Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, tercih ettikleri üniversitelerin yayınladığı başvuru ve giriş koşullarını düzenli olarak takip etmelidir. Master için başvuru koşulları ve başvuru süreci üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca söz konusu koşulların dil becerilerine, özel başvuru yazılarına ve referanslara göre değişebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Almanya’da Master Yapmak

Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan birçok öğrenci Almanya’da yüksek lisans yapmak için master programlarına başvuruda bulunabilir. Bu sayede aldıkları lisans eğitimi üzerine daha da uzmanlaşma fırsatını elde edebilir. Ancak master yapmadan önce öğrencilerin Almanya’da master yapma koşullarına sahip olmaları gerekmektedir. Bu koşullar ise genel hatları ile aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye’de 4 yıllık bir lisans programından mezun olmak ya da bitirmek üzere olmak,
 • İngilizce ve/veya Almanca dil yeterliliğinin belgelendiği bir sertifikaya sahip olmak (Söz konusu sertifikanın İngilizce için TOEFL ya da IELTS, Almanya için DSH, TELC ya da TestDaf olması gerekmektedir. Bazı üniversiteler ise Goethe sertifikası alınması halinde bu sertifikayı da kabul edebilmektedir.) (TOEFL ve IETLS sınavları hakkında detaylı bilgi için tıklayın!)

Almanya’da Master İçin Kolay Başvuru ve Kabul Koşulları

Almanya'da Yüksek Lisans Yapmak

Lisans eğitimini bitiren öğrenciler, Almanya’da yüksek lisans yapmak için yüksek lisans programlarına başvurabilmektedir. Genel bağlayıcı kuralların olmadığı yüksek lisans başvurularında, Almanya’da yer alan her üniversitenin kendi başvuru koşullarını belirlediği dile getirilebilir. Bu nedenle Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin başvuru öncesinde titiz bir ön çalışma yapmaları büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda özellikle Almanca dil seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin Almanca Dil Okulları’nda Almanca üzerine dil eğitimi almaları ve sonrasında Almanya’da yüksek lisans eğitimi için başvuruda bulunmaları önerilir.

Almanya’da Master İçin Not Ortalamasının Önemi

Almanya’da yüksek lisans yapmak için burada yer alan üniversitelerin talep ettikleri not ortalamalarını bilmek gereklidir. Bu bağlamda Almanya’daki üniversitelerin genellikle 2.5 ve üzerindeki not ortalamalarına sahip öğrencileri okullarına kabul ettikleri söylenebilir.

Ek olarak Almanya’da yüksek lisans yapmak için ALES sınavına ihtiyaç duyulmayacağının da bilinmesi önemlidir. Buna göre öğrenciler Almanya’da, mezun oldukları bölümler ile ilgili olan herhangi bir bölüme rahatlıkla başvuru yapabilmektedir.

Almanya’da Master İçin Referanslar ve Niyet Mektubu

Almanya’da master yapmak için not ortalamasının dışında pek çok üniversite, öğrencilerin belli uygunluk ve performanslara sahip olduklarına ilişkin resmi belgeler talep etmektedir. Talep edilen bu belgelerin içerisinde referans mektupları, staj ya da iş deneyimi belgesi ve niyet mektubunun yer aldığı da söylenebilir. Söz konusu belgeler arasında bulunan niyet mektubu, Almanya’da bulunan üniversitelerin master yapmak isteyen öğrencilerden talep ettikleri motivasyon ve hedef tanımlayıcı bir tür belge olması nedeniyle oldukça önemlidir. Bu mektup türünün Almanca ya da İngilizce hazırlanması gerektiği de ek olarak belirtilmelidir. (Referans Mektupları hakkında detaylı bilgi tıklayın!)

Almanya’da Master İçin Ücretler

Almanya’da master yapmak için başvurulan master programlarının devlet üniversitelerinde ücretsiz oldukları söylenebilir. Almanya’da yalnızca okulların standart eğitim harçları için belli bir miktar para ödenmesi gerekmektedir. Almanya’da yer alan özel üniversitelerde yüksek lisans yapmak ise ücretlidir.

Almanya’da yüksek lisans yapmak amacı ile tercih edilebilecek olan özel üniversitelerin eğitim ücretlerinin farklı eyaletlerde yer alan üniversitelere göre değişkenlik gösterebildikleri de bilinmektedir. Ancak yine de ortalama bir öğrenim ücretinin farklı üyelik ya da fon adı altında yıllık yalnızca 300-650 Euro arasında olduğu söylenebilir. Bu açıdan Almanya’nın yurtdışında yüksek lisans yapmak için en iyi fırsatlardan birisi olduğu rahatlıkla dile getirilebilmektedir.

Almanya’da Master İçin Başvuru Tarihleri

Almanya genelinde yüksek lisans programları için başvuru tarihleri üniversite ya da bölümlere göre farklılık göstermektedir. Genel hatları ile başvuru tarihlerini merak edenlere ise bahar dönemi son başvuru tarihlerinin 30 Kasım, 31 Aralık ve 15 Ocak tarihlerinde oldukları söylenebilir. Güz dönemi son başvuru tarihleri ise Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Temmuz ayları içerisindedir. Ancak söz konusu tarihlerin tam olarak öğrenilebilmesi için öğrencilerin mutlaka yüksek lisans yapmak istedikleri üniversiteler ile önceden iletişime geçmeleri tavsiye edilir.

Almanya’da Master İçin Tercih Edilebilecek Üniversiteler

Almanya’da master yapmak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri en popüler üniversiteler aşağıdaki gibidir:

 • European University
 • Technische Universitaet Munchen
 • Universitaet Heidelberg
 • Universitaet Göttingen
 • Universitaet Münster
 • Leibniz Universitaet Hannover
 • Universitaet Bochum
 • Universitaet Bielefeld
 • Universitaet Paderborn
 • Berlin Humboldt Universitaet
 • Universitaet Bonn

Almanya’da Yaşam

Almanya’da master yapmak için başvuru koşulları, başvurulabilecek okullar ve başvuru süreçleri ile alakalı verilen bilgilerden sonra merak edenler için Almanya’da yaşam ile ilgili açıklamalar da yapılabilir.

Buna göre ilk olarak Almanya’nın Avrupa Birliği’nin en kalabalık ülkeleri arasında yer aldığı söylenmelidir. Modern ve kozmopolit yapısı ile yoğun bir kültürel çeşitliliğe ev sahipliği yapan Almanya’da bireysel özgürlüklere büyük önem verilmektedir.

Almanya, yaşam giderleri ve eğitim giderleri açısından incelendiğinde dünyadaki diğer pek çok ülkeye göre oldukça ekonomiktir. Bu bağlamda Almanya’da yaşam esnasında yapılabilecek olan harcamaların aşağıdaki gibi olduğu söylenebilir:

 • Yurt Kiraları: 150 – 350 Euro/Aylık
 • Sağlık Sigortası: 50 Euro/Aylık
 • Gıda Harcamaları: 200 – 300 Euro/Aylık

Almanya’da yaşam konusunda merak edilen ev kiralarının ise şehirden şehire farklılık gösterdiği dile getirilebilir. Bu nedenle Almanya’da konaklama ücretlerini merak edenlere Almanya’nın şehirlerinde yer alan ev kiralarını detaylı olarak incelemelerini tavsiye etmekteyiz.

Daha Fazla
Load More In Kariyer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …