Genel Bakış

Massachusetts Institute of Technology

Tüm dünyada oldukça popüler olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) veya MIT, Boston şehrinde bulunan Cambridge mahallesinde/semtinde Ekonomi, Mühendislik ve Bilim konularındaki eğitim başarılarıyla ünlü, teknik bir özel okuldur.

Okulun resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.mit.edu/

Tarihçe

1861 kuruluş tarihi olmasına rağmen, 1865 tarihinde Boston’da kiralık bir binada eğitime başlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, 1900’lü yıllarda aynı bölgedeki Harvard ile birleşmeyi düşündü ancak, dönemin mezunları tarafından bu durum kabullenilmedi. 1916 tarihinde bu günkü kampüsüne yerleşerek, vizyon hayalini gerçekleştirmeye başladı. Vizyonu, Zihin ve El biçiminde Türkçeye çevrilen; teknoloji ve bilim adına nesillerin dünyaya daha faydalı olabileceği bir eğitim olarak tanımlanır.

Lokasyon

MIT, Massachusetts eyaletinde okullar bölgesi olarak bilinen Cambridge bölgesinde yer almaktadır. Bölgede birçok üniversite olduğu için sosyal yaşam da üniversite öğrencileri için çok uygundur.

Eğitim Kalitesi ve Günümüzde Dünyadaki Yeri

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü eğitim konularındaki araştırma ve uygulama olanaklarının farklılığı ve çeşitliliğiyle adından, dünyanın her ülkesinde bahsettirir. Uluslararası platformlarda elektrik ve bilgisayar, kimya, inovasyon ve bilişim adına QS, Times Higher Education’un tüm kriterlerinde birincilik elde etmiştir. Özellikle tüm mühendislik konularında ve havacılık inşası konusunda otoritelerin tek ve özel puanlarına ulaşmakta olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, 12 Bin civarındaki öğrencisi ve öğrenci başına düşen öğretmen oranı ile (8,7) The World University Ranking sıralamasında altyapı ve eğitim imkânları sıralamasında, ilk üç arasında yer alır. Yabancı öğrenci oranı ise % 35 civarındadır.

Kuruluşundan günümüze mezunları ve eğitmenler dâhil, 87 Nobel ödülüne sahip okul, Fizik gibi alanlarda oldukça başarılı buluş ve çalışmaların kalbidir. Öğrencilerine verilen kaynaklar ve imkânlar ise diğer özel okullardan çok ileri seviyededir. Devlet üniversitesi olmamasına rağmen diplomalarının dünyadaki geçerliliği ise her zaman ilk tercih konusudur.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bölümler

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, öğrencileri için pek çok etkili imkân sunar. Mobil uygulama ise son zamanlarda en etkili konudur. Kampüsünde tüm öğrencilere açık konumda birçok laboratuar, 6 ayrı bölüm dalına hizmet veren kampüslerinde konaklama imkânları ve okul öğrencileri ile akademik eğitimcilerinin icatlar yapabileceği çeşitli araştırma alanlarına sahiptir. Vizyonuna ulaşmak için oldukça cömert şekilde çalışma alanları yaratan yönetim, elde edilen sonuçlardan oldukça memnundur. Tüm dünyada çeşitli başarılar elde etmiş astronot, devlet başkanı, çeşitli dallarda ödüllü bilim adamları ve sanat camiasının tanınmış isimleri gibi mezunları ise okulun tanıtımında çok etkilidir.

Son yıllarda Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Uzay ve Havacılık Mühendisliği, İnovasyon, Atletizm, Fizik gibi alanlarda yükselen bir grafikle eğitim vermekte, özelikle uluslararası öğrenciler bu alanlara yönelmektedir. En popüler alanları ise Bilgisayar ve Elektrik Mühendisliği fakülteleridir.

Başvuru Koşulları

Tüm Amerikan üniversiteleri gibi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü özellikle yabancı uyruklu öğrencilerinden yüksek seviyede İngilizce bilgisi istemektedir. Bilginin tespiti için dünyada geçerli TOEFL notu ya da SAT1 ve SAT2 sınavlarından yüksek notlar alınması gerekir. SAT sınavlarının branşlarla ilgili ve İngilizce olması gereği, TOEFL’a girmeden yüksek SAT notlarıyla dil bilgisinin seviyesi kabul görmektedir. Lisans başvurusu için lise son sınıfta yaklaşık 1 yıl önceden başvuruların yapılması gerekmektedir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü oldukça seçici davranmakta ve başvuru sürelerini olabildiğince geriden kabul etmektedir. Lise son sınıf okuyanlar ya da mezunları için Ocak ayı son başvuru tarihidir. Elde edilmesi gereken başarı notları ise;

TOEFL 100,

SAT1 700 ve üstü,

SAT2 700 ve üstü civarında ve lise ortalamalarının 3,5’tan fazla olması gerekir. Unutulmaması gereken yerli öğrencilerincivarındaki başvurularını değerlendiren okul, yabancı öğrencilerin yaklaşık %5’ini lisans programlarına kabul etmesidir. Bunun en önemli sebebi ise burs sağlarken yerli ve yabacı öğrenci ayrımı yapmamasıdır. Burs programlarındaki başarısında, öğrencilerin özellikle lisans programına başvurularında yerli ya da yabancı ayrımı yapmadan burs vermesidir. Birçoğu geri ödemesiz olan burslar, konaklamadan eğitim giderlerine kadar çok geniş bir yelpazededir.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü 4 yıllık lisans programlarının ortalama $48K – $65K civarında yıllık maliyet seviyesinde, olası konusunda özellikle başarılı ve bu maliyetleri karşılayamayacak öğrencilere gerekli gördüğünde, tam burs verebilmektedir. Bu rakamlara yıllık konaklama, yaşam ihtiyaçları da dâhil olabilmektedir. Master öğrencilerinde ise kota bulunmamakla beraber burs ve maliyet açısından farklılıklar bulunur. Master programının türüne göre farklı maliyetlerin ortaya çıkabileceği ve yaşam, konaklama ve kişisel ihtiyaçların $12K – $21K civarında olduğu hatırlanmalıdır.

Amerika’ya ulaşım için en başarılı ve hızlı çözüm havayoludur. 4 yıl sürecek olan bir program gereği, bu ulaşım ihtiyacının maliyeti ise burs ya da başka olanaklar ile karşılanamamaktadır. İstanbul – Boston tek yön ulaşımının 2 Bin lira üzerinde seyretmesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsüadaylarının, yurtiçinde sponsor aramaya yönlendirmektedir.

Ücretsiz Danışmanlık - Bilgilerinizi Bırakın, Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arasın!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT) – Tüm Bilgiler

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde üst sıralarda yer alan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) – MIT araştırma, teknoloji ve inovasyon denilince akla ilk gelen üniversitelerden biridir. Uluslararası öğrenciler için de seçenekler sunan üniversitenin eğitim kalitesi, başvuru koşulları ve bölümleri hakkında bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Tanıtım Videosu

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Almanya’da Eğitim ve Yaşam

Almanya’da Eğitim Almanya’da yer alan üniversitelerin akademik başarısı ve ver…