Son yıllarda Türk vatandaşlarının en çok göç ettiği bölgelerden birisi Kanada’dır. Kanada’ya gitmeyi düşünen insanlar Kanada göçmen vizesi olarak da bilinen Entry Permit Vizesi ile ilgili araştırmalara girişmektedir. Bu bağlamda Kanada Entry Permit Vizesi nedir, nasıl alınır konularını merak edenlere yönelik hazırlanan bu yazımızda başvuru koşulları, başvuru aşamaları ve kimlerin bu vizeyi alabilecekleri ile alakalı ayrıntılı bilgiler verilecektir.

Kanada Entry Permit Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

2020 yılına kadar 1 milyon göçmene kapılarını açacağını açıklayan Kanada’nın bu duyurusundan sonra pek çok Türk vatandaşı Kanada’ya göç etmek için çalışmalarına başlamıştır. Birçok alternatif yol ile göçmenliğin izin verildiği Kanada’da en çok tercih edilen yöntem eğitimdir. Eğitimin ardından çalışma izni ve göçmenliğin de alternatifler arasında olduğu söylenebilir. (Bkn: Eğitim Sonrası Çalışma İmkanları Yazısı)

Kanada’da eğitim aldıktan sonra resmi bir Kanada vatandaşı olmak artık eskisine göre çok daha kolaydır. Zira Kanada Göçmenlik Bakanlığı, her yıl mezuniyet sonrasında Kanada’ya uyum sağlamaları amacıyla yeni mezun olanlar için ”Göçmen Alımı Programı”nı başlatmıştır.

Kanada Göçmen Alımı Programı kapsamına göre Kanada’da bulunan üniversitelerde, yüksek lisans programlarında ya da Kanada kolejlerinde okuyan ve mezun olan öğrenciler, eğitimleri sonrasında ilk olarak Kanada’da oturma iznine sahip olmaktadır. Oturma izni sayesinde Kanada vatandaşı sayılmaktadırlar. Daha sonra ise Canadian Experience Class programı adı altında mezunların göçmenlik başvuruları kabul edilmektedir.

Ancak eğitim amacıyla Kanada’ya gitmeden göçmenlik başvurusu yapmak isteyen ve bu nedenle Kanada Entry Permit Vizesi nasıl alınır diyenlere ise Kanada’nın göçmen alım şartlarından daha detaylı olarak söz edilebilir.

Kanada Göçmen Alım Şartları Nelerdir?

Kanada’da göçmen alım süreci iki farklı aşamadan meydana gelmektedir:

1- Başvuru Daveti Almak (Invitation to Apply)

2- Oturma İzni İçin Başvurmak

Kanada’da göçmen alım sürecindeki başvuru daveti alma hususunda ilgili birimler göçmen olmak isteyen kişilerden kişisel özellikler, iş ve eğitim geçmişi gibi verileri toplamaktadır. Daha sonra belirlenen kriterler dikkate alınmakta ve kişilere belirli bir puan verilmektedir. Başvuruda bulunan bütün kişiler, havuz olarak da bilinen bir tür sistemde toplanmaktadır. Yaklaşık 2 hafta sonra ise havuzdan seçilen ilk 2-3 bin kişiye gerekli belgeleri hazırlamaları ve oturma izni için başvurmaları söylenmektedir.

Kanada’ya Nasıl Göç Edilir?

Kanada hükümeti genellikle Fransızca konuşanları göçmen olarak kabul etmektedir. İki resmi dili bulunan Kanada’da Fransızca dışında İngilizce konuşanlar da ülkenin büyük çoğunluğunu meydana getirmektedir. Söz konusu diller için yeterlilik belgesi almak isteyenlerin ise Türkiye’de TEF ve IELTS sınavlarına girmeleri ve yeterliliklerini belgelemeleri önerilmektedir.

Kanada’ya göçmenlik için başvuru adımları esnasında girilecek olan bu sınavlardan alınan puanlar, Canadian Language Benchmarks yani CLBS sisteminde karşılık bulmakta ve sonrasında belirli oranlarda puanlara dönmektedir. Söz konusu dillerden birisi esas başvuru dili olurken diğeri ise ikincil dil olarak kabul edilmektedir. Bu konudaki seçim ise tamamen kişilere bırakılmaktadır.

İngilizce dilinden girilen sınavda alınması gereken minimum notlar da aşağıdaki gibidir:

Listening – 8

Speaking – 7

Reading – 7

Writing – 7

Tüm bunlara ek olarak CLBS sisteminde 9 not ortalamasını yakalamak ve Kanada’ya göçmen olarak başvurmak amacıyla her bölüm için yukarıda belirtilen en az minimum puanların alınması gerektiği de söylenebilmektedir.

