Anasayfa Eğitim Belarus’ta Eğitim ve Yaşam

Belarus’ta Eğitim ve Yaşam

7 min read
0
0

Belarus’ta Eğitim

Belarus’ta Eğitim konusu incelendiği zaman birkaç üniversite ön plana çıkmaktadır. Bu üniversitelere ülkemizden yoğun bir şekilde öğrenci alımı gerçekleştirilmektedir. Belarus üniversitelerinde ÖSYM’nin yaptığı üniversite sınav sonucuna gerek duymadan sınavsız olarak istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Bunun için üniversitelerin kendi belirlemiş olduğu sınavlara girmeniz yeterli olacaktır.

Belarus’ta bulunan üniversitelerin Türkiye’de karşılığı bulunmaktadır. Hem bölüm bakımından hem de üniversite bakımından Türkiye’de YÖK denkliği sağlanmaktadır. Bu nedenle belirli gerekçelerden ötürü üniversite sınavına girememiş ya da istediği puanı alamamış bir kişi kolaylıkla Belarus üniversitelerine başvuruda bulunabilmektedir.

Belarus'ta eğitim ve yaşam

Belarus’ta yer alan en gözde üniversitelerin başında Belarus State Economic University gelmektedir. 1933’te kurulmuş olan üniversite devlet üniversitesidir. Lakin harç ücretleri kapsamında makul fiyatlar ödemek durumunda kalabilmeniz söz konudur. Bir diğer eski ve köklü kurum olan Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi, mühendislik bölümlerinin yetişmesi adına dünyada isim yapmış önemli üniversitelerden bir tanesidir. Bu iki üniversitede lisans ve lisansüstü programlarının yanı sıra oldukça fazla bölüm yer almaktadır. Keza dünyadaki en köklü ve saygın 1000 üniversite arasında yedi yüzlü sıralamalarda yer almaktadırlar. Bu sayede dünya standartlarına uygun şekilde personel yetiştirme ihtiyacı hem teknik üniversitesinde hem de devlet üniversitesinde karşılanmaktadır.

Belarus’ta yer alan üniversitelere kabul şartları zorlayıcı değildir. Üniversitelerde genellikle İngilizce ve Rusça karışık eğitim verilmektedir. Bu sayede Belarus’ta eğitim gören bir kimse hem İngilizce hem de Rusça olmak üzere iki dili öğrenebilme şansına sahip olmaktadır. İngilizce eğitim programlarının ücretleri, Rusça eğitim programlarının ücretlerinden daha fazla olmaktadır. Karma şekilde eğitim almak da mümkündür. Bununla birlikte yaş sınırı üniversitelerde hakimdir. Daha genç nesillerin yetişmesi ve verimliliği düşürmemek adına üniversite başvurularında genellikle 30 yaş altı kişiler tercih edilmektedir.

İngilizce Seviyenizi İlerletmek İstiyorsanız Bu Yazımıza Kaçırmayın!

Belarus’ta Yaşam

Belarus'ta eğitim ve yaşam

Belarus hem okul hayatı hem de sosyal yaşam ile tercih edilmesi muhtemel en düzenli ülkelerden bir tanesidir. Hayat şartları zorlayıcı değildir. Öğrencileri konaklaması için oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Öğrenci evleri, yurtlar, kiralık pansiyonlar gibi birçok seçenek bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra evlerinin bir bölümünü öğrencilere kiraya veren kişiler oldukça fazladır. Sosyal yaşam olarak oldukça eğlenceli bir ülkedir. Gerek şehirlerin sosyal yaşantısı gerek üniversitelerin düzenlemiş olduğu festivaller ile düzenli olarak dışa dönük yaşayan bir ülkedir. Bu nedenle burada eğitim gören öğrenciler de dışa dönük yaşamayı öğrenirler. İnsan ilişkilerini geliştirebilir ve sosyalleşecek birçok imkan bulabilirler. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir. Belarus’ta alacağınız eğitim, bütçe olarak Türkiye’deki öğrencileri zorlamadığı için yaşanılabilir şehirler arasında yer almaktadır.

Ülke ekonomisinin durumu kötü değildir. Alım zorluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle konaklama, gıda ihtiyacı, sosyal yaşam ihtiyacı ve eğitim ihtiyaçlarının bütçe olarak kolayca üstesinden gelinmektedir. Belarus’ta yaşam koşulları son derece altından kalkılabilir ve burada eğitim oldukça verimli geçebilir.

Sertifika Programları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

İyi Bir Referans Mektubu Nasıl Yazılmalıdır? Detaylar Bu Yazımızda!

Daha Fazla
Load More In Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …