Anasayfa Dil Eğitimi Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

6 min read
0
0

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşması ve ekonomisinin düzelmesi, dil eğitimi için tercih edilen bir ülke olmasına neden oldu. Türkiye’de bulunan öğrenciler ekonomik olması sebebiyle eğitimlerini Polonya’da devam ettirme kararı aldılar. Oldukça fazla talep olan Polonya’ya, dil eğitimi açısından gelen Türk öğrencilerin sayısı azımsanamayacak derecede.

Avrupa Birliğine üye olunmasının etkisiyle önemli şirketler merkezlerini Polonya’da açmaya başladılar. Bununla birlikte eğitim sektörüne de büyük yatırımlar yapıldı. Ülkede İngilizce’nin anadil olarak konuşulması diğer ülkelerden gelen yabancı öğrencilere İngilizce dil eğitimi vermenin önünü açtı. Birçok ülkeden gelen yabancı öğrencilerin tercih ettiği Polonya Üniversiteleri, Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmektedir. Orta Çağdan sonra oldukça fazla bilim insanı, ressam, müzisyen ve benzeri sanat dallarında önemli isimler yetiştirmiş olan Polonya, Avrupa Birliğinin de etkisiyle eğitime kaldığı yerden devam etmektedir.

Polonya'da Eğitim ve Yaşam

Polonya’da eğitim ve üniversitelere kabul şartları, birçok ülkeye göre oldukça kolaydır. Üniversite sınavlarına bağlı olarak ya da sınavsız olarak Polonya’daki birçok üniversitede önemli bölümlerde eğitim almak mümkündür. Ayrıca sadece lisans eğitimi için değil, yüksek lisans için de oldukça rağbet görmektedir. Polonya’da yer alan üniversitelerde lisans ve yüksek lisans hayatı oldukça kaliteli ve verimli geçmektedir. Üniversiteden mezun olan öğrenciler dilerlerse Avrupa Birliğine bağlı diğer ülkelerde çalışabilir, dilerlerse Polonya’da kalmaya devam ederek çalışma hayatına burada başlayabilirler. Bununla birlikte ülkesine dönmek isteyen öğrenciler için Türkiye Cumhuriyeti Polonya’da yer alan üniversitelerin diplomalarını kabul etmektedir. Polonya’daki üniversitelerden mezun olan iyi eğitim almış kişilere köklü firmalardan iş garantisi imkanı da sunulmaktadır. Polonya’da bulunan her üniversite, tanışma toplantıları düzenleyerek şirketler ile öğrencileri bir araya getirip onlara iş hayatında  yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Dünya sıralamasına giren ilk bin üniversitede okumak herkesin hayalidir. Bu ilk bin okuldan 23 tanesi Polonya’da bulunmaktadır. Bu önemli 23 okulda Türk öğrenci sayısı oldukça fazladır. Polonya’da bulunan üniversitelerin birçoğunun YÖK tarafından denklik kabulü bulunmaktadır. Bu önemli üniversitelerinde aralarında bulunduğu Polonya’da, eğitim ücretleri yıllık 3.500 – 5000 € arasında değişmektedir.

Polonya’da Yaşam

Polonya'da Eğitim ve Yaşam

Polonya gerek eğitim imkanıyla gerekse yaşam koşullarıyla öğrencilerin hayatlarını sürdürebileceği en ideal ülkelerden bir tanesidir. Avrupa’da bulunup, Avrupa ülkesi sayılmasına rağmen bütçe olarak oldukça uygun fiyatlara gıda ve barınma ihtiyaçlarının kolaylıkla sağlandığı bir ülkedir. Her şehrinde sosyal etkinlik bakımından oldukça dışa dönük üniversiteler yer almaktadır. Bu nedenle hem gezmek hem de okumak isteyenlere en ideal ülkelerden biri Polonya olarak gösterilebilir. Yaşam koşulları oldukça uygundur. İklim şartları zorlu değildir. Dışa dönük şehirleri ve sosyal etkinlikleri bulunan Polonya’da yaşam oldukça idealdir. Özellikle öğrenciler için ideal yaşam koşulları nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Dünyanın En İyi Psikoloji Eğitim Veren Okulları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Dünyanın En İyi Mühendislik Eğitimi Veren Üniversiteleri İçin Tıklayın!

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…