Anasayfa Amerika Röportaj : Onur Mert ile Work and Travel Programı

Röportaj : Onur Mert ile Work and Travel Programı

7 min read
0
0

Yaz döneminde çalışıp ve para kazanabileceğiniz bir program olan Work and Travel (WAT programı) öğrencilere hem Amerika’da çalışma hem de Amerika’yı seyahat etme imkanı sunuyor. Work and Travel programına katılan öğrencilerin genel yorumu bu tecrübenin öğrenciyi daha kendine güvenli, kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey haline getirmesidir. Bu avantaja ek olarak İngilizce bilgisinin ve pratiğinin gelişmesine çok olumlu etkisi olduğunu söylemektedirler.

Bu yazıda Work and Travel programına katılarak Amerika’da çalışan Onur ile konuştuk. Onur Mert ile Work and Travel Programı ve Amerika maceralarını sizin için derledik.

Merhaba, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, ismim Onur Mert. Yıldız Teknik Üniversitesinde elektrik mühendisliği bölümünde okuyorum. Arkadaşımlarla vakit geçirmeyi, dışarı çıkmayı ve gezmeyi çok severim.

Work and Travel programına katılmaya nasıl karar verdin?

Work and Travel (WAT programına) arkadaş tavsiyesi ile karar verdim denebilir tabi sonra kendim de araştırdım.

Röportaj : Onur Mert ile Work and Travel Programı Tecrübeleri

Röportaj : Onur Mert ile Work and TravelBaşvurudan Amerika’ya gidişe kadar geçen süreçte yaşadıklarından bahsedebilir misin?

Bu programa (WAT programı) katılma sürecinde en önemli kısım bence karar süreci. İlk adımı attıktan sonra gerisi geliyor. Karar aşamasının ardından bir şirket ile çalışmak önemli ve avantajlı. Diğer türlü Amerika’da tanıdıklarınız yoksa size sponsor olabilecek bir şirket bulmanız zor olacaktır. Bu süreçte şirket karşılaşabileceğiniz adımlar konusunda sizi yönlendiriyor. Bu adımda öneli olan güvenebileceğiniz ve sizin sorularınızı çözebilecek bir şirket bulmak. Ben de şirketi buldum daha sonra gidiş dönüş uçak bileti aldım daha sonra vize görüşmesine gittim. Vize görüşmesi de korkulanın aksine çok zor olmuyor. Ortalama 5dk sürüyor.

Hangi iş seçenekleri vardı? İstediğin işe girebildin mi?

Garsonluk, cankurtaranlık, housekeeping gibi bir çok iş mevcut. Ben cankurtaran olarak çalışmak istiyordum dolayısıyla seçim yaparken cankurtaranlık yapabileceğim işler üzerine odaklandım.

Çalıştığın işte ne kadar kazanıyordun? Yaşam masraflarını çıkartınca ek para kalıyor muydu?

Amerika’da ücretler saatliktir. Ben de saatte 9.38$ kazanıyordum. Rahatlıkla yetiyordu üzerine para da kalıyordu.

Kültür farkından dolayı zorluk yaşadın mı?

İlk gittiğim zaman Amerikalılar çok ilginç gelmişti hareketleri konuşmaları ve mimikleri. Fakat bir iki hafta içinde alışıyorsunuz bu duruma.

İngilizce geliştirmek anlamında bu programın sana faydası oldu mu?

Ben üniversite hazırlık sınıfının yazında gitmiştim. Şöyle söyleyebilirim ilk gittiğim zamanlar Amerika’ya, aksanları çok farklı geliyordu dediklerini tam anlayamıyordum. Bu programın yani 3 aylık dönemin sonunda Türkiye’ye dönerken nerdeyse her şeyi anlayabilecek seviyeye gelmiştim.

Röportaj : Onur Mert ile Work and TravelGezme fırsatın oldu mu? Nerelere gittin?

Tabii ki, Work and Travel’ın olayı zaten çalışıp kazandığın parayla gezmek. Ben de bu amaca uygun olacak şekilde bir çok seyahat planladım. Work and Travel programı ile yaptığım iş Virginia’daydı. Metroyla Washington DC çok yakındı. Normal iş rutinimde de izin günlerinde Washington DC’yi ziyaret edebiliyordum.

Bu bölgenin dışında New Jersey, New York, Philedelphia, Maryland eyaletlerini gezme fırsatım oldu.

WAT için önümüzdeki dönemlerde başvuru yapacak kişilere önerilerin var mı?

İmkanları varsa kesinlikle yapsınlar bence müthiş bir tecrübe. Ben iş seçimini büyük bir şehir tercih ederek yaptım. Önümüzdekş dönemde bu programa katılacak öğrencilere tek tavsiyem daha küçük özellikle tatil köylerinde WAT programı dahilindeki işlerde çalışmak daha iyi olabilir.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Pasaport Harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport …