Anasayfa Vizeler Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

5 min read
0
0
pasaport harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport harçlarının zamlanmasıyla birlikte rakamlarda da bir hayli değişiklik oldu.

2019 yılı pasaport fiyatları:

 • 6 ay süreli pasaport toplam ücreti 381.90 TL dir.
 • 1 yıl süreli pasaport toplam ücreti: 405.50 TL
 • 2 yıl süreli pasaport toplam ücreti 539 TL
 • 3 yıl süreli pasaport toplam ücreti 709.40 TL
 • 4 yıl süreli pasaport toplam ücreti 945 TL dir.

Pasaport ücretleri pasaport bedeli ve defter bedeli şeklinde ayrı ayrı ücret kesintisine uğruyor. Toplam tutar ise, bir kişinin süresine göre almak istediği pasaport ücreti olarak karşımıza çıkıyor. 4 yıl ve üzeri pasaport almak isteyenler ise, 945 TL toplam pasaport ücreti ödemektedir. Pasaportu olan kişilerin pasaport yenileme ücretleri de aynı şekilde işlemektedir. Önceden pasaportu olması fark etmeksizin herkesten aynı ücret alınmaktadır.

Pasaport Harçlarının Yatırılacağı Kurumlar

PTT şubeleri, Akbank, Anadolu Bank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Burganbank, Fibabank, Finansbank, HSBC Bank, Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk bankası, Odea Bank, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, Turkishbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası.

Pasaport randevusu alınarak, tüm belgeler tamamlanıp teslim edildiğinde; ekstra bir durum çıkmazsa 5 iş günü içerisinde pasaportunuz size teslim edilmektedir. Pasaport teslim işlemleri, bazı yoğun dönemlerde uzayabilmektedir. Hac zamanı, tatil sezonu açıldığında ya da okul sezonu başladığı zaman yoğunluk yaşanabilmektedir. Bu nedenle son haftaya bırakmamak daha iyi olacaktır. Çünkü 5 iş günlük süre bu dönemlerde 2 haftaya kadar uzayabilmektedir. Pasaport almak ya da pasaport yenilemek isteyen kişilerin işlemlerini seyahate çıkmadan 15 gün önce tamamlamasında fayda vardır.

Son Aşama :=)

Pasaport işlemleri başvuru süreci tamamlandıktan sonra sıraya girer. O sıra numarasına göre de hızlı bir şekilde hazırlanır. Başvuru sırasında pasaportunuzu almak istediğiniz adrese PTT kargo aracılığı ile gelmektedir. eğer ekstra bir kişi talebinde bulunduymadıysanız, kargo şirketi tarafından sadece size teslim edilecektir.

Pasaport Başvurusu Yenileme İşlemi İçin İstenilen Evraklar

Pasaport başvurusunda bulunmak için “randevu.nvi.gov.tr” adresinden bireysel olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru işlemi randevusunda da birtakım belgeler ile gelinmesi gerekmektedir. İlk defa pasaport alacaklar ya da pasaport yenileyecekler fark etmeksizin bu belgelerin eksiksiz olarak gelmesi gerekmektedir.

 • Nüfus cüzdanı
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Pasaport harcının ve cüzdan bedelinin yatırıldığına dair makbuz
 • Eğer varsa eski pasaport gerekmektedir. pasaport yenileme işlemlerinde eski pasaportun getirilmesi zorunludur.
 • Kişi 18 yaşından küçükse bir ebeveyni ile gitmeli ve randevuya gidilmeden önce muvafakatname alınması gerekmektedir.
 • Harçsız pasaport başvurusunda bulunanlar için öğrenci belgesinin aslının olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir –> Amerika Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Daha Fazla
Load More In Vizeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …