Genel Bakış

Cambridge Üniversitesi, Avrupa ve dünya ortalamalarının üzerinde eğitim veren tipik İngiliz kültürüne sahip devlete bağlı önemli ve prestijli bir araştırma yüksek eğitim kurumudur. Geçmişi ile dünya üzerindeki etkileri ve eğitim sistemindeki başarılarıyla yerli ve yabancı öğrencilerin hayallerini süsler.

Okulun resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.cam.ac.uk/

Tarihçe

1209 kuruluş tarihi ve 800 yılı aşkın mazisiyle, dünyada İngilizce dili konuşulan ülkelerde ikinci, dünya üzerindeki dördüncü en eski üniversitedir. Zamanının Oxford akademisyenleri çabalarıyla kurulmuştur. Kuruluşundan bugüne Oxford ile benzer ilmi eğitim ve diğer alanları bulunur. Birleşik Krallık tarihinde etkin rol oynamış, 2 dünya savaşı görmüş ve günümüzde başarılı eğitimi ile dünyanın göz bebeği üniversitelerinden olmuştur.

Lokasyon

Cambridge Üniversitesi, İngiltere’de Cambridge şehir merkezinde yer almaktadır. Cambridge şehri, üniversitenin büyüklüğü sebebiyle bir üniversite şehridir. Üniversitenin yanından Cam Nehri geçmektedir. Üniversitenin içinde yaklaşık 31 kolej, 100 kütüphane, botanik bahçe ve 9 adet müze de bulunmaktır. Bu müzeler tüm halkın ziyaretine açıktır.

Cambridge Üniversitesi Bölümler

Cambridge Üniversitesi öğrencilerine özel imkânlar sunarak, eğitim hayatında ciddi başarılara kolay ulaşmalarını sağlar. Tüm dünyada etkili sonuçlar doğuran eğitim listelerinde 1 – 2 gibi çeşitli sıralamalara giren okulun en büyük rakibi yine Oxford olarak karşımıza çıkar. 20 Bin kadar yerli ve yabancı öğrenciye eğitim veren Cambridge Üniversitesi, öğrenci başına 10’dan fazla akademisyen ve eğitimci ile kaliteli eğitimin örneği olarak bilinir. Yabancı öğrenci oranı ise yaklaşık %35 civarındadır. Her kategoriden elde edilen 92 Nobel ödülü ise eğitim sisteminin başarısını yansıtır.

 

120 farklı ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapan Cambridge Üniversitesi, 31 farklı kolej biçiminde küçük gruplar halinde öğrenci rekabeti, eğitim kalite ölçümü ve etkili iletişim imkânlarıyla eğitim vermektedir. Altı okul şeklinde örgütlenen yapısında 150 kadar fakülte bulunur. En popüler alanlar ya da altı farklı okul; Biyolojik Bilimler, Klinik Tıp, Fizik, Teknoloji, Sanat ve Beşer Bilimleri ile Sosyal Bilimlerdir. Dev bir kampüsü andıran Cambridge şehri, okula ev sahipliği yapar. Bu sayede sosyal yaşam, standartların üzerinde yer alır.

Cambridge University Press okul dışında faaliyet gösteren özel bir yayıncılık şirketidir. Bu şirketin dünyada yayınlanan, Cambridge Üniversitesi akademik yayınlarının yanı sıra farklı konularda okulla ilgili 45 Bin başlık içeren zenginliği, okulun bünyesindeki kütüphanenin etkinliğiyle ilgilidir.

Başvuru Koşulları

Cambridge Üniversitesi başvuru ve kabul şartları arasında en önemli olan şey, orta öğretimde başarılı bir öğrenci olmanızdır. Yine bu başarılı grafiğin ardından Cambridge Üniversitesi gibi üst düzey bir İngiliz üniversitesine kabul için A Level programı şarttır. Bu program yaklaşık 2 yıllık bir hazırlık eğitimidir ve bu süreç öncesinde IELTS dil sınavından en az 5,5 not elde edilmelidir. A Level programında da üst düzey notlar almak önemlidir. A Level dışında IB eğitim programı da oldukça yararlıdır. Kısaca orta öğretim başarıları dâhil;

IELTS 7 –  TOEFL 100-110 – A Level AAA ve  IB 7 notlarına sahip adayların Cambridge Üniversitesi başvuruları çok daha olumlu değerlendirilecektir. Burs olanaklarıyla ilgili çok fazla seçenek bulunur. Özellikle bazı ülkelerin karşılıklı burs imkânları oldukça başarılıdır.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

Cambridge Üniversitesi ücretleri, kabul ve giriş sınavları, kolej ücretleri, bölüm yıllık maliyetleri gibi detaylı farklılıklar içerir. Kişisel ihtiyaçlar ve yaşam maliyetleri için; Londra dışında £12K yıllık, eğitim için kolej ücretleri yaklaşık £5-6K + bölüm ve akademik program ücretleri £15K – £28K civarındadır.

İngiltere’ye ulaşım konusunun da yıllık maliyetlere eklenmesi gerekir. Havayolu ve tren gibi seçeneklerin arasından en ekonomiği paket programlardan yararlanmaktır ancak hava ulaşımı süresi bakımından oldukça kolaydır. Başvuru ve kabul işlemleri ardından, vize işlemleriyle (Bakınız: İngiltere Öğrenci Vizesi)  birlikte sponsorlukların değerlendirilmesi, Cambridge Üniversitesi eğitim maliyetlerinin azaltılmasında etkisi önemlidir.

  İsim

  Soyisim

  E-posta

  Telefon

  Mesajınız

  Daha Fazla
  Load More In İngiltere

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  İlginizi Çekebilir

  Almanya’da Eğitim ve Yaşam

  Almanya’da Eğitim Almanya’da yer alan üniversitelerin akademik başarısı ve ver…