Anasayfa Amerika Burs Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?

Burs Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?

9 min read
0
0

Yurtdışında akademik kariyer sahibi olmak için her yıl binlerce kişi tarafından binlerce başvuru yapılmaktadır. Özellikle bazı ülkeler, tüm dünya genelinde milyonlara dayanan başvurularla karşılaşmaktadır. Bu kalabalık arasından, beklentilerinize ve amaçlarınıza en uygun okul programından yararlanmak, bazı şartları gündeme getirmektedir. En büyük sıkıntı ise ülke, şehir ve o bölgenin yaşam şartlarındaki maddi ihtiyaçlar olarak öğrenci adaylarının karşısına çıkar.

Finansal ihtiyaçlar doğrultusunda okulların ve ülkelerin de bazı kolaylıkları olmaktadır. Yurtdışında eğitim için burslar, en önemli finansal destek programlarıdır. Başvuru öncesinde yapılan dikkatli araştırmalarla en uygun eğitim programı ve burs için bazı hazırlıklar yapılmalıdır. Bu noktada Burs Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır? sorusu gündeme gelmektedir. Bu sürecin en önemli kriterlerinden biridir ve doğru kaleme alındığında, çok etkili olabilmektedir.

Burs Başvuru Mektubu nasıl yazılır

Yurtdışı Eğitim için Burs Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?

Burs Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi bu mektuba yaratıcılığınızı katmaktan geçmektedir. Kendinizi, kişisel davranışlarınızı ve hedeflerinizi belirtirke doğal, açık ve diğer başvuru yapan adaylardan farklı bir tonda olmak önem taşımaktadır.

Yazı Dili

Burs Başvuru Mektubu için okulların bazı özel istekleri olabilir. Çok kaliteli bir akademik dil ile yazılan bir özgeçmiş ile eğitim kariyeri ve özel hayatınızla ilgili bilgilerin istenmesi söz konusu olabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken, hazırlanacak mektubun resmi bir yazışma türü olduğudur. Akrabalara yazılan yılbaşı tebrik tonunda bir dil kullanılmamalı, özgeçmiş verileri klasik CV düzeninde olmamalıdır.

Doğal, Doğru ve Fark Yaratan Bilgiler

Başvuru mektubunda özel hayat ve tercihlerinizle ilgili içten ve doğal açıklamalar yapılmalı, asla hatalı bilgiler verilmemelidir. Aslında yazıya geçmeden önce mutlaka bir taslak ve verilecek bilgilerin listesi yapılmalı, her zaman doğru kronolojik sırada düzenlenmelidir. Burs Başvuru Mektubu’nda mutlaka geçmiş eğitim dönemlerindeki başarılardan bahsedilmeli ve başvuru yapılan okuldaki geleceğinizle ilgili detaylı düşüncelere yer verilmelidir. Burs başvuru mektuplarında imla ve yazım bilgisi sıklıkla gözardı edilir. Yazışma yaptığınız kurumun akademik kariyer sunan bir kurum olduğu asla unutulmamalıdır. Daha önce bahsettiğimiz gibi başvuran öğrenci aday sayıları da gözönünde bulundurulmalıdır.

Özgün İfadeler Kullanın

Bu mektupta amaç, kalabalık öğrenci adaylarının arasından, istediğiniz bursu almaktır. Daha önce herhangi bir eğitim konusunda burs almışsanız, bu konudan bahsetmeniz de gerekir. Hangi okul ya da ülke olursa olsun, burs vermeye değer görüldüğünüzün bilgisi, önemli bir referans olacaktır. Burs Başvuru Mektubu içerisinde, kendi beklentileriniz kadar okula katmayı düşündüğünüz akademik hedeflerden de bahsedebilirsiniz. Bu sayede okul, ciddi bir hedef ile eğitim almayı planladığınız konusunda tatmin olabilir. Örnek metinlerden ve başarılı deneyimlerden yararlanabilirsiniz. Ancak asla kopya metinler hazırlamayın, yazdığınız mektup olabildiğince özgün ifadeler içersin.

Yurtdışı eğitim seçenekleri hakkında ücretsiz bilgi almak için bize hemen yazın, eğitim danışmanlarımız size ulaşsın.

Önceliklendirin

Paragrafın başında, okulların bazı özel isteklerinin olabileceğinden bahsetmiştik. Özellikle burs işlemleri için oluşturulmuş seçici ve değerlendirici komiteler, öğrenci adaylarında bazı farklı özellikler aramaktadır. Bu özellikleri araştırarak, eğer sahip olduklarınız var ise sırası geldiğinde mutlaka Burs Başvuru Mektubu’nda bahsetmelisiniz. Yazacak çok detayınız olabilir ve özellikle, öncelik sahibi olabileceğiniz konuları anlatın. Mektubunuz gereğinden fazla uzun olmasın, ancak anlatmak istediğinizi net bir şekilde anlatmış olun. Kişiliğinizin okul şart ve kurallarına uygun olduğunu anlatan kısa bir paragraf da çok işe yarayacaktır. Mektup sonunda komiteye bu imkânı siz ve diğer öğrenci arkadaşlarınıza tanıdıkları için teşekkür etmeyi unutmayın.

Burs Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır

Burs Başvuru Mektubu başka yerden örnek alındığında, dikkat edilmesi gereken konular arasında, okulun mektup için kelime sınırı koymuş olabileceği gelmektedir. Örnek alınan başarılı olmuş mektupların kelime sayılarına dikkat etmeyenler sıkıntı yaşayabilir. Okul için bu mektuplar bir çeşit sınav kabul edilebilir. Hem dil bilginiz hem de metin hâkimiyetiniz ile anlatım yeteneğiniz değerlendirilebilir. Bu sebepten gerçekten uygun bir metin hazırlamaya çok dikkat etmelisiniz. Uygun puntolar ve karakter seçimi ile resmi yazışma kurallarına uygun olarak hazırlanmamış Burs Başvuru Mektubu, değerlendirmeye bile alınmayabilir. Hangi ülkenin okuluna yazılırsa yazılsın, İngilizce dili ya da okulun tercih ettiği dil ile yazılması da önemlidir.

Burslar konusunda daha fazla bilgi için diğer burs yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …