Anasayfa Amerika Amerika’da MBA Eğitimi

Amerika’da MBA Eğitimi

6 min read
1
0

Şüphesiz ki eğitim, insan ömrü için ölümsüzdür. Bir ömür sürer. MBA (Master in Business Administration) ise daha iyi işlere sahip olmak ve iş yaşamına daha profesyonel bir giriş yapmak isteyenler için harika bir eğitim serüveni. Peki, Amerika’da MBA fikrine ne dersiniz? Sandığınız kadar karmaşık bir süreç söz konusu değil. Kısaca bahsedelim isterseniz…

Öncelikle fiyatlara değinecek olursak, Amerika’da MBA programları 5.000 USD ile 50.000 USD arasında değişiklik göstermektedir. Okullara göre fiyat farklılaşır. Aynı şekilde, kabul şartları da yine her okul için farklı olabilir. Bu yüzden okullar ile birebir görüşmek ve detaylı bilgi almak gerekir. Bununla birlikte belli başlı kurallar var ki, bunlar ana şartlardır ve büyük oranda, değişiklik göstermeden MBA programları için şarttır.

MBA Programları için Başvuru Şartları

 • Lisans eğitiminiz sonucunda almış olduğunuz not ortalaması
 • Bu süreçte almış olduğunuz dersler ve bunların bölüme uygun olup olmadığı
 • İş tecrübeleriniz ve bugüne kadar elde etmiş olduğunuz çeşitli başarıların dökümü
 • Kurumun isteğine göre TOEFL ya da IELTS puanı (Dil Yeterliliğiniz için)
 • GMAT veya GRE sınav sonucu
 • Referans mektubu
 • Niyet mektubu
 • Özgeçmiş (CV)

Referans mektubu okulunuzdan, dekanınızdan ya da sizin başarılarınızda etkisi olan hocalarınızdan alınabilir. Niyet mektubu ise tamamen bu programı isteme sebebinizi açıkladığınız bir tür dilekçe olarak tanımlanabilir. Özgeçmişte de yine tüm başarılarınız ve elde ettiklerine yer vermeli, özenle hazırlık yapmalısınız. Korkulu rüyaların kahramanı olan GMAT ve GRE sınavları ise birer gerekliliktir. Sözel, sayısal ve analitik yetenekleri ölçmeyi hedefleyen sınavların sonuç belgesi, MBA başvurularında hemen hemen her okulda isteniyor. Bu sınavlar belki sizi biraz zorlayabilir ancak nihayetinde hedeflerinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Ayrıca tüm bunların yanında eğitim masraflarınızı karşılayacak bir sponsor beyan etmeniz de istenebilir. Zaten bu noktaya geldiğinizde sponsor bulmanız da gerçekten çok kolay olabilir.

Bu programın tek bir tane değil, pek çok avantajı mevcut elbette… En önemlisi, kariyer alanında getirecekleridir. Ancak bunun yanında eğitiminizin sürdüğü 1* yıl zaman zarfında(kimi programlar 2 yıllık olabilir) bu ülkede çalışma hakkına da (büyük oranda kampüs içinde ve izin verilen haftalık saat süresince) sahip olacaksınız. Yani dilerseniz bir ek iş ile kendinize konuşma pratiği alanı yaratabilir ve bütçenize de katkı sağlayabilirsiniz. Nihayetinde Amerika’da MBA yapmak, size her açıdan fayda sağlayacak, dolu dolu bir yıl (kimi programlarda 2 yıl) geçirmenizi sağlayacaktır. Bu sürenin sonunda kendinize kattığınız değere siz bile inanamayabilirsiniz. Ayrıca Amerika’da MBA eğitiminizi tamamladığınızda OPT vizesi ile okuduğunuz alanla ilgili olması önerilen bir alanda 12 ay boyunca çalışma imkanınız da bulunmakta. OPT vizesi ve detayları hakkındaki yazıyı da sitemizde bulabilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Yorum

 1. […] İlginizi çekebilir –> Amerika’da MBA Eğitimi […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …