Anasayfa Kariyer Essay Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

Essay Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

6 min read
0
0

Genel olarak öğrencilerin zorluk yaşadığı bölümlerden biri olan Essay bölümü, aslında sadece sınavlarda karşılaştığımız bir alan değil. Essay yazmak ister anadilimizi kullanarak hazırladığım bir yazı da olsun, ister yabancı dil gerektiren bir sınavda kullanılıyor olsun, her ikisi için de yazı dilini daha iyi kullanmak için gelişmesi gereken bir alandır. Essay yazısı bir sınavda karşınıza çıkacak ise bu aşamada özellikle bilmeniz gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu yazımızda Essay sınavlarına hazırlanan öğrencilerin Essay Yazarken, daha kolay ve rahat bir şekilde yazabilmek için dikkat etmesi gereken noktalara değindik.

Pratik, Pratik ve Pratik…

İyi bir essay yazabilmek için en önemli maddelerden bir tanesi mümkün olduğunca farklı konuda essay pratiği yapmak olmalıdır. Essay Yazarken yapacağınız denemeler zaman içerisinde daha rahat ve kolay bir şekilde yazıları hazırlamanıza imkan sağlayacaktır. TOEFL ve IELTS sınavları gibi hazırlandığınız bir sınav var ise bu sınavda daha önce çıkmış soruları inceleyerek, essay konuları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu aşamda önerimiz daha önce çıkmış Essay konularında kendinizi deneyin ve mutlaka pratik yapın.

Pratik yapmak, hem kelime bilgisi açısından sizi geliştirecek hem de Essay’in giriş, gelişme ve sonuç gibi bölümlerine daha hakim olabileceksiniz.

Essay Yazarken Nelere Dikkat EtmeliEssay Sınavına Gireceğiniz Dilde Okuyun

Essay yazacağınız dilde haberler, kitaplar ve dergiler gibi kaynaklardan okuyarak içerik üretme kaabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. Okumak dil bilgisi kullanımlarınızı geliştirirken, kelime dağarcığınızında otomatik olarak geliştiğine şahit olacaksınız.

Essay Kursu Almak

Kursların Essay hazırlığı için en büyük avantajı size Essay yazım tekniklerini öğretmesi olacaktır. Essay’in hangi bölümünde nasıl kelimelerin kullanacağınız, konuyu nasıl sonlandırmanız gerekir gibi konularda size danışmanlık sağlar. Essay kurslarının en büyük avantajlarından biri sınavlarda tecrübe kazanmış eğitmenlerin size vereceği Essay hazırlık ipuçları olacaktır. Kursun en değerli katkılarından biri şüphesiz eğitmenin deneyimleri olacaktır.

Essay Yazarken Kelime Dağarcığınızı Geliştirin

Essay Yazarken, anlatımınızı kuvvetlendirmek açısından kelime bilgisi önem taşır. Kelime hazırlığında sınavlarda çok yoğun çıkan kelimeleri araştırıp bunlar üzerinde çalışarak başlayabilirsiniz. Bunların yanısıra kelime bilgisi geliştirebileceğiniz telefon uygulamaları ya da bilgisayar oyunları ile de eğitim sürecinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Deneme Sınavları Başarıyı Artırır

Essay yazacağınız sınavın içeriğini öğrenmek ve bu sınavın geçmiş yıllarına ait sınavları çözmek sizi bir adım öne geçirecektir. Bu denemelere gireceğiniz sınava ait hazırlık kitaplardan, online olarak internette bulunan kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

Başarılı Essay Yazan Kişilerden İpuçları Alın

Çevrenizde daha önce Essay kullanması gereken bir sınava girmiş ve başarılı olmuş kimseler varsa onların tecrübelerinden de yararalanabilirsiniz. Sınav hakkında daha önce sınavı denemiş kişilerin yorumlarını almak size bir fikir verebilecektir. Daha önce sınavı deneyimlemiş öğrencilerin yorumlarına internet üzerinden blog ve forumlardan da ulaşmanız mümkün olacaktır.

Daha Fazla
Load More In Kariyer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …