Okyanus aşırı ülkelere göre mesafesi daha kısa olan İngiltere’de dil eğitimi almak çok avantajlı olacaktır. İngiltere dil okulları, tam merkezinde İngilizce öğrenme imkânı sunar. Ayrıca British Council ve English UK tarafından akredite edilmiş olan bu okullar sürekli denetleniyor. Kalite ve güvenilirlik bakımından tüm dünyada İngilizce öğrenmek isteyenlerin tercihidir. Londra dil okulları bakımından daha çok tercih edilse de aslında ülkenin her yerinde dil okulu bulmak çok kolaydır. Haftada en az 15 saat eğitim vermek, tüm İngiltere dil okulları için zorunludur. 15 saat ortalama 20 derse tekabül eder. Sınıflar en az 8, en fazla 16 kişiliktir. Eğitim kalitesini yükseltmek adına sınıflarda hemen her ülkeden öğrenci bulunur.

Dil eğitimi almak isteyen herkes bir seviye sınavına tabi tutulur. Daha sonra belirlenen bu sınava göre öğrenciler bir eğitim almaya başlarlar. Yetişkinler için olan dil kurslarında alt sınır 16 yaş olarak kabul edilmiştir. Bazı okullar için ise 18 yaş olarak geçmektedir. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak dört kısımda eğitim verilen bu okullarda genel İngilizce ve yoğun İngilizce olmak üzere iki farklı sistem bulunur. Genel İngilizce için 20 ders saati verilirken, yoğun İngilizce eğitimi için 30 ders saatine kadar mesai harcanır.

İngiltere Dil Okullarına Kaydolmak

İngiltere dil okulu eğitimlerine kaydolmak ve gitmek için Türkiye’de vize almanız gerekir. Bunun için okula önceden başvuru yapmış olmalısınız ve okuldan aldığınız kabul mektubunu da vize çıkarmak için istenen belgelere ekilmelisiniz. (Bakınız: İngiltere Öğrenci Vizesi) Maddi durumunuzun yeterli olduğunu belgelemelisiniz. İngiltere dil okulu fiyatları her ne kadar kısmen pahalı olsa da çeşitli burslar ya da indirimler alabilirsiniz. Eğitim süresi; okulun olduğu şehir, programın türüne göre fiyat değişebilir. Kimi zaman danışmanlık şirketleri sizin adınıza evrak işlemlerini tamamlasa da sizin her detayı kontrol etmeniz çok önemlidir. İngilizce artık global bir dil olduğu için sadece İngiltere’de değil dünyanın her yerinde alanınızda çalışabilirsiniz.

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri

Dil eğitiminizi alırken en temel ihtiyacınız barınma olacaktır. Bunun için öğrenci yurtlarını tercih edebilirsiniz. Yurtlar imkanlarına göre, bulunduğu şehre göre fiyat değişkenliği gösterir. Yurtta kaldığınızda odalarınız birden fazla kişi ile paylaşılıyorsa insanlarla iletişim kurma imkânınız artar ve İngilizce’yi daha iyi ve daha hızlı öğrenirsiniz. Aynı şekilde aile yanında konaklama da seçebilirsiniz. Aile ile iç içe olmak elbette iletişiminizi kuvvetlendirecek ve İngilizce yeterliliğinizi artıracaktır. Ev ya da oda kiralayabilirsiniz. İngiltere’de ev kiraları aylık ortalama 1000 pound civarındadır. Londra dışındaki şehirlerde yüzde 20 oranında fiyat düşmektedir. Siz de kendi bütçenize göre 1 + 1 stüdyo daire kiralayabilir, çok odalı evleri birkaç kişi ile birlikte tutabilir ya da tek odalı dairelerden faydalanabilirsiniz.

İngiltere’de Dil Eğitimi Sırasında Çalışmak

İngiltere’de 6 ay ile 11 ay arasında herhangi bir dil okulu eğitimi alıyor iseniz, Tier 4 Vizesi almanız gerekir. Tier 4 vizesi ile haftada 20 saat çalışabilirsiniz. Eğer eğitim aldığınız kurum tatilde ise bu süreyi haftada 40 saate çıkarabilirsiniz. Part time işlerde çalışarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz, para biriktirebilirsiniz. Her çalışma iznine sahip öğrenci “Çalışma İzni Numarası” alır ve böylece herhangi bir kesinti, haksızlık durumunda bu numara ile işleminizi gerçekleştirirsiniz. Bunun yanı sıra geçici bir çalışan dahi olsanız, İngiltere’de sosyal haklarınız koruma altındadır. Kazancınız 100 euronun üzerinde ise yüzde 11 vergi kesintisi yaşarsınız. Öğrenciler için saatlik ortalama ücret 7 euro ile 13 euro arasında değişmektedir.

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

Yorum

  1. […] İngiltere Dil Okulları Hakkında Bilgi Alın! […]

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…