Anasayfa Amerika Amerika Şehirleri New York

Amerika Şehirleri New York

11 min read
1
0
Amerika Şehirleri New York

New York, 800 kilometrekarelik alanı ile küçük ancak dünyanın başkenti yakıştırması yapılan en büyük kenttir. Yaklaşık 20 milyon nüfusu barındıran, ekonomisi, iş hayatı, eğlencesi, eğitim, kültür, sanat, moda ve özgürlükler şehridir. Hiperaktif ve yüksek enerjili hayatı, tüm dünyadan insanları kendine çeker. Amerika Şehirleri New York, alışveriş ve kültür konusunda da oldukça etkilidir. New York City merkezi, yabancı ülkelerden çeşitli ürün örneklerinin barındırıldığı, Dünya piyasasına sürülmeden tam anlamıyla onaylandığı, teşhir yeri olarak adlandırılabilir. Birçok kültürü barındıran yapısı sayesinde, etkili bir kariyer için zirve sayılır.

Kuzey yarım kürenin iklim özelliklerini barındıran coğrafyasında yazlar ılıman, kışlar sık yağışlı geçer. Kalabalık sokaklarında trafik, insan yoğunluğu ve tarih içerisindeki gelişiminin örnekleriyle, İstanbul’u andırır. Gezi ve seyahat için ilk tercih edilen Amerikan şehirlerindendir. New York iş dünyası, eğitim olanaklarının gelişimine de yol gösterici rol oynar. Yüksek ekonomik sermayeli yapısı, eğitim ve staj gibi kariyer basamaklarında, adayların geleceğe yönelik fırsatlarını şekillendirme imkânı sunar.

Amerika Şehirleri New York Gezilecek Yerleri ve Özel Alanları

New York gezilecek yerleri ve özel alanları arasında çok fazla seçenek bulunur. İlk akla gelen yer, Özgürlük Anıtı’dır. Empire State, önemli bir iş ve ekonomik merkezdir. New York City merkezinde neredeyse tek yeşil alan olarak bilinen Central Park, doğa severlerin metropoldeki kaçış alanıdır. Manhattan bölgesinde yer alan Time Square, Metropolitan Opera House ile sanatın New York City’deki merkez noktalarından birisidir. Metropolitan Museum of Art, Dünya’nın en büyük sanat eserlerine sahip, nadir müzelerinden birisidir. Büyük bir buz pistine sahip, Noel dönemlerinde şehir merkezinde ışıldayan, çeşitli nadir mozaikler ve heykeller gibi sanat eserlerine ev sahipliği yapan Rockefeller Center, meşhur 5. cadde de yer alır. Sanat ve sanatçıların adeta toplanma alanı olan SoHo(South of Houston Street), ilginç ve farklı mimari yapılarıyla ünlenmiştir.

Amerika Şehirleri New YorkMimari ve mühendisliğin eşsiz eseri Brooklyn Bridge, ekonominin Dünya merkezi New York Exchange ve Federal Reserve Bank, konser, maçlar ve çeşitli organizasyonların merkezi konumundaki Madison Square Garden, Chrysler Building, mini ülkeler ve kültürler olarak bilinen China Town, Little Italy, Immigration Museum’a ev sahipliği yapan Ellis Adası, New York gezilecek yerleri ve özel alanları içerisinde, mutlaka görülmesi gereken yerlerden sadece öne çıkanlarıdır. Ayrıca müzik ve diğer eğlence kültürüne geceleri hâkim; özellikle Jazz müziğinin başkenti konumundaki  New York, Brooklyn bölgesinde unutulmaz anların yaşanmasını sağlar.

