Anasayfa Amerika Ivy League Sitemi Nedir? Okullar Hangileridir?

Ivy League Sitemi Nedir? Okullar Hangileridir?

4 min read
0
0

Türkçeye Sarmaşık Birliği şeklinde çevrilmiş olan Ivy League oluşumu ya da sistem, Amerika Birleşik Devletleri ’nin kuzeydoğusunda yer alan 8 tane vakıf üniversitesinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bu basit gibi görünen oluşum günümüze kadar anlamını daha da genişletmiştir. Bu grup içerisinde bulunan okullar zor öğrenci kabul etmeleri ile bilinmektedir. Eski ve gerçekten köklü eğitim kurumlarının duvarlarını kaplayan sarmaşığın, topluluğa isim verdiği söylenir ve bu sarmaşığın da köklü bir geleneğin simgesi olduğu ifade edilir. Ayrıca ilk olarak bu sistemin sebebi spor ligi olmuştur. 8 üniversitenin bir araya gelerek oluşturduğu spor ligi ilerleyen yıllarda, zor öğrenci kabul eden, elitizmi ifade eden ve akademik mükemmelliği temsil eden bir sistem ile yer değiştirmiştir.

Bugün ise bu üniversiteler, akademik kariyer hayali kuran herkesin hedeflerinde yer alıyor.

Peki, Ivy League üniversiteleri hangileridir?

İşte 8 Ivy League kurumu; Brown University, Columbia University, Cornell University, Dartmouth College, Harvard University, Princeton University, Pennsylvania University ve Yale University. Bu okullarda eğitim görmek, bugün elit bir kesimi işaret etmekte ve de dünya genelinde de akademik üstünlüğü ifade etmektedir. Öğrenci kabulünün zor olması da unutulmamalıdır. Tam anlamı ile mükemmel öğrenciyi aramaktadırlar. Bu yüzden de başvuru yaparken tam anlamı ile hazır olmalısınız. Tüm olumlu niteliklerinizi göstermeli, yüksek notlara sahip olmalı ve bu kurumlar için yeterliliğinizi ortaya sermelisiniz.

Ivy League sistemi, belli okulları kapsayıp, gelenekselliği ön plana çıkaran bir niteliğe sahip olduğundan, sizin kültürel yapınızın ve bilgi birikiminizin de buna uygun olması beklenebilir. Uzun bir sürece yayarak bu kurumlara hazırlanmalısınız. Referans mektupları sizin için büyük önem taşıyacaktır. Diğer taraftan motivasyon mektubunuz da nitelikli bir şekilde olmalı. Gereksiz bilgilerden uzak, yeterli uzunlukta tutulmalı. Eğer sizin de hayaliniz bu okullardan birine kabul edilmekte, çalışma sürecine oldukça erken başlamanız gerekiyor. Kabulün zor olması mümkün olmadığı anlamına gelmiyor. Çok çalışmak, doğru şekilde hazırlanmak ve gereklilikleri tartarak başvuru şartlarını yerine getirmek, size hayallerinizi verebilir. Hayallerinize kavuşmanız bu kadar kolay.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…