Yurt Dışı İş İmkanları ve Çalışma Şartları

Günümüzde pek çok kişi daha iyi yaşam standardına sahip olabilmek için yurt dışında iş imkanlarını ve iş arama yollarını araştırmaktadır. Buna bağlı olarak birçok kişinin aklına yurt dışında nasıl iş bulunur ve yurt dışında çalışma şartları nelerdir gibi sorular gelmektedir. Bu nedenle yurt dışında iş aramak isteyen ancak bu konuda yeterince tecrübe sahibi olmayan kişilere yurt dışında iş aramak için nerelere başvurulması gerektiği ile alakalı bilgilendirmeler yapılabilir.

Yurt Dışında İş Nasıl Bulunur? Yurt Dışı Çalışma Şartları Neler?

Yurt dışında nasıl iş bulunur diye merak eden kişilere öncelikle yurt dışında herhangi bir ülkede çalışabilmek için karşılamaları gereken bazı kriterlerden söz edilebilir. Bu kriterleri karşılayan kişiler istedikleri herhangi bir ülkede çalışmak için farklı firma ve sektörlere yönelme olanaklarına sahiptir.

Buna göre yurt dışında çalışmak için;

 • İyi bir sicile sahip olunmalıdır.
 • Düzgün bir iş hayatı geçmişine sahip olunmalıdır.
 • Yapılmak istenen iş ile alakalı deneyim ve aranan özelliklere sahip olunmalıdır.
 • Mümkün mertebe gidilecek olan ülkenin dili bilinmelidir. Buna imkan yoksa en azından İngilizce bilgisi yeterli seviyede olmalıdır.
 • Gidilecek olan ülke vize talep ediyorsa vize alınmalıdır.
 • Çalışılacak olan firma ile anlaşılması durumunda firmadan çalışma izni çıkarılmalıdır.
 • Gidilecek olan ülkenin yaşam şartları, kültürü ve günlük hayatın nasıl aktığı ile alakalı bilgi sahibi olunmalıdır.

Bahsedilen bütün kriterlerin karşılanması durumunda ise kişilerin yurt dışında hangi işi yapacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Bu konuda destek arayışında olan ve yurt dışında nasıl iş bulunur diyenlere yurt dışında en çok inşaat, turizm ve gıda sektöründe personel alımına ihtiyaç duyulduğu söylenebilir.

Avrupa ülkelerinde daha çok gıda sektörü yaygınken; Mısır, Tunus, Irak, İran, Fas ve Cezayir gibi Arap ülkelerinde ise inşaat işlerinin ağırlıklı olduğu bilinmektedir. Tüm bunların dışında yurt dışında iş bulmak isteyenlere Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan ve Rusya’yı düşünebilecekleri de dile getirilebilir.

Yurt Dışında Çalışarak Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Yurt dışında nasıl iş bulunur sorusu dışında pek çok kişi bu tarz bir iş opsiyonunu seçmesi halinde ne kadar para kazanabileceğini merak etmektedir. Bu soruya yanıt olarak elde edilebilecek olan kazancın tamamen kişilerin yapacakları işlere ve bulundukları ülkelere göre değişkenlik gösterebileceği söylenebilmektedir.

Örneğin, Ortadoğu ya da Asya ülkelerinde uzman pozisyonunda çalışan bir kişi ayda 5 ile 6 bin dolar civarında bir para kazanabilirken, üst düzey yöneticiler 8 ile 10 bin dolara kadar maaş alabilmektedir. Aynı ülkelerde işçiler ise en az bin dolar ve en fazla 2 ile 4 bin dolar arasında bir gelir elde edebilmektedir.

Yurt Dışında Çalışmak İsteyen Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Yurt dışında çalışmak için neler gerekli ve yurt dışında çalışmak isteyenler nelere dikkat etmeli gibi soruların yanıtları için bu tarz bir hedefi olan kişilerin özen göstermeleri gereken bazı konulardan bahsedilebilir.

Buna göre;

 • Yurt dışına giderek çalışmayı planlayan kişiler, hedef olarak belirledikleri ülkede çalışmaya başlamadan önce ülkeyi ziyaret etmeli, yaşam şartlarını görmeli, çalışmak istedikleri firmayı iyice tanımalı ve yaşamayı planladıkları bölgeyi gezmelidir.
 • Yurt dışında çalışmak isteyen kişiler, çalışacakları kurumları seçme konusunda oldukça titiz davranmalıdır. Bu bağlamda maaş ödemelerinde sıkıntı yaratan, sözleşmelere uygun davranmayan ve işçi haklarını ihlal eden firmalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • İş seçimi yapılırken bu alanda aracı olan profesyonel kurumlardan destek alınmalıdır.
 • Sözleşme imzalanırken sözleşme şartlarında ne kadar süre izin kullanılabileceği, Türkiye’ye ne sıklık ile dönülebileceği, toplamda yılda kaç gün izin hakkına sahip olunabileceği, ödemelerin ne şekilde alınabileceği ve yan hakların neler olduğu gibi konuların tamamen netleştirilmesine dikkat edilmelidir.
 • Muhakkak özel bir sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Gidilecek ülkedeki yaygın hastalıklar önceden öğrenilmeli ve gerekli ise bu hastalıklara karşı aşılar ülkeye gitmeden yaptırılmalıdır.

Yurt Dışında İş Aramak İçin Nerelerden Başvuru Yapılabilir?

Yurt dışında iş aramak için nerelere başvurulmalı diye merak eden kişilere ilk önerimiz artık çoğu yurtdışı firmanın da dikkatle izlediği Linkedin platformunu söyleyebiliriz. Bu platform üzerinde (eğer henüz yoksa) iş tecrübelerinizi ve geçmişinizi anlatan detaylı bir profil oluşturmalısınız. Ardından bu platform üzerinde başvurmayı planladığınız firmayı takip ederek, açık pozisyonlarını inceleyerek size uygun işi bulabilir ve başvurunuzu yine aynı sayfa üzerinden yapabilirsiniz. Linkedin dışında çalışmayı düşündüğünüz/istediğiniz kurumun web sitesinde Kariyer(HR) sayfalarını da gezerek, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışındaki kariyer siteleri de iş aramanız ve başvuru yapmanız için faydaylı kaynaklar olacaktır. Bu kaynaklar arasında monster.com , indeed.com , glasdoor.com gösterilebilir.

Amerika’da Yatırımcı Vizesi Hakkında Bilgi Almak için Tıklayınız!

Kanada’da Göçmenlik ve Yaşam Hakkında Bilgi Almak için Tıklayınız!

Daha Fazla
Load More In Girişimcilik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…