New York Öğrenci Yaşamı

New York öğrenci yaşamı konusunda masraflı sayılır ancak, başarılı eğitim ve staj dönemleri sonunda, kariyerini New York şehrinde devam ettirmeyi düşünenlere eşsiz olanaklar sunar. Dil eğitimindeki karakteristik Amerikan İngilizcesine artı olarak, bölgedeki Global Ekonomik dil gelişimi şansı, önemli bir konudur. Ayrıca eğitim aldığınız bölüm ve ders konusunda literatüre hakim ve konusunda uzman akademisyen kimlikler, New York öğrenci yaşamı için rehber, geleceğe dair önemli projeleriyle yol gösterici ve öğrencilerin başarılarını şehirdeki iş kariyerlerine sunmak adına, önemli bir ayrıcalık sağlar. New York çok kültürlülüğünün, öğrencilerin hayata bakış açılarını değiştiren yapısı sayesinde, kültür tanıma, geleceğe yönelik ihtiyaçları belirleme ve eğitimlerde başarılı olmanın ekonomik olarak gelecekte hangi sonuçları sağlayacağına dair, işaretler verir. Hiper-aktif New York yaşamı, eğitim hayatında da geçerlidir. Öğrenciler bir birleriyle değil, bilgi için yarışır ve kazanırlar. Mezuniyet ile vize, sponsor, iş, evlilik, konaklama gibi birçok konuda ayrıcalık elde ederler. New York öğrenci yaşamı maliyetleri bakımından sıkıntıları barındırsa da, bazı bölgelerindeki düşük konfor, ucuz hayat ve güvenlik kaygıları, merkezi noktalarındaki kalite ile özellikle yabancı öğrencilere güven verir.

New York Yaşam Masrafları

New York yaşam masrafları konusunda ciddi farklılıklar bulunur. Özellikle aktif şehir hayatı içerisinde yüksek konfor seçenekleriyle yaşamayı seçenler ile aynı sokakta geceyi banklarda geçirenlerin varlığı, özellikle yabancı uyruklu öğrenciler ve ailelerinde kafaların biraz karışmasına sebep olur. Burada unutulmaması gereken, sokak yaşamının, bazı kişilerde bir tercih meselesi olduğudur. New York arka sokakları olarak adlandırılan alanları tercih etmeyip, şehrin en ünlü sokağında bir bank üzerinde hayatını geçirenlere aldanmamak gerekir. New York yaşam masrafları konusu özellikle konaklama, ulaşım, günlük harçlık ve kişisel ihtiyaçları ile değerlendirilmelidir. New York City merkezi ve dışında ortalama 1 odalı bir apartman dairesinin kira bedeli; $900 – $2.4K(Amerikan Doları) civarındadır. Bir dairenin aylık fatura masrafları ise $145 – $225(Amerikan Doları) civarındadır. New York yaşam masrafları içerisinde tek yönlü toplu ulaşım ücreti $ 2,25(Amerikan Doları) aylık olarak teminde ise $60 ila $200(Amerikan Doları) arasında sınırlı ve sınırsız imkanlar ile değişik fiyatlar göstermektedir. Taksi fiyatı olarak yaklaşık $3(Amerikan Doları) açılış fiyatından bahsedilebilir. Harçlık ve kişisel ihtiyaçlar ise en minimal düzeyde aylık $65 ila $125(Amerikan Doları), New York yaşam masrafları içerisine eklenebilir.

New York Üniversiteleri

Amerika Şehirleri New York, üniversitelerin miktarına bakıldığında, eğitim ihtiyacının boyutu daha iyi anlaşılıyor. New York City 159 üniversite ile oldukça kalabalık bir eğitim potansiyeline sahiptir. En popüler ve prestijli okullar;

United States Military Academy, New York University (NYU), Colgate University, Columbia University, Vassar College, Union College ve Barnard College yer alır. Bu okullar, otoriterler tarafından ilk 100 üniversite listesinde yer alan bazı New York üniversiteleri olarak, prestij ve eğitim olanaklarıyla üst sıralarda yer alır.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Yorum

 1. […] İlginizi Çekebilir –> Amerika Şehirleri – New York […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…