Anasayfa Amerika Amerika Şehirleri Miami

Amerika Şehirleri Miami

10 min read
0
0
Amerika Şehirleri Miami

Miami, Amerika Birleşik Devletleri’nin eyalet sistemi içerisinde 45. büyük şehri ve Florida eyaletinin 2. önemli ve büyük şehridir. 1896 yıllında şehir olarak tescillenen Miami, tri-ethnic kültür yapısı ile diğer Amerikan şehirlerinden oldukça farklıdır. Hispanik toplum olarak adlandırılan yerli halkı, Haitililer, Karayipliler ve Kübalılardan meydana gelir. Bir Amerikan şehri olmasına rağmen İspanyolca neredeyse İngilizce kadar fazla konuşulur. Miami, nehir kıyısına kurulmuş olan şehir merkezi eşsiz kumlu plajları, neredeyse 24 saat süren gece hayatı, dünyanın her yerinden meraklılarının geziler düzenlediği, Cruise gemi limanı olma özelliği ile diğer Amerikalıların Magic City ismine layık görülür. Deniz ve nehir ile olan bağlantısı ile tropikal iklimiyle her mevsim yaz güneşinin eksik olmadığı şehir, çok kültürlü yerleşik hayatı, eğlenceleri, tarihi alanları ve çılgın yaşamı ile 143 kilometre karelik alanda küçük bir dünyadır.

Ekonomik şartları bakımından Miami, Los Angeles ile birlikte Amerika’nın ikinci önemli ekonomik yaşam gelir ve gider düzeyine sahip şehridir. Bir şehir içi otobüs/metrobüs biletinin tek yönlü fiyatı $2,5(Amerikan Doları) olması hayat şartlarının cüzdanlara yansıması konusunda ciddi fikirler verir.

 

Amerika Şehirleri Miami

Miami Gezilecek Yerleri ve Özel Alanları

Miami gezilecek yerleri ve özel alanları içerisinde doğudan batıya birçok yer önerilebilir. En doğuda Biscayne Körfezi en batıda ise Miami havaalanı, güney kesimlerinde Carol Gables bölgesi ve kuzey yakalarında ise irili ufaklı Miami kasabaları yer alır. En popüler alanları olarak, Coconut Grove, Little Haiti, Little Havana, South Beach ve Miami Beach ve Key Biscayne sıralana bilir.

Kübalıların tüm kültür esintileriyle yaşadığı Little Havana, Puerto Ricoluların ise Wynwood bölgesindeki ağırlığı hissedilir. Miami ticaret merkezi olarak Little Haiti öne çıkar. Miami gezilecek yerleri ve özel alanları arasında, adından sıkça söz ettiren Coconut Grove, karnavallar, gece hayatı ve muhteşem eğlenceleri ile ünlüdür. Amerikan halkı ise genellikle Miami güzelliklerinden Allapatah bölgesindeki yaşam alanları sayesinde yararlanırlar.

 

Beyaz kumlu plajlara sahip Key Biscayne, Lowe Art Museum, Venetian Pool ve eşsiz doğaya sahip Coral Gables, gidilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Birçok sanatsal etkinlik ve Miami hayatına değer katan güzellikleriyle Downtown Miami, şehir merkezi olarak kabul edilir. Miami gezilecek yerleri ve özel alanları arasında tabi ki, Miami Beach. Filmlerden aşina olduğumuz eşsiz plajlar, palmiyeler ve daha birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Miami Beach, Miami şehrinin en ünlü bölgesidir.

 

Miami Öğrenci Yaşamı

Florida eyaleti, Miami gibi birçok ünlü şehre ev sahipliği yapar. Ancak sunduğu olanaklar ile Miami öğrenci yaşamı adına oldukça eğlenceli ve bir o kadar da maliyetli bir şehir olarak bilinir. Kendi yapısı çok kültürlü olan Miami, pek çok ünlü üniversite ve çeşitli kademelerdeki okullarıyla, yabancı öğrenci ağırlayan bir şehirdir. En zengin Amerikan şehirleri arasında 5. konumda olması, ekonomik yapısı, en temiz hava sahası ve doğası ile 1. olması, yaşam standartları hakkında ciddi fikirler verebilir. Miami öğrenci yaşamı için değerlendirildiğinde, yüksek yaşam maliyetlerine rağmen çok kültürlülüğün özellikle dil ve kültürel gelişimi adına, büyük avantajları olduğu söylenebilir. Miami şehir üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler, denizcilik, turizm ve ekonomik olarak geleceğe yönelik edinimler kazanabilmektedirler. Çalışma vizeli öğrencilerin elde ettikleri tecrübeler, Miami öğrenci yaşamı konusunda bölgenin dezavantaj etkilerini azaltmaktadır.

South-Beach

Miami Yaşam Masrafları

Miami yaşam masrafları açısından yüksek maliyetli olsa da, bazı bölgelerinde fiyatların Dünya ortalaması civarında olduğu görülür. Ulaşım hizmetlerindeki ücretlerin günlük, haftalık ve aylık uygulamalı biletleri sayesinde, bir öğrencinin şehir içi ulaşım masrafı aylık $37(Amerikan Doları) civarındadır. Bu ücrete gezi ve farklı ihtiyaçlar eklendiğinde aylık, $50-$55(Amerikan Doları)’lık rakamlara ulaşabilir. Konaklama ise diğer bir maliyet unsurudur ve Miami yaşam masrafları arasında, büyük yer tutar. Miami kira masrafları yaklaşık $13,5K – $17K(Amerikan Doları) civarındadır. Bu masraflara evde yeme içme konusu eklendiğinde aylık +$2.5K(Amerikan Doları) eklenebilir. Miami yaşam masrafları arasına harçlık ve günlük giderler olarak verilecek rakam, $25 – 40$(Amerikan Doları) civarındadır. Tüm bu rakamlar ortalama bir konfor için geçerlidir. Yüksek ya da daha düşük konforda yaşamak için rakamlarda ciddi değişimler olabilir. Ancak unutulmaması gereken, okul ve ülkeye ulaşım masraflarına artı(+) olarak eklenecek olmalardır.

 

Miami Üniversiteleri

Miami yaşam standartları yüksekliğine rağmen, tam anlamıyla bir öğrenci cenneti sıfatını hak eder. 500 Bin kişinin üzerinde nüfusa sahip şehirde 200 Bin civarında öğrenci vardır ve bunların -15 yabancı öğrencilerden oluşur. Miami üniversiteleri, arasında farklı branşlar ile eğitim veren başarılı üniversiteler bulunur. Bu okullar arasında, daha alt seviyede eğitim için yabancı öğrenci ağırlayanlar ve mevsimsel olarak eğitim veren dil okulları da yer alır. Miami üniversiteleri içerisinde öne çıkanlar; the University of Miami, Johnson and Wales University, Florida International University, Florida Memorial University, Miami-Dade College, Broward College, Barry University, St. Thomas University yer alır.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…