Bunların yanı sıra Kanada’ya göçmenlik başvurusu için alınan en üst seviye diplomanın akredite ettirilmesi gereklidir. Bunun için de İngilizce diplomanın ya da İngilizce’ye çevrilmiş olan diplomanın ve mühürlü zarf içerisinde yer alan İngilizce transkriptin eğitim akreditasyonu veren resmi bir kuruma götürülmesi ve buradan denklik alınması büyük önem arz etmektedir.

Kanada Göçmenlik Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru İçin Neler Gereklidir?

Kanada’ya göçmenlik başvuruları son yıllarda değişmiş olup, Kanada Büyükelçiliği’nde yer alan bir ofiste değerlendirilmektedir. Fakat farklı bölge başvurularının farklı ofislerden yürütüldüğü de ek olarak belirtilebilir. Örneğin, Quebec göçmenliği almak amacı ile başvuruda bulunanlar için ilgili birimin Suriye’nin başkenti Şam’da olduğu söylenebilir. Federal hükümetin vasıflı olarak çalışanlar kategorisine yapılacak olan Kanada göçmenlik başvuruları ise Ankara’daki konsolosluk üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bölgesel yatırımcı kategorisinde Kanada’ya göçmenlik etmek isteyenler, hangi bölgeye gitmek istiyorlarsa o bölgeye ve Kanada içine müracaat etmek durumundadır.

Kanada Entry Permit Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus Cüzdanı
 • Aile Kütük Bilgisi
 • Sabıka Kaydı
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Diplomalar
 • Bitirme Yazıları
 • Sertifikalar
 • Transkriptler
 • İş Hayatıyla alakalı belgeler (Profesyonel destek gereklidir.)
 • Banka Hesapları, Tapular gibi finansal belgeler
 • Ruhsatlar

Kimler Kanada Göçmenlik Vizesi Alabilir?

Kanada’ya göçmenlik vizesi başvurusunda bulunmayı düşünen ve bu nedenle kimler Kanada göçmenlik vizesi alabilir diye merak edenlere vize alınabilecek olan ilk kategorinin vasıflı çalışanlar kategorisi olduğu söylenebilir. Vasıflı çalışan kategorisi değerlendirilirken de kişilerin iş tecrübeleri, eğitim durumları ve yabancı dil yetkinliklerine dikkat edilmektedir. İkinci kategori ise mal varlığına bağlı olarak girişimci ve yatırımcı kategorisidir. Her kategoride uygulanan puanlama sistemi birbirinden farklıdır. Fakat bir kişinin özellikleri tüm kategoriler için de uygunsa Kanada göçmenlik vizesini almak için istediği herhangi bir kategori üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

Kanada Vasıflı Çalışan Göçmenlik Başvuruları İçin Gerekenler Nelerdir?

Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen yasalara göre, Kanada vasıflı çalışan göçmenlik başvuruları için belli kategorilerin toplamında 100 puan üzerinden en az 67 puan alınması gereklidir. Bu bağlamda eğitim düzeyinin 25 puan, yabancı dilin 24 puan, iş deneyiminin 21 puan, yaşın 10 puan, uyum faktörlerinin 10 puan ve son olarak da Kanada’dan alınan resmi iş teklifinin değerinin 10 puan olduğu dile getirilebilmektedir. Söz konusu kategorilerde toplamda 67 puanı alan kişiler Kanada vasıflı çalışan göçmenlik başvurusunda bulunabilmektedir.

Kanada Ticari Göçmenlik Başvuruları İçin Gerekenler Nelerdir?

Kanada ticari göçmen başvuruları için minimum mal varlığının 300.000 Kanada Doları olması gereklidir. Bu miktarının tamamının nakit olması ise zorunlu değildir. 300.000 Kanada Doları değerindeki mal varlığına iş yeri, mal, mülk ve arsa gibi her türlü unsur dahil edilmektedir. 400.000 ila 800.000 Kanada Doları arasında kalan mal varlıkları da farklı bir kategori altında değerlendirilirken 800.000 ve üzeri mal varlıkları ise yatırımcı göçmen kategorisinin ayrı bir dalı olarak farklı bir yerde tutulmaktadır.

Kanada Göçmenlik Vizesi İçin Danışman Desteği Şart Mı?

Kanada göçmenlik vizesiyle alakalı genel bilgi sahibi olan kişilerin dahi Kanada Entry Permit Vizesi nasıl alınır ve başvuru şartları nelerdir gibi konularda tüm detayları bilmeleri büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Kanada göçmenlik vizesi başvuru koşullarını öğrenmek isteyenlere mutlaka profesyonel firmalardan destek almaları tavsiye edilmektedir.

Kanada Öğrenci Vizesi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Daha Fazla
Load More In Göçmenlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…