Anasayfa Dil Eğitimi TOEFL ve IELTS Sınavları

TOEFL ve IELTS Sınavları

7 min read
5
0
toefl ve ielts

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtdışı lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde zorunlu tutulmanın yanı sıra ülkemizde de birçok kurum tarafından talep edilmektedir.

Bu iki sınav benzer özellikler gösterse de birkaç açıdan birbirinden ayrılıyor. Her iki sınava hazırlanırken sınavların özelliklerini, soru tiplerini bilerek çalışmak avantaj getirecektir.

Amerika Destekli ETS olarak adlandırılan TOEFL; adayların okuma, yazma, konuşma ve gramer bilgilerini ölçerken, Cambridge Üniversitesi ve British Council destekli IELTS, bu dört bölümü de kapsamasına rağmen Akademik ve Genel sınav olmak üzere iki farklı sınavdan oluşuyor.

Amerika’da üniversite ve kolej okumanın ana koşulu, yeterli TOEFL puanına sahip olmak olsa da günümüzde IELTS puanı da kabul edilmektedir. IELTS ise özellikle İngiltere, Kanada, Avusturalya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde daha yoğun olarak kullanılmaktadır.

TOEFL ve IELTS Çalışma Kaynakları için Tıklayın!

TOEFL ve IELTS Sınavları Puanlama Kriterleri

TOEFL sınavı 4 bölümden oluşuyor ve her bölüm 30 puan teşkil ediyor. En yüksek puan 120 iken, en düşük puan 0 olarak değerlendiriliyor. TOEFL sonrası aldığınız puan başta Amerika olmak üzere 130 ülkede ve 9.000 den fazla sayıda kolej, kurum ve üniversitede kabul ediliyor.

Akademik ve genel IELTS olacak şekilde iki farklı sınavdan oluşan IELTS sınavları 4 aşamadan oluşuyor ve sınav ortalama olarak 2 saat 45 dakika sürüyor. Sınav sonrası alınan en yüksek puan ise 9 olarak kabul ediliyor. TOEFL sınavı, bilgisayar ortamında gerçekleşirken IELTS geleneksel sınav yöntemi ile yapılmaktadır. TOEFL sınav sonucunuzu, başvuru yaptığınız kurumun size vereceği okul koduna sınav sistemi üzerinden otomatik gönderebilirsiniz.

Her iki sınavın da geçerlilik süresi 2 yıldır. Bir sene içerisinde iki sınava da birden fazla kez girilebilir ve alınan en yüksek puan başvurularınıza kullanılabilmektedir. Bu sınavları şart olarak koşan her kurum eğitim türüne göre farklı TOEFL ve IELTS puanları talep ederek başvurabilmenize olanak sağlamaktadır.

TOEFL ve IELTS Çalışma Kaynakları için Tıklayın!

Sınavlar nerelerde işimize yarar?

Amacı anadili İngilizce olmayanların İngilizce seviyesini tespit için düzenlenen bu sınavları yurtdışında üniversite, yüksek lisans, doktora ve sertifika programlarına yönelik eğitimlerde, yurtiçinde ise okulların hazırlık sınıflarını atlamak için kullanabilirsiniz.

Bunların yanısıra ileri seviye İngilizce talep eden şirketlere başvuru yapmak içinde bu sınavları kullanabilirsiniz.

TOEFL sonrası aldığınız puan başta Amerika olmak üzere 130 ülkede ve 9.000 den fazla sayıda kolej, kurum ve üniversitede kabul edilmektedir. IELTS ise İngiltere, Fransa, Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkelerde yoğun olarak kullanılırken Amerika okullarında da son zamanlarda IELTS puanı ile öğrenci almaktadır. Dünya üzerinde 7000’den fazla kurum, üniversite ve meslek enstitüsünde IELTS puanı geçerli olmaktadır.

Sınavlara nasıl hazırlanabiliriz?

Türkiye ve yurtdışında bulunan dil kurslarında TOEFL ve IELTS sınavlarına hazırlanmak için planlanmış özel eğitimlerden alabilirsiniz. Bu sınavların eğitimlerine girebilmeniz için öncelikle İngilizcenizin belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Türkiye’de bulunan kursların sonucunda bu sınavlardan başarı elde edebileceğiniz gibi yurtdışında alacağınız eğitim, konuşma ve dinleme kısımlarına ekstra fayda sağlayabilecektir.

TOEFL ve IELTS sınavları Ankara, Adana, Bursa, Antalya, İstanbul, İzmir ya da Erzurum şehirlerinde yapılmaktadır. 

TOEFL ve IELTS Çalışma Kaynakları için Tıklayın!

TOEFL hakkında diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayın!

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

5 Yorumlar

 1. Amerika'da MBA Eğitimi - Manu Eğitim

  Ocak 1, 2022 at 10:39 am

  […] isteğine göre TOEFL ya da IELTS puanı (Dil Yeterliliğiniz […]

  Cevapla

 2. […] içerisinde daha rahat ve kolay bir şekilde yazıları hazırlamanıza imkan sağlayacaktır. TOEFL ve IELTS sınavları gibi hazırlandığınız bir sınav var ise bu sınavda daha önce çıkmış soruları […]

  Cevapla

 3. […] bilgisi yeterliliğinin belirlenmesinde, uluslararası seviyede geçerliliği olan IELTS ve TOEFL sınavlarında elde edilen başarı, Amerika’daki okullara kabul için yeterli olmaktadır. Bu […]

  Cevapla

 4. […] şarttır. Bu program yaklaşık 2 yıllık bir hazırlık eğitimidir ve bu süreç öncesinde IELTS dil sınavından en az 5,5 not elde edilmelidir. A Level programında da üst düzey notlar almak […]

  Cevapla

 5. […] yine de her türlü bilgi ve belge donanımına sahip olarak gitmelisiniz. Lise transkripti, TOEFL ve SAT gibi sınavlardan aldığınız puanlar, özgeçmişiniz, sağlık belgeniz dahil pek çok […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…