Anasayfa Amerika Community College Eğitimi

Community College Eğitimi

4 min read
0
0

Türkiye’deki eğitim sistemini göz önünde bulundurursak, ön lisans adını verdiğimiz 2 yıllık üniversite eğitiminin Amerika’daki karşılığı Community College seviyesinde eğitimdir. Yüksek öğretim sisteminin bir parçası olan bu eğitimler, pek çok öğrencinin de tercihi oluyor. Üstelik sadece Amerikan vatandaşları değil, dünyanın farklı yerlerinden öğrenciler, bu programlara dâhil olmak istiyor. Bunun önemli bir sebebi ile bu eğitimlerin kapsamı, öğrencilere getirisi ve de süresinin lisans eğitimine göre kısa olmasıdır. Diğer taraftan lisans eğitimi almak isteyenler için de bir basamak oluşturur. Ücretlerinin lisans programlarına göre daha uygun olması pek çok öğrenciyi Community College ’lara yönlendiriyor ve bu eğitimin ardından anlaşmalı üniversitelerde lisans eğitimine geçilebiliyor. Elbette bu da büyük bir avantaj… Bunun yanında 4 yıllık bir lisans programına kabul edilmeniz, 2 yıllık bu tip bir eğitime kabul edilmenizden çok daha zor olacaktır. Bu yüzden de Community College oldukça mantıklı bir tercih olabilir.

Community College Eğitimi ve Avantajları

Community College eğitimi ve avantajlarından bahsetmeye devam edersek, gözden kaçırılmaması gereken önemli bir detay daha var. O İngilizce hazırlık sınıflarıdır. Bu eğitimlerin kapsadığı İngilizce hazırlık yılı, yabancı öğrenciler için harika bir fırsat. Peki, hangi alanlarda Community College eğitimi alınabilir? Neredeyse her alanda farklı eğitim fırsatları mevcut. Yani mutlaka istediğiniz mesleğe dair bir eğitim bulabilirsiniz. Başvuru koşullarına bakacak olursak, İngilizce dil bilgisi şartının aranmadığını görüyoruz. Bunun yanında, son mezuniyetinize dair bilgiler istenecektir. Yani diploma ve benzeri belgeleri sunmanız gerekebilir. Yani nihayetinde lisans programlarına nazaran başvurunun da kabulün de çok daha kolay olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca Community College eğitimi ile ilgili olarak belirtilmesi gerekenlerden biri de eğitim dönemleridir. Klasik olarak bildiğimiz iki dönemli sistem burada karşımıza çıkmıyor. Yılın dört döneme bölündüğünü görmekteyiz. Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül aylarında başlayan dönemler görülmektedir ve siz istediğiniz dönemde başlayabilirsiniz. Pek çok açıdan mantıklı bir seçim olan bu eğitim türü, özellikle yabancı öğrencilere önerilmektedir.

Siz de dilerseniz bu tür bir eğitim ile akademik yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Bir lisans programına kabul edilmeyi bekleyene kadar zaman kaybetmeden bu tür bir eğitime başlayabilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Sertifika Programları

Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…