Genel Bakış

Harvard Üniversitesi, MIT gibi Amerika birleşik devletleri Massachusetts eyaleti Cambridge mahallesi/semtinde ana kampüsüyle eğitim veren, ABD’nin en eski ve dünyada en fazla tanınan özel yüksek öğretim kurumudur.

Okulun resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.harvard.edu/

Tarihçe

Harvard Üniversitesi 1636 yılında kolej olarak kurulmuş ve günümüze değin çeşitli değişiklikler ile 32 milyar dolarlık bütçeye ulaşmış bir eğitim kurumudur. Dünyanın en prestijli üniversitesi olarak, Ivy League üyesidir. Mezun ve eğitimcilerinden 151 tanesinin Nobel ve benzer ödüllere sahip olması, eğitim kalitesinin göstergesidir ve yaşayan 60 civarı mezunlarının Dolar milyarderi adıyla anılması, verilen eğitimlerle elde edilen prestij ve gelir seviyesini göstermektedir.

Lokasyon

Harvard Üniversitesi, Amerika’da Boston şehrinde yer almaktadır. Boston şehri ise Massachusetts eyaletinde bulunmaktadır.  Ana kampüs Cambridge’de yer almaktadır.

Harvard Üniversitesi Bölümler

Harvard Üniversitesi eğitim kalitesi ve olanakları kadar, öğrenci işlerindeki sosyallik ve kampüs hayatındaki başarısıyla da oldukça popülerdir. Özellikle akademik programlarının dışında atletizme kazandırdıkları, tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Dev kütüphaneleri, laboratuarları ve müze biçiminde tüm okulun ve dünyanın yararlanabildiği araştırma merkezleri, çok etkilidir.

 

Fen ve edebiyat fakülteleri en fazla talep gören ve mezunlarının başarılarıyla dikkati çeken Harvard Üniversitesi, İlahiyat, Sağlık Bilimleri, İnovasyon Yüksek Tasarım ve Hukuk Eğitimi konusunda çok başarılıdır.

Başvuru Koşulları

Harvard Üniversitesi öğrenci kabulünde yerli ve yabancı öğrenci ayrımı yapmaz. Adayların lise seviyesindeki başarıları, başvuru sırasındaki kaleme aldıkları niyet ve referans mektuplarındaki ifade biçimleri ile sosyal aktivite çeşitliliğine önem gösterir. TOEFL ve SAT skorları da önemlidir. Bu sınavlar için bir alt sınır koymayan okula girebilmeyi başarmış olanların;

TOEFL 100-110 ve SAT1 – 2 650 ve üstü puanlar aldığı bilinir. Ayrıca lise notlarının yüksekliği ve Amerikan yüksek öğrenim sınavlarından yüksek notlar almak yeterli gelmeyebilir. Harvard Üniversitesi, sosyal alanlarda öğrencilerin toplum yararına olan projeleriyle de yakından ilgilenir. Giriş şartlarının bu değerlendirmeler ile tam anlamıyla paket olarak değerlendirmeye tabi tutulduğu söylenebilir.

Okul öğrencilerinin finansal durumlarını değerlendirmeden kabul işlemlerini değerlendirir. Burs konusunda da öğrencinin ve ailesinin maddi olanakları gereği tam ya da ihtiyacı kadar, yerli yabancı ayrımı yapmadan burs sağlar. $60K gelir ile Harvard Üniversitesi burslarının tamamından yararlanılabilir. Daha yüksek gelire sahipler için gerektiğinde geri ödemesiz kısmi burslar verilir. En önemli olan konu kabul edilmektir. Eğitim süreci ülkemizdeki uygun fiyatlı bir vakıf üniversitesi kadar ekonomiktir.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

Harvard Üniversitesi lisans ve doktora programlarına kadar geniş bir eğitim skalası sunar. Bu noktada lisan için; $45K – $50K yıllık maliyet ile karşılaşılabilinir. Burs imkânları değerlendirilirken bu rakamlar önem kazanır. Daha ileri seviyede eğitimler ise $55K – $65K gibi rakamlara ulaşabilmektedir. Yıllık maliyetlere ve alınan burslara, konaklama ve kişisel ihtiyaçlar kısmi olarak dâhildir, zira kampüs konaklaması imkanı yoktur. Bölge, tüm üniversite öğrencilerinin konaklayabileceği kiralama sektörü sayesinde, kampüs banliyö biçimindeki yapısı, oda, daire, bina gibi kiralama olanakları sunar. Yıllık olarak kişisel ihtiyaçlar hariç;

$8K – $10K oda ve ortak kullanım daireler, $5K – $8K küçük odalar ve $10K – $15K lüks öğrenci evi biçiminde maliyetlere ulaşabilmektedir. Amerika’ya olan ulaşım, havalimanları aktarmaları, konut kiralamaları gibi paket sunumlar yapan yerli sponsor firmaların ekonomikliği ise göz ardı edilemeyecek seviyededir.

Ücretsiz Danışmanlık - Bilgilerinizi Bırakın, Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arasın!

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

6 Yorumlar

 1. […] Bu yazı da ilginizi çekebilir –> Harvard Üniversitesi […]

  Cevapla

 2. […] Harvard University […]

  Cevapla

 3. […] üniversiteleri yer alıyor. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü için listenin en başında Harvard Üniversitesi […]

  Cevapla

 4. […] Harvard University […]

  Cevapla

 5. […] Harvard University […]

  Cevapla

 6. […] Harvard University […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Almanya’da Eğitim ve Yaşam

Almanya’da Eğitim Almanya’da yer alan üniversitelerin akademik başarısı ve ver…