşmadan önce o kişiden mutlaka izin almalısınız.

Referans Mektubunuzu Yazacak Kişiye Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Referans Mektubu

Referans mektubu yazacak kişi sizin için bu işi gönüllü olarak yapacaktır. Bu yüzden o kişiye gerekli zamanı vermelisiniz. Referans işini kolaylaştırmak açısından size referans olacak kişiye pulları, zarfları siz temin edebilirsiniz. Kimi üniversiteler referans mektubunu referans olarak gösterdiğiniz kişilere email göndererek de alabiliyorlar. Bu konuda önceden bilgi sahibi olmanız ve referans alacağınız kişilere bu bilgiyi vermeniz, herhangi bir gecikmeye engel olmak adına faydalı olacaktır. Aynı şekilde başvuracağınız kurumu, kurum hakkındaki bilgileri de vermiş olmanızda fayda var. Mail yolu ile gerekli kontrollerinizi sağlayabilirsiniz. Zaman açısından karşınızdaki kişiyi sıkıntıya sokmamalısınız. Çünkü iş yoğunlukları içerisinde insanlar, bir mektubu özenle hazırlamak için zamana ihtiyaç duyarlar. Revize edilmesi gerektiğini düşündüğünüz referans mektubu hataları var ise bu kısımları kibar bir şekilde dile getirebilirsiniz.

Daha Fazla
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…