Anasayfa Amerika Amerika ile Ülkemiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Amerika ile Ülkemiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

5 min read
0
0

Amerika, coğrafi olarak ülkemizden çok uzak olmasına ve farklı bir kültüre sahip olması sebebi ile günlük yaşamda dahi büyük farklılıklara sahiptir. Eğitim için ya da yaşam için Amerika’yı seçecekseniz kültür ve yaşam konularında ülkemiz ile olan farklılarını incelemeyi ihmal etmeyin. Önceden hazırlıklı olursanız Amerika’da yaşam koşullarına daha hızlı adapte olabilirsiniz.

Saat Farkları

Amerika ile olan farklılardan bahsetmemiz gerekirse, ilk olarak saat farklılığına yer vermeliyiz. Amerika’nın bulunduğu saat dilimi ülkemize göre 7 ile 10 saat arasında değişen bir farka sahiptir. Bu fark özellikle iş ilişkileri konusunda dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Aynı zamanda Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için de önem taşıyacaktır.

Ölçü birimlerindeki farklar

Diğer taraftan Amerika’nın farklılıklarından birinin de ölçü birimlerinde olduğunu görüyoruz. Uzunlukta inç ölçüsü ile sık sık karşılaşırsınız örneğin. 1 inç ise 2.54 cm değerini ifade eder. Boy ölçüsü gibi değerlerde ise feet yani kısaltması ile ft kullanılır. 1 ft ise 30,48 cm değerini ifade eder. Yard ise daha uzun mesafeleri ifade etmek için kullanılır. 1 Yard, 0,9144 cm demekken aynı zamanda 3 ft ya da 36 inch ile eşittir. Mil ise kara mili ve deniz mili olarak farklılaşan bir değer. 1 kara mili 1.609.344 metre demekken, 1 deniz mili ise 1.852.200 metreye eşittir.

Uzunluk ölçülerinde olduğu gibi ağırlık ölçülerinde de farklılıklar olduğunu görüyoruz. Libre bir kütle birimidir ve Pound şeklinde telaffuz edildiğini de duymak mümkündür. Değer olarak ise 0.45 kg demektir. 1 kg ise 2.20 Pound’u ifade eder. Kısacası ölçüler ve ağırlık değerleri gibi konular, biraz karmaşık görünebilir. Bu değerleri ve terimleri sadece Amerika’da değil, İngiltere’de de göreceksiniz. Pek çok özelliği ile Avrupa’dan farklılaşıp Amerika’ya benzerliği ile dikkat çeken İngiltere, ağırlık, uzunluk gibi ölçü birimlerinde de Amerika ile aynı sisteme sahip.

Siz de her hangi bir sebeple Amerika’da yaşayacaksanız, öncelikle bu değerler ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu sayede ülkede yaşamanız ve günlük yaşama uyum sağlamanız çok daha kolay olacaktır. Bu durumda saat farklı çok da büyük bir farklılık olarak gözümüze çarpmıyor. Uzak Doğu ülkelerine nazaran daha az bir saat farklı söz konusu olmakta ve bunun yanında ölçüler ile ilgili ciddi farklılıklar göze çarpmakta. Alıştığınızda ise bu görüşünüz tamamen değişecek. Günlük yaşamınızda bu değerleri kullanmayı öğreneceksiniz.

 • Amerika'da Göçmen Olma Yöntemleri

  Amerika’da Göçmen Olma Yöntemleri Nelerdir?

  Amerika’da yaşama hayali kuranlar için en önemli bariyer Amerika’da yasal bir …
Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…