Genel Bakış

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletindeki devlet araştırma üniversitesi olarak bilinen Berkeley Üniversitesi, eyaletin körfez bölgesi kuzeydoğusundaki Berkeley bölgesi adı ile anılır. Pek çok bölüm ve fakülte ile teknik ve sosyal alanlarda eğitimler verilen okul, tarihi gelişimi ve kuruluşuyla da ABD’de ilklerdendir.

Okulun mezunları arasında Steve Wozniak (Apple kurucusu), Chris Pine (Actor) , Eric Schmidt (Google Yöneticisi) , Zülfikar Ali Butto (Pakistan Cumhurbaşkanı) , George Takei (Actor) , Michio Kaku (Fizik-Futurist), Gordon Moore (Intel’in kurucularından) gibi isimler bulunmaktadır.

Okulun resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.berkeley.edu/

 

Tarihçe

Berkeley Üniversitesi, Kaliforniya altınından daha değerli olan, ömür boyu mutlu bir nesil anlayışıyla, 1868 yılında kurulmuştur. Ana hedefi mutlu bir nesil olan üniversite, ABD anayasasında belirtilen vizyona ulaşmak için konulmuş hedefi sağlayacak nesillerin yetiştirilmesi amacıyla kurulduğu günden bu yana çizgisini koruyarak eğitim vermektedir. 11 Eylül’de yaşanan terör olayları sebebiyle, hemen her Amerikan üniversitesi, yabancı öğrenci seçiciliğini arttırmış ve şartlarını ağırlaştırmıştı. Ancak Berkeley Üniversitesi eğitimdeki kalitesi ve diğer ülkelerdeki denklik, lisans, lisansüstü ve doktora programları katılımcılarının ihtiyaçları için kuruluşundaki anayasal vizyona ulaşmak adına eski günlerindeki gibi yerli eğitim ihtiyaçlarını karşılar, yabancı öğrenci ihtiyaçlarını da her yıl arttırarak sürdürmektedir.

Lokasyon

Berkeley Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaleti San Francisco kıyı bölgesinde bulunmaktadır. Berkeley şehrinde yer almaktadır.

Berkeley Üniversitesi Bölümler

Eğitim kalitesiyle başarılı bir grafiğe sahip Berkeley Üniversitesi, çok merak uyandıran seçkin mezunları ile de fark yaratmıştır. Oscar’lı aktörler, başarılı gazeteci ve yazarlar ile eski Pakistan devlet başkanı Zülfikar Ali Butto gibi özel isimler arasında, branşında Dünya Kupası sahibi sporcular da yer alır. Diğer bir öne çıkan özelliği ise politik aktivizmin merkezi konumundaki geleneği yer alır. En etkili olduğu ve dünyada tanındığı 1960’lı ve 1970’li yıllar, özellikle Vietnam Savaşı’nın protestoları ile gündeme gelir. Günümüzde de aynı geleneği devam ettirmektedir. Okulun dev kampüsündeki 1890 tarihinde kurulan Botanik bahçesi ve 60 Bin kişi kapasiteli Memorial Stadyum ise sosyal alanlara ve spora olan katkılarının göstergesidir. 2012’de Londra olimpiyatlarında mezunlarının toplam 17 madalya kazanması, Berkeley Üniversitesi kültürünün, spora ve sporcuya bakışı açısının göstergesidir.

Pek çok fakülte ve bölüme sahip olan üniversitede, bazı bölümlerin dünyadaki başarısı tartışılmaz boyutlara ulaşmıştır. Sırası ile Eczacılık, Mühendislik, Çevre Tasarım ve Edebiyat bölümleri, özellikle uluslararası öğrencilerin ilk tercihlerindendir. Eğitim ve Ticaret fakülteleri, Siyaset, Enformasyon ve Halk Sağlığı fakülteleri de sıralamada diğer bölümlerden sonra gelmektedir.

Başvuru Koşulları

Öğrenci alımları ve yurtiçi başvurularda tüm Amerikalı öğrenciler için geçerli, birinci seviye SAT veya ACT sınavlarından alınan 2,5 üstü notlar ve diğer şartlar yeterli sayılır. Özellikle Berkeley Üniversitesi gibi devlet okulları, gelir belgeleri ya da özel aile şartları aramamaktadır.

SAT Level1 1440 – ACT 32

Yabancı öğrencilerin katılmayı planladığı uluslararası diploma ve sertifika programları için azami aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekir. İlk olarak yabancı öğrencilerin İngilizceye olan hâkimiyetlerini kanıtlamaları gerekir. Bunun için gerekli;

TOEFL 550,

TOEIC 760,

IELTS 6,5 ya da Özel Cambridge sınavlarından notlar alınması şarttır. Ayrıca tüm başvurularda orta öğretim notlarını gösteren transkript ve diploma, detaylı bir CV ile niyet mektubu gereklidir.

Burs konusunda çok farklılık ve çeşitlilik gösteren imkânları olan Berkeley Üniversitesi, The University Of California bünyesindeki imkânlardan ve devlet teşvikiyle şekillenen eğitim yatırımlarından yararlanmaktadır.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

San Francisco’da bulunan kampüs imkânları şehre yayılı durumda ve adeta üniversite şehri görünümünde bir banliyö biçimindedir. Ağırlıkla öğrencilerin yaşadığı bölgede ortaya çıkabilecek tahmini masraflar:

Konaklama ve beslenme $6K – $10K

Kişisel ihtiyaçlar $6K – $12K

Ulaşım ve eğlence $1K – $2K gibi ortalamalara ulaşabilir. Vize ve staj seçenekleriyle gelir elde etmek de mümkündür.

Berkeley Üniversitesi eğitiminden yararlanmak isteyenler, $10K -$60K arası , lisans, yüksek lisans ve doktora giderleriyle karşılaşabilirler.

Orta öğretim sonrasında gerekli iletişimler ile okula yapılacak resmi başvuru ile şartları yerine getirenler, kabul gördükleri tarihten itibaren, Amerika öğrenci vizesi(Bkz. F1 Vizesi)  başvurusunda bulunabilirler. Özellikle hava ulaşımı sektörünün planlı yıllık uçuşlarından faydalanmak isteyenler, büyük indirimler ile önceden biletlerini alarak, Amerika-Türkiye uçuşlarını ekonomik olarak gerçekleştirebilirler. THY, San Francisco’ya direkt uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Ücretsiz Danışmanlık - Bilgilerinizi Bırakın, Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arasın!

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Almanya’da Eğitim ve Yaşam

Almanya’da Eğitim Almanya’da yer alan üniversitelerin akademik başarısı ve ver…