Anasayfa Lisans Eğitimi Niyet Mektubu Nasıl Yazılır? (Essay)

Niyet Mektubu Nasıl Yazılır? (Essay)

8 min read
1
0
Niyet Mektubu Nasıl Yazılır

Yurtdışında eğitim için hedef belirleyen öğrenciler, ülkelere yapılacak başvurular arasında bazı özel girişimlere yer vermelidir. Niyet Mektubu, özellikle yurtdışında eğitim hedefi olanların, en önemli başvuru materyallerindendir. Belirlediğiniz hedef ve eğitim için tam anlamıyla niyetinizi ortaya koyan bu mektup, başvurular sırasında okul yönetimi tarafından özenle incelenir.

Geçmiş deneyimlerle sabit bilgilerden elde edilmiş Niyet Mektubu nasıl yazılır, sorusuna cevap olarak; bu başvuru evrakının CV şeklinde bir kalıp olarak yazılmaması gerekir. Tam anlamıyla bu mektup CV değildir! Odak noktası, daha önceleri alınan eğitimlerin, size olan katkıları ve eğer bu konuda bir işle ilgilendiyse edinilen mesleki tecrübenin anlatımı şeklinde olmalıdır. Bu odak ile daha ileri seviyede mesleki ve akademik kariyer ihtiyacının belirtilmesi de, oldukça önemlidir. Her zaman profesyonel bir metin görünümüne sahip olması gereken puntolar ve metin karakterleriyle zenginleştirilmesi de, dikkat çekmesini kolaylaştırır. Her zaman eğitime olan ihtiyacınız ve ileriki zamanlarda bu eğitim ihtiyacınızla birlikte yaratmayı düşündüğünüz projelerden de bahsedilebilir.

İyi Bir Niyet Mektubu İçin;

Niyet Mektubuna Nasıl Başlamalı?

Ana metini oluştururken mutlaka içerik ile ilgili bir liste oluşturun ve tekrar tekrar sıralama yapın. Niyet Mektubu ne kadar akıcı ve ilgi çekici olursa, o kadar akılda kalır ve diğerleriyle kıyaslanırken artı puan kazandırır. Okuyuculara doğrudan hitap ederken dikkatli olun, farklı olduğunuzu hissettirirken, sizin gibi daha birçok başvuru yapan olduğunu unutmayın. Özellikle İngiltere’ye yapılan başvurularda, kültürel olarak kimlerle muhatap olduğunuzu unutmayın, aristokrat yapılarını düşünerek hitaplarınızda dikkatli olun. Hayallerinizin, o ülke ve okumayı düşündüğünüz bölümle ilgisini, karşı tarafa hissettirin. İyi araştırma yaparak eğitim programından daha önce yararlanmış kimselerin tecrübelerini değerlendirin. Okul ve programın şartlarını iyi anlayın. Yabancı dilinize güvenmiyorsanız mutlaka yardım alın.

Niyet Mektubunda Neler Yazmalı?

Niyet Mektubu içeriğinde, bazı konulara da özel olarak dikkat edilmelidir. Başvurunuzu yaptığınız okulun sizi tanımadığını unutmayın, onların ilgisini çekecek hayatınızdaki dönüm noktaları dâhil, birçok konuda kendinizi tüm samimiyetinizle tanıtın. Sizi o okul ve programa çeken nedenleri ispatıyla; akademik yayınlar, okulun başarıları ve benzer çekicilikleriyle belirtin. Bu değerler ile okulun size neler katacağını detaylı şekilde anlatın. Gelecekte hayatınızın bu eğitimlerle nasıl şekilleneceği, sizin o programdaki başarılarınızın programa neler katabileceği gibi akademik hayallerinizden bahsedin. Geçmiş eğitimlerinizdeki başarı sınırlarının dışına, başvurduğunuz okuldaki eğitim seçenekleriyle çıkabileceğinizi anlatın. Neler yazılmalı alt başlığı içerisine bir ipucu da vermek gerekir ise Niyet Mektubu, resmi bir yazışma biçimidir. Adresler, tarih ve isimleri yazarken, resmi yazışma kurallarını unutmamak gerekir.

Yapılabilecek Hatalar, Neler Yapılmamalı

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi Niyet Mektubu öz geçmiş metini değildir. Geçmiş edinim ve bilgilerinizi, bazı noktalarda daha yalın bazı noktalarda ise daha bürokratik bir dille mektup biçiminde yazmalısınız. Mektubunuzu ulaştıracağınız ülkenin ve okulun özellikle talebi yok ise asla, fotoğraf ve internet linkleri içeren bilgilere yer verilmez. Özgünlük hissettirecek bir metin oluşturun ve kopya mektupları düzenleyerek göndermeyin. En etkili kısa cümleler ile kendinizi ifade edin, arkadaş ya da akrabalara yazılmış bir mektup görüntüsünde olmasın. Asla sahte bilgiler vermeyin, tam anlamıyla gerçekçi olun. Kendinizi övmeyip, ilgi çekecek yönlerinizin öne çıkmasını sağlayarak bir dil seçin. Kendiniz hazırlık yapın ve başkasına yazdırmayın. Sadece yabancı dile çevrilirken en profesyonel yardımı alın. Son olarak Niyet Mektubu yazımında ilgi çekmesi için daha önceleri sık sık kullanılmayan, anlamını bilmediğiniz kelimeleri kullanmamaya özen gösterin. Yapacağınız başvuru değerlendirme sürecinde, okul temsilcilikleri aracılığıyla mektubunuzdaki bazı konular hakkında, doğrudan detaylı bir mülakat istenebilir.

Daha Fazla
Load More In Lisans Eğitimi

Yorum

  1. […] olması gerekir. Düzgünce hazırlanmış bir adet CV (özgeçmiş) ile birlikte bir de niyet mektubu yazmalısınız. Neden yüksek lisans yapacağınızı, neden o okulu tercih ettiğinizi, neden […]

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …