Anasayfa Avustralya Avustralya Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar

Avustralya Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar

6 min read
0
1

Avustralya ile herhangi bir çalışma, iş ya da turistik amaçlı bir bağınız olduysa planlarınızı yaparken Avustralya tatilleri özel günler ve bayramları planlarınız için önemli olabilecektir. Bazı tatil günlerinde ülkede alışveriş yapılabilecek mağazaların kapalı olması ya da daha geç açılması söz konusu olabilmektedir.

Şimdi kısa kısa Avustralya Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar hangileri inceleyelim.

Yeni Yıl Tatili

İsminden de anlaşılacağı gibi yeni yılın başlangıcını temsil eden Ocak ayının ilk günü Avustralya için de resmi tatil olmaktadır.

Avustralya Günü

Her yıl 26 Ocak günü coşkuyla kutlanan bir gündür.  Avustralya Yerlililer Birliği Günü, Kurtuluş Günü gibi isimler de verilmiştir. 1788 yılında İngilizlerin Avustralya’ya ilk ayak bastıkları günün anısına kutlanmaktadır. Günümüzde farklı ulusları bünyesinde bulunduran Avustralya bu günü çok uluslu olmanın önemi, toprak bütünlüğüne sahip olmak hakkında bilinç artıracak kutlamalar yaparak anmaktadır. Resmi olarak tatil  26 Ocak günü hafta sonuna denk geldiğinde takip eden Pazartesi günü tatil yapılmaktadır.

Canberra Günü

Canberra günü her yıl Mart ayının 2. Pazartesi günü Avustralya’nın başkent bölgesinde kutlanan resmi tatildir. Canberra günü Avustralya’nın başkentinde insanların güzelliğini, kültürünü kutlamak amacıyla yapılmakta olan Canberra festivalinin günü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu festivalde sergiler, spor müsabakaları, müzik, film, dans, tiyatro gibi birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Paskalya Bayramı

Kutsal Cuma’dan başlayacak Paskalya Pazartesisi biten Hristiyan alemi için çok önemli olan bayramlardan biridir. Paskalya Bayramında İsa Peygamber’in çarmıha gerilişinin ardından 3 gün sonra dirilmesi kutlanmaktadır. Yaygın olarak renkli renkli boyanan Paskalya yumurtaları tüm dünya tarafından bilinmektedir. Paskalya’nın kutlandığı gün her yıl değişirken 21 Mart’ta dolunayın görünmesinin ardından ilk Pazar günü kutlanmaktadır.

Anzak Günü

Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki savaştan dolayı yitirilen asker ve sivillerin anısına kutlanan bir bayram olarak karşımıza çıkmaktadır. 25 Nisan günü kutlanan Anzak günü de resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

Kraliçe’nin Doğum Günü

Kraliçe 2. Elizabeth Avustralya ülkesinin de kraliçesi olduğu için doğum günü resmi tatil olarak kutlanmaktadır. Kraliçe’nin doğum günü her yıl Haziranın 2. Pazartesisi olarak kutlanır.

Noel Günü

Noel her yıl 25 Aralık tarihinde kutlanmakta olup Hz İsa’nın doğumu olarak kutlanmaktadır. Bunun diğer anlamları ise Doğuş Bayramı ya da Kutsal Doğuş gibi isimler olmaktadır. Hristiyan olmayan toplumlarda da kutlanmaya devam edilen bu Noel dini olmayıp sadece eğlence amaçlı yeni yılı karşılamak amacıyla tercih edilen bir uygulama olmaktadır.

Boxing Day (Noel Ertesi)

Boxing Day Noel tatilinin sonraki günü, alışveriş bayramı olarak kullanılmakta olan tatildir. 26 Aralık günü hediye kutularının açılması amacıyla tatil olmuştur. 26 Aralık tarihinde oluşan tatilde büyük alışveriş merkezlerinde ve caddelerde bulunan mağazalar indirimlerle müşterilerini memnun etmek için çalışırlar. Bunun yanı sıra bugün okullar ve diğer resmi kuruluşlar tatil yapmaktadır. Diğer adı ile alışveriş çılgınlığı olarak da bilinen bugün oldukça sevilen bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi çekebilir –> Amerika Tatilleri ve Özel Günler

  • İngiltere Tatilleri

    İngiltere Tatilleri Özel Günler ve Bayramlar

    İngiltere’ye yolunuz düşüyor ya da bu ülkeyle iş yapıyor olabilirsiniz. Belki dönems…
  • Avustralya Öğrenci Vizesi

    Avustralya, egzotik kıta yapısıyla ünlü olmasının yanı sıra, etkili İngilizce eğitimi ve o…
Daha Fazla
Load More In Avustralya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Yurtdışında Eğitim Sonrası Çalışma İmkanları

Artık tek dille ve tek sistemle alınmış eğitimlerin yanı sıra öğrenciler, tüm dünyadaki ok…