Anasayfa İngiltere İngiltere Şehirler – Londra

İngiltere Şehirler – Londra

9 min read
0
0

İngiltere dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Üst düzey ekonomi, sağlık ve eğitim hizmetleri ile her ülkeden insanın bir arada yaşadığı bir yerdir. Ingiltere Şehirler – Londra ise ülkenin en kalabalık ve en hareketli şehridir. Gerek tarihsel doku, gerek insanların naif ve saygılı oluşu, gerekse kültür sanat alanındaki doygunluğu ile ülkenin en yaşanabilir yerleri arasındadır. Londra işsizlik sıkıntısı çok düşük bir yerdir ve etraf yeşilliklerle kaplıdır. Dünya’nın en büyük müzelerinin çoğu ücretsiz sergilenir.

Şehirde beş farklı havalimanı vardır ve özellikle Avrupa bölgesindeki ülkelere çok fazla sefer bulunmaktadır. Londra’da eğitim almayı ya da yaşamayı planlıyordanız neredeyse tüm Avrupa ülkelerine fırsatları takip ederek çok ucuza uçabilirsiniz.

Ingiltere Şehirler – Londra Yaşam Her Yönden Harikadır

Gezilecek yerler bakımından dünyada en büyük çeşitliliğe