Amerika’da yaşayan Türkler vergi iadesinden yararlanabilir mi? sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Amerika’da vergiler hakkında uygulanan belirli kuralların sonucunda vergilerinizin iadesini alabilir, ayrıntılı olarak kesilen vergilerin hangi alanlarda kullanıldığını görebilirsiniz. Tabii Tax Refund yani Vergi İadesi adı verilen bu sistemden yararlanmak için bazı gereklilikler var Son üç sene içerisinde ABD’de çalışmış olmanız durumunda, vergi iadesi başvurusunda bulunabilir, gerekli belgeleri başvurunuza ekleyerek vergi iadesinden yararlanabilirsiniz.

Amerika’da yaşarken Amerikan vatandaşı olmayanlar bile her alışverişinde vergiye tabii tutulurlar. Green Card sahibi kişiler de Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir vatandaşı ile bir tutularak bu vergileri ödemek zorundadır. Ödenen vergi duruma göre değişecektir. Çocuğu olanlardan daha az bir yüzde ile alınan vergi, özel durumda, hastalık ve tedavi gibi süreçte olanlar için de normal yüzdeye göre düşük tutulur.

Vergiler tür olarak ikiye ayrılır. ‘’Federal Income Tax’’ yani Federal Gelir Vergisi olarak tanımlanan vergi maaşın yaklaşık yüzde 10’unu kapsar. Bu vergi her eyalet için aynı düzeydedir. İkinci kategori ise State Income Tax yani Eyalet Gelir Vergisi’dir. Bu verginin yüzdelik durumu her eyalet için farklılık gösterir. Federal Gelir Vergisi’nden daha düşük olan Eyalet Gelir Vergisi yüzde 5 ve yüzde 8 civarında bir miktar olarak maaşınızdan alınır. Örneğin 1.000 dolar olan maaşın 100 doları vergiye gidebilir. Bu değerleri ve yüzdelik dilimi, ayrıca alınan vergilerin hangi bölüme hizmet ettiği maaşını PayCheck olarak alanlar tarafından görülebilir.

Amerikan vatandaşı olmayan çalışanlar (örneğin Work&Travel programı ile gidenler) $3.650’dan yüksek bir meblağ kazandıkları takdirde vergi iadesi için başvuru yapmaya kanunen yükümlü olurlar.

Ülkemizde eskiden de vergi iadesi yapılmaktaydı. Alışveriş yapılan fişleri toplayıp karşılığında para veya eşya almak gibi bir sistem olduğunu hatırlarsınız. Hatta fiş toplayan çocuklara devlet tarafından bisiklet hediye edilirdi. İşte o sisteme benziyor diyebiliriz. Ödenen vergiler Amerika’da çalışanların aldığı maaşı belirten Paycheck denen belgelerde görünür. Eğer ödemenizi paycheck ile almıyorsanız maaş veya vergi iadesi durumunda maddi olarak bir eksiklik hissederseniz bu konuyu araştırıp, bir yetkiliye danışmanız önemlidir.

Vergileri Nasıl Geri Alabiliriz?

Aldığınız maaştan devlete ve eyalete kesilen vergiler vardır. Amerika’da yaşarken verdiğiniz bu vergileri, eğer sürekli orada kalıyor iseniz yıllık olarak; dönemsel olarak gitmişseniz döndüğünüzde geri alma şansınız bulunuyor. Bu geri alabildiğiniz miktar verdiğiniz vergilerin çoğunluğunu kapsıyor. Yani Amerika’da çalışan bir Türk olarak vergi iadesi almanız mümkün.

Vergi İadesi Almak İçin Neler Gerekli?

Vergi iadesi için gerekli belgeleri hazırlamayı unutmayın:

Bu belgeler değişiklik gösterebilir. Sürekli çalışan ile Work&Travel programı aracılığıyla çalışan birinin istenen belgeleri farklı olabilir.
*Pasaport fotokopiniz
*W-2 belgeniz veya çalıştığınız yerlerde aldığınız maaş bordroları
*Sosyal Güvenlik Belgenizin bir kopyası (SSN=Social Security Number)
*Vizenizin bir kopyası

Vergi iadesi alacağınız miktarı sorgulatmak ve öğrenmek için vergi iadesi ofisleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra internet üzerinden online olarak da başvurmak mümkündür. Bu ofisler komisyon olarak yaklaşık 100 dolar alabilir. Amerika’da yasal olarak bulunan bir çalışansanız 1040 formu denilen bir formu da online olarak doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vergi iadesine başvururken en önemli belge W2 belgesidir diyebiliriz. Son maaşınızın bordrosuna veya W2 formuna sahip olmamanız durumunda başvurduğunuz vergi iade ofisleri sizin için temin edebilir (bu ofise göre farklılık gösterecektir). Bu belge ile başvurduğunuzda iade alabilir veya borçlu çıkabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Devlete Vergi Borcu Çıkar?

Ya geri iade alamaz, devlete borçlanırsanız? Bu durum bazı koşullarda mümkündür. Örneğin sigortası olmayan bir bireyin devlete ödemesi gereken vergi borcu çıkabilir. Her vatandaş sigorta için yaklaşık 50 dolar ödemektedir. Eğer sigorta yapılmamışsa devlet yıl sonunda size 1000 doların üzerine bir vergi borcu yansıtacaktır. Amerika’da vergiye dair kurallar çok katıdır ve borçlu durumun ilerlemesi halinde hapis cezasına kadar giden uygulamalar vardır.

Vergi İadesi ile Hangi Vergiler Geri Alınır?

Parasal çoğu harekette devletler hizmetlerinin devamını sağlamak için vergi keser. Amerika’da alınan vergilerin iadesi vardır. Bu iade hangi vergiler için geçerlidir? Alışveriş yaparak ödediğimiz vergilerin iadesini almak mümkün müdür?

Alışverişte ödenen vergilerin iadesi yapılmamaktadır. Tax Refund olarak geçen vergi iadesi sadece maaşlardan kesilen federal vergiyi ve eyalet vergisini kapsar. Örneğin, bir Work&Travel programı üyesi Social Security ve Medicare vergilerinden muaf olacağı için ödediği yalnızca iki vergi türü vardır: Federal Gelir Vergisi ve Eyalet Gelir Vergisi. Böylelikle ödediği vergilerin büyük çoğunluğunu geri alabilecektir.

Alışverişte ödenen vergileri geri almanın bir yolu vardır fakat hem kar sunmamakta hem de çok kısıtlı bi alanda mümkün olmaktadır. Bu hizmeti sunan mağazalardan alışveriş yapılması ve vergi iade makbuzu alınması gerekir. Kar sağlamadığı için çok göze çarpan bir yöntem değildir.

Vergi İadesi için Amerika’da Bulunmak / Oraya Geri Dönmek Gerekli Midir?

Amerika’da çalışıp geri dönülmüş ise eğer vergi iadesi hakkındaki işlemler için Amerika’ya geri dönmek, orada bulunmak gerekmez. Yani formları orada doldurmak zorunlu değildir. Geri dönüldüğü durumlarda iadeye cevap almak 2-3 ayı bulabilir. Vergi iadeleri online olarak da başvurulabilen bir sürece sahiptir. Ülkeler arası para transferi ve vergi iadesi için başvurduğunuz ofisin alacağı komisyon alacağınız paranın miktarını etkileyecektir. Yaklaşık 80 ile 150 dolar arası bir kesinti yaşabilirsiniz. İadesini alacağınız vergi miktarını başvuru yapmış olduğunuz ofis tarafından online olarak da öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir –> Amerika’da Araba Almak

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…