Anasayfa Dil Eğitimi İrlanda’da Eğitim Ve Yaşam

İrlanda’da Eğitim Ve Yaşam

7 min read
0
0

İrlanda’da Eğitim

İrlanda, dil eğitimi konusunda oldukça popüler olan ülkelerden birisidir. Başkent Dublin’de dil eğitimi görmek amacıyla gelen milyonlarca öğrenci bulunmaktadır. Bu nedenle Dublin tam anlamıyla bir eğitim başkenti olmuştur.

İrlanda’da yaşayan insanlar resmi olarak İngilizce ve İrlandaca konuşmaktadır. İngiliz İngilizcesinin hakim olduğu ülke, dil öğrenmek açısından oldukça avantajlıdır. Zira başkent Dublin’de yüzlerce dil okulu bulunmaktadır. Tıpkı Malta gibi, ülkenin büyük bir ekonomi kaynağı buradaki dil okulları olmuştur. Burada yer alan dil okulları öğrencilere uygun kampanyalar sunmaktadır. Okulların rekabet anlayışıyla kampanya düzenlemeleri İrlanda’yı dünyada dil eğitimi için en uygun fiyatlara gelinmesi gereken bir ülke haline getirmiştir.

İrlanda dil okullarının sahip olduğu ekonomik avantajın yanı sıra, ülkenin resmi dilinin İngilizce olması nedeniyle öğrencilerin sosyal yaşamlarında sık sık pratik yapma imkanı bulunmaktadır. Bu sayede eğitim sadece okulda bitmemekte; sosyal hayatta ve her yerde İngilizcenin geliştirilmesi mümkün olmaktadır.

İrlanda'da Eğitim ve Yaşam
İrlanda Eğitim

İrlanda’da yaşayan kişiler ilkokuldan itibaren hem kendi dillerini unutmamak adına İrlandacayı öğrenmek zorunda hem de belirli bir dönem İngiltere’ye bağlı bulunması nedeniyle İngilizce’yi öğrenmek zorundadır. Halk iki dil bilmektedir. Bu da ülkenin refah seviyesinin artmasına neden olmuştur. Üniversitelerde verilen diller İrlandaca ve İngilizce olarak iki aşamalı eğitim şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

İrlanda’da üniversite okumak amacıyla ülkemizden giden oldukça fazla Türk öğrenci bulunmaktadır. Fakat İrlanda üniversite eğitimi dışında sıklıkla dil okulları için tercih edilmektedir. İrlanda dil okulları 2007 yılından sonra popülerliğini kazanmış ve bir anda milyonlarca öğrencinin ilgi odağı olmuştur.

2019 yılı verilerine göre İrlanda’yı üniversite eğitimi için tercih eden Türk öğrenci sayısı 2000 civarındadır. Dil okulları için tercih eden Türk öğrenci sayısı ise 5.000 civarındadır. İrlanda, dünyanın her yerinden eğitim için gelen öğrenciler için ideal bir ülke olarak görülmektedir. Hem köklü üniversiteleri, hem de birbirinden saygın ve belgeleri dünyanın her yerinde geçerli olan dil okulları ile dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır.

İrlanda’da Yaşam

İrlanda'da Eğitim ve Yaşam
İrlanda Yaşam

İrlanda doğal güzellikleri sayesinde oldukça fazla turist çekmektedir. Aynı zamanda Orta Çağ’dan bu yana yerleşim bölgesi olması nedeniyle birçok tarihi eser bulunmaktadır. Mimari eserleri ve tarihi dokusu ile turizm açısından önemli gelişmeler bulunduran bir ülkedir. Eğitim amaçlı ülkeye gelen kişiler hem doğal güzelliklerin farkına varabilir hem de ülkenin tarihi dokusunu hissederek, ülke ile bütünleşebilir. Başkent Dublin başta olmak üzere İrlanda sosyal hayatın oldukça geliştiği bir ülkedir. İrlanda’da yaşayan halk oldukça yardımseverdir. Özellikle öğrencilere karşı hem yardımsever hem de hoşgörülü olması nedeni ile İrlanda’da öğrenci olarak yaşamak oldukça kolay olmaktadır. Ayrıca şehir diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuzdur. Okul masrafları, konaklama ihtiyaçları, gıda ve sosyal yaşam giderleri oldukça uygun fiyatlara gelebilmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir ülke haline gelmiştir.

Dublin öğrenci çekmesi nedeni ile dünyanın en fazla turist çeken üçüncü şehri olarak bilinmektedir. Bu sayede ülkeye öğrenci olarak gelmek ya da turist olarak gelmek oldukça kolaylaşmıştır. Vize alma işlemleri belirli yaş aralığına oldukça kolay şekillerde sunulmaktadır.

Amerika’da Dil Eğitimi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız!

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…