Anasayfa Kanada Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi

6 min read
0
0

Kanada Öğrenci Vizesi, üç farklı grupta değerlendirilir. (S1), (SX-1) ve (CAQ) Öğrenci Vizesi olarak isimlendirilir. (S1) Öğrenci Vizesi, alınacak eğitimin 6 aydan daha uzun sürecek programlara verilmektedir. (SX-1) Öğrenci Vizesi, 6 aylık süreden az eğitim programlarından yararlanacaklar içindir. (CAQ) Quebec Öğrenci Vizesi ise 6 aydan uzun Quebec eyaleti sınırları içindeki eğitim programlarından yararlanmak isteyenlere, ek olarak verilen vizedir.

Lisans ve daha üstü eğitim almayı düşünen öğrenciler için verilen S1 vizesi, öğrencilerin aynı pasaportla farklı ülkelere yapılacak ziyaretlerde son bulmaktadır. Dolayısıyla Kanada Öğrenci Vizesi, için tekrar başvuru yapmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Kısa süreli eğitimlerde verilen SX-1 vizesi, ülkeye ziyaretçi statüsüyle öğrenci kabul eder ve bu vize ile Amerika Birleşik Devletlerine ziyaret imkanı verir. Kanada ile anlaşmalı başka bir ülkenin ziyaretinde geçerli değildir. S1 ile birlikte alınan CAQ vizesi, Kanada’nın Quebec eyaletindeki okullarda eğitim almayı planlayanlara özel olarak verilir.  Bu vize uzun süreli eğitimlerde geçerlidir. Kanada nüfusunun yüzde 70’ine ev sahipliği yapan Quebec için ayrı vize alınmasının sebebi, göçmenlik konularındaki ülke politikalarıdır.

Vize Hazırlığı İçin Ne Yapmalı?

Kanada Öğrenci Vizesi, işlemleri için öğrencilerin ilk yapacakları, elbette eğitim ihtiyacına uygun okulu tespit ederek, konaklama, eğitim ve benzer ekonomik konularını değerlendirmesi olmalıdır. Son mezun olunan okullardan alınan diploma ve eğitim belgelerinin de, hazırlıklar içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır.

Savcılık kaydı, vize ve eğitim süreci boyunca kullanılabilecek finans kaynağı, önemli evraklar arasındadır. Bir ipucu verilmesi gerekir ise tüm hazırlanan evrakın, İngilizce veya Fransızca dilinde olması ya da yeminli tercümanlar tarafından yapılmış çeviri olası önemlidir. Sağlık tespiti, banka ve kredi kartı durumları, parmak izi ve biyometrik fotoğraf gibi klasik belgelerinde, Kanada Öğrenci Vizesi başvurusu sırasında önceden elde edilmiş olması gereklidir.

Herhangi yurtdışı eğitim programı için gerekli başvurulardan önce, bazı evraklar eksiksiz hazırlanmalı, orijinal belge ve noter onaylı kopyalarının geçerli olduğu unutulmamalıdır.

Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada öğrenci vizesi almanın ilk adımı olarak, Kanada’da eğitim kurumuna yapılacak başvurunuzun kabul edildiğine dair belge alınması gerekir. Bu belge ile birlikte “CIC” Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na online başvuru yapılmalıdır. Vize başvurularını değerlendiren “IRCC” Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık uzmanlarının onayından sonra, öğrencilik için vizeye uygunluğunuzu daha detaylı değerlendirmeye tabi tutacaklar.

Bahsedilen detaylı değerlendirme, anket formu şeklide olmaktadır. Fransızca ya da İngilizce dil seçeneği ile sorulan sorulara, doğru cevaplar vermek oldukça önemlidir. İkinci aşamaya başarılı şekilde geçildiğinde, 60 gün süreli Kişisel Kontrol Kodu elde edilir. Sahip olunan bu kod ile “MyCIC” hesabı açarak, vize işlemleri için gerekli tüm evrakların detaylarını öğrenebilir, temin ve gönderim yapabilir, vize için gerekli ödemeleri yapabilir ve de her konuda kontrol sağlama olanağı elde edilebilir. Vize uzmanları tüm istenenlerin tamamlanmasına rağmen, bazı adayları temsilciliklere çağırarak, yüz yüze mülakat yaptıkları da bilinmektedir.

Daha Fazla
Load More In Kanada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …