Anasayfa Doktora Yurtdışında Asistanlık Başvuruları Nasıl Olmaktadır?

Yurtdışında Asistanlık Başvuruları Nasıl Olmaktadır?

8 min read
0
0

Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenciler, genellikle ilk yıllarından sonra elde ettikleri başarılar göz önünde bulundurularak, burs ya da asistanlık başvuruları değerlendirmeye alınır. İlk yılda burs alma şansı olanlar ise ancak tüm test ve yabancı dil sınavlarında %1’lik dilime girebilen üstün başarılı öğrenciler olmaktadır. Ancak genele bakıldığında, devlet okullarının çoğu, lisans öğrencilerine burs sağlamamaktadır. Öğrenci bilimsel bir ödül almış veya herhangi bir spor alanında ülke veya dünya dereceleri bulunuyorsa, burs alma şansını yakalayabilir. Yurtdışında asistanlık başvuruları ise ancak master veya doktora yapan öğrencilere tanınan bir olanaktır. Eğer öğrencinin, eğitimi için kişisel maddi durumu yetersiz ise asistanlık yaparak maddi gelir elde etmeleri veya eğitim ücretleri maliyetlerinde avantaj sağlamaları mümkün olabilir. Asistanlık başvuruları için istenilen şartlar ise asistanlık türüne göre farklılıklar gösterir.

Yurtdışında Asistanlık Başvuruları Hangi Eğitim Seviyesinde Alınabilir?

Yurtdışında Asistanlık başvuruları master düzeyinde, doktora düzeyinde, öğretim asistanlığı, genel asistanlık veya araştırma asistanlığı şeklinde olabilmektedir. Master düzeyindeki asistanlık başvurusu kabul edilen bir öğrencinin, bir hafta içerisinde 20 saat yasal çalışma hakkı olmaktadır. Asistanlığa kabul edilmesi için ise program başvurusu yapmış öğrencinin İngilizce seviyesi, ders ortalamaları ve varsa,  iş tecrübesi göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. Ancak öğrencinin ders notlarını yüksek tutması asistanlık başvurusunun kabulünde büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Doktora düzeyinde asistanlık almak isteyen öğrencilerin iki şekilde asistanlığa alınması mümkündür. Okula başvuru sırasında asistanlık talep formu doldurabilir ya da daha sonra bunu beyan edebilir. Daha sonradan beyan edilen asistanlık başvurusu için öncelikle araştırma yaptıkları konu alanında bir profesör ile irtibata geçerek, kendisi ile ilgili yabancı dil, akademik geçmişi ve araştırma konusundaki başarıları konusunda profesörü ikna etmesi gerekmektedir. Okul başvurusu sırasında asistanlık talebinde bulunmuş olan öğrenciler için de başarı kriterleri aynı şekilde değerlendirilir. Bu öğrencilere genellikle aylık olarak belirlenmiş bir ödeme yapılmaktadır. Anlaşılacağı üzere, yurtdışında asistanlık başvuruları yapacak öğrencilerinin not ortalamalarının yüksek olması ve İngilizceyi iyi seviyede konuşabiliyor olmaları, kabul edilmeleri için en önemli etkenler arasındadır.

Öğretim Asistanlığı Başvuruları ise;

Öğretim asistanlığı için başvuran öğrencilerin yine doktora yapıyor olması gereklidir. Bu asistanlığa kabul için aranan ilk özellik, İngilizcenin çok iyi seviyede olmasıdır. Zira bu asistanlar lisans öğrencilerinin görmüş oldukları temel derslerde, öğretim üyelerine yardımcı olabilmeli ve gerektiğinde öğrencileri sınava hazırlanmak için ders verebilmelidirler. Öğretim asistanlığı yapan öğrencilerinin tüm okul masrafları karşılandığı gibi aylık olarak ek bir asistanlık ücreti de almaktadırlar. Ayrıca akademik kariyerine öğretim üyesi olarak devam etmek isteyen öğrenciler için önemli tecrübeler kazanmak için büyük bir fırsattır bu.

Genel asistanlık başvurusu için yine öğrencinin hem derslerdeki başarısı hem de İngilizceye olan hakimiyeti baz alınmaktadır. Bölüm içindeki hemen her iş ile ilgilenebilen bu asistanların genel okul masrafları karşılanmaktadır.

Araştırma asistanlığına başvuran öğrencilerin ise doktora programına katılmış ve bir araştırma konusu belirlemiş olma şartı aranmaktadır. Bir profesörün araştırma asistanı olarak onun denetiminde, araştırmalara gereken katkıda bulunurlar. Araştırma asistanlarının tüm öğrenci masrafları karşılanır ve ek bir maaş verilir. Bu ya profesörün araştırma bütçesi ile karşılanır ya da araştırmaya sponsor olmuş bir firma tarafından.

Yurt dışında asistanlık başvuruları okul başvuru formunda belirtilerek ya da daha sonradan başvuru yaparak değerlendirmeye alınır. Her okul döneminde birçok asistan mezun olurken yeni asistanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu asistanlar ise okul başarısı yüksek olan öğrenciler ve İngilizceye hâkim öğrenciler arasından seçilmektedir. Öğrencilerin bu asistanlık taleplerini takip etmeleri ve devamlı asistanlık yapmak istedikleri bölüm ile irtibat halinde kalmaları önemlidir.  Öğretimleri sırasında birçok başarılı öğrenci, çeşitli asistanlıklara başvurarak kabul edilmeleri halinde, öğrenim masraflarını önemli ölçüde düşürebilmekte ve tecrübe kazanmaktadırlar.

Daha Fazla
Load More In Doktora

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …