Anasayfa Yurtdışı Eğitim Adım Adım Yurtdışı Eğitim

Adım Adım Yurtdışı Eğitim

9 min read
0
0

Yurtdışı Eğitim her geçen gün önem kazanmaktadır. Bireyler daha donanımlı hale gelmek için yurtdışı olanaklarını ciddi bir şekilde değerlendirmeye başladılar. Yurtdışında eğitim alarak yeni arkadaşlıklar edinebilir, yabancı bir dili anadil seviyesinde öğrenebilir, yeni yerler kültürler tanıyabilir ya da daha kaliteli bir eğitim alma avantajı yakalayabilirsiniz.

Peki Yurtdışı Eğitim almak için karar verdiniz, bundan sonra atmanız gereken adımlar neler?

Eğitim seviyesine ve alanına karar vermek

Günümüzde yurtdışı eğitim için başka ülkelere giden insanlar genelde lisans ve lisansüstü eğitimler için gidiyor. Bunun yanı sıra lise eğitimi ve lise eğitimi için gidenler de epey fazlaca. Eğer devam eden bir eğitim hayatınız varsa gideceğiniz ülkedeki bursları araştırmalısınız. Bölümden bölüme göre okulların kalitesi değişkenlik gösterir. Akademik kadroyu, dersleri ve derslerin Türkiye’ de denkliklerinin bulunup bulunmadığını araştırmalısınız. Dil okulları için ise ücretli ve ücretsiz kurslar bulunuyor. Bunları takip etmenizde ve araştırmanızda fayda var.

Ülke seçimi Yapmak

Bildiğiniz üzere Türkiye’de artan rekabet ile birlikte ülkemizde lisans ve yüksek lisans eğitimi almak gittikçe zorlaşıyor. Bu yüzden aileler yurt dışında eğitim olanaklarını araştırıyor. Başta Avrupa olmak üzere bir çok ülkede uluslararası öğrencilere eğitim vermek ise adeta bir yarış haline geldi. Bu yüzden seçeneğiniz oldukça fazladır. Kalacağınız yer, iklim gibi koşulları iyice gözden geçirmelisiniz. Her ne kadar uçakla kısa yolculuklar yapıyorsunuz gibi görünse de aylarca hatta belki de yıllarca orada yaşayacaksınız. Bu yüzden ülke seçimi yaparken koşulları, iklimi, maliyeti ve sosyal hayatı irdelemelisiniz.

Okul Seçimi Yapmak

Okul listesi oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Öğrenim dilinize uygun, ortamı rahat, eğitimi sıkı bir okul seçmelisiniz. Bazı okullar yurt, burs ve daha pek çok ihtiyacı ücretsiz karşılar. Ama ders içerikleri sizinkinden farklı olabilir. Tüm bu şartları göz önüne almalısınız. Sosyal hayatına ve geçmişine hayran olduğunuz bir şehirdeki okul şartları beklentinizi karşılamayabilir. Yaşam şartları zor olan bir ülkede eğitim tatmin edici düzeyde olsa da rahat etmediğiniz bir yerde başarılı olmanız da mümkün olmayacaktır. Akademik denklik ve sosyal eş değerlilik kadar bütçe eş değerliliği de önemlidir. İmkanlarınız ölçüsünde bir okula gitmeniz en makbulü olmakla birlikte gittiğiniz yerlerde iş bulup part time da çalışabilirsiniz. Part time çalışmak öğrenciler arasında son dönemde çok yaygındır, hatta eğitim masraflarının tamamını bu yolla karşılayabilenler bile var.

Yurtdışı Eğitim

Başvuru Kriterlerini Değerlendirmek

Yurtdışında eğitim veren okullar içinden başvuracağınız okulun size sağladığı imkanları ve sizden beklentilerini öğrenmelisiniz. Örneğin bazı okullar İngilizce eğitim verse bile sizden ikinci bir yabancı dil isteyebilir. Ya da bazı özel şartlar yüzünden bursunuzu iptal edebilir. Tüm bu şartları sağladıysanız yine de her türlü bilgi ve belge donanımına sahip olarak gitmelisiniz. Lise transkripti, TOEFL ve SAT gibi sınavlardan aldığınız puanlar, özgeçmişiniz, sağlık belgeniz dahil pek çok konu en başa dönmenize sebep olabilir. Yüksek lisans için sizden iş tecrübesi bekleyen okullar da olacaktır.

Kabul ve Gidiş İçin Hazırlıklar

Bu aşamaya kadar geldiyseniz Tebrikler. Çok büyük yol katettiniz. Gerekli belgeleri yolladığınız eğitim kurumları bu belgeleri aldıklarında sizinle iletişime geçerler. Daha sonra ise mail, telefon ya da faks ile haberleşebilirsiniz. Sizin bu süreçte çabalamanız en önemli noktadır. Çünkü bazen kurumlarda işler aksayabilir. En basit şekliyle mail gelir ve görmezsiniz, ama telefonla ulaşılabilir. Seçenekleri arttırmanız kadar bu konuyla ilgilenip istekliliğinizi kuruma da yansıtırsınız. Unutmayın, bu aşamada onlar sizi seçecek, hem de binlerce uluslararası öğrenci arasından, her ülkeden, her kültürden…

Birden fazla okula kabul edilebilirsiniz. Bu durum sizi mutlu ettiği kadar bir kararsızlık bulutuna da sarabilir. Bunun için en ince detayına kadar okulları araştırmalı ve gerekli karşılaştırmaları yapmalısınız. Çok kritik olan bu kararda Yurtdışı Eğitim konusunda tecrübeli insanlardan bire bir fikir almanız sizin adınıza faydalı olur. Bu kısmı da atlattıktan sonra gideceğiniz günün hazırlıklarınızı yapmalısınız, vedalaşma vakti.

Şimdi rahat bir nefes alabilirsiniz. Buraya kadar kendi emeğiniz sayesinde geldiniz ve çok büyük yol kat ettiniz. Geleceğiniz şekilleniyor. Yolunuz açık olsun.

Daha Fazla
Load More In Yurtdışı Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …