Anasayfa İngiltere İngiltere Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar

İngiltere Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar

10 min read
0
2
İngiltere Tatilleri

İngiltere’ye yolunuz düşüyor ya da bu ülkeyle iş yapıyor olabilirsiniz. Belki dönemsel olarak bir eğitim için ya da turistik olarak İngiltere’de bulunacak olabilirsiniz. Hemen hemen her bölgede özel günler ve bayram tatilleri olduğu gibi İngiltere’de de resmi tatil olan bazı tarihler bulunmaktadır. Şimdi kısa kısa İngiltere’nin tatillerini ve özel günlerini inceleyelim.

İngiltere Tatilleri

İngiltere’de resmi tatil günleri tüm yıl boyunca 8 gün olacak şekilde planlamıştır. Özel durumlarda yeni günlerin eklenmesi de söz konusu olabilmektedir.

Noel Tatili (Christmas)

Genellikle Hristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen kutlama günüdür. Bu tarih 25 Aralık olarak kutlanmaktadır Bunun yanı sıra diğer adıyla Noel olarak da bilinen bu bayram aslında 24 Aralık günü başlayıp 25 Aralık’a kadar sürmektedir. İngiltere’de 25-26 Aralık tarihlerinde Noel kutlaması için tatil yapılmaktadır.

Boxing Day

Boxing Day Noel’den sonraki gün daha çok alışveriş bayramı amacıyla kutlanmakta olan güne verilmiş addır. Günümüzde 26 Aralık’ta kutlanan bugün aslında Noel hediyelerinin açılması için verilmiş tatil günü olarak karşımıza çıkmaktadır.

New Year’s Day (Yeni yıl)

İngiltere’deki resmî tatiller ve önemli günler arasında yer alan günlerden birisi de New Year’s Day’dir. Bu özel gün tatili 1 Ocak olarak kutlanmaktadır; yani yeni yıla giriş yapıldığını ve o gün tatil olacağı kabul edilmektedir.

İngiltere Tatilleri

Easter (Paskalya Bayramı)

Bu bayram çevremizde Paskalya bayramı olarak bilinmektedir. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi ve aynı zamanda yeniden dirilişini kutlamak için düzenlenen bir bayramdır. Sabit bir gün belirlenmemiştir. Bu bayramın zamanı her yıl değişmektedir. Paskalya Bayramının tarihi bahar ekinoksuna bağlıdır. Bahar ekinoksunun peşi sıra gelen dolunayın ardından ilk Pazar günü Paskalya (Easter) Bayramı kutlanmaktadır.

Good Friday (Kutsal Cuma)

Bu bayram Eastler Sunday (Paskalya Pazarı) aktivitesinden önce gelen Cuma günü kutlanmaktadır. Buna göre Hristiyanlar Hz İsa’nın çarmıha gerildiği gün olarak kabul etmektedir.

Bonfire Night

Bu tatil günü, 5 Kasım 1605 tarihinden itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Londra’da bulunan parlamento binasını havaya uçurmayı planlayan bir Katoliğin anısına kutlanmaktadır. Parlamento binasını uçurmaya niyetlenen bu kişi açığa çıkar. Yakalanmasının ardından işkence görür ve öldürülür. Bu olay halkın birlik ve beraberlik anısına bu tarihte kutlanmaktadır. Kutlamalarda genelde havai fişek gösterileri yapılarak neşeli bir gün geçirmek amaçlanır.

Bu gece için anlatılanlara göre bir ihbar sonucunda bu olay durdurulmuş ve bu olay durdurulduktan sonra binanın hemen karşısında büyük bir adam idam edilmiştir Bundan dolayı Gut Fawkes adı verilen bir kişi vatan haini olarak kabul edilmiştir. Bundan dolayı da vatana ihanet engellendiği için bugün maytap Fener ateşlerle dans ederek kutlanılır. Birlik amacıyla yapılan kutlamalara verilen ad olarak karşımıza çıkmaktadır.

İngiltere TatilleriHalloween (Cadılar Bayramı)

Türkiye’de cadılar bayramı olarak bildiğimiz Halloween, resmi bir tatil günü olmamasına rağmen çok sık ve sevilerek kutlandığından dolayı tatil gibi geçmektedir. Bugün pagan döneminde gerçekleşmeye başlayıp birçok ülkede her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanmaktadır.

Halloween kelimesi genel olarak karşımıza tüm kutsallığın akşam anlamına gelmektedir Bu olay genellikle Birleşik Krallık‘ta kutlanırken günümüzde hasat zamanı ve yazın bir kişiyle de temsil edilmektedir. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan bu gece de din adına hayatını kaybetmiş kişiler amacıyla uzun geceler başlayacak olmasından dolayı bu gecede meşaleler ve ateşler ile bir çeşit kutlama başlatılır. Bu kutlama yıllar geçtikçe küresel anlamda yayılım göstererek günümüzde parti kostümleri ile hatta balkabakları ile temsili olmuş durumdadır. Balkabakları oyularak içlerine bazı figürler uygulanmakta hatta içlerine mumlar konularak caddelerde sokaklarda bırakılarak korkutucu durumlar yansıtılmaktadır.

Balkabağı kullanılmasının nedeni ise rivayetlere göre kabak üreticilerin elinde çok fazla kapak olduğundan dolayı böyle bir satış primi yapıldığı söylenmektedir. Bunun yanı sıra günümüzde kolay bir şekilde oyulabildiği için de tercih edildiği söylenmektedir. Fakat Hristiyanlarda yaygın olarak tercih edilmesinin sebebinin kötü ruhları korkuttuğunun düşünülmesidir.

Bunun yanı sıra Halloween bayramında çocuklar kapıları çalarak şaka mı şeker mi diye sorarlar ve bu doğrultuda şeker alırlar. Bu çocuklara genelde şeker verilmesinin yanı sıra çoğu zaman bozuk para da verilmektedir. Yani Türklerde Ramazan Bayramı ile eşdeğer görülmektedir.

Cadılar Bayramı kutlamaları genellikle birkaç önce haftadan başlamakta olup balkabakları cadı kostümleri veya süslemeler gibi şeyler ile kendini ifade etmektedir. Bunun yanı sıra havai fişek gösterileri bonfire night gecesinden başlayarak yılbaşı gecesi ne kadar devam etmektedir.

İngiltere’deki resmî tatiller ve önemli günler  oldukça önemsenmekte olup o günler  genelde tatil ve dini aktiviteler ya da kutlamalar ile geçirilmektedir.

İlginizi çekebilir –> Amerika’da Özel Günler ve Tatil Günleri

Daha Fazla
Load More In İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Referans Mektubu

Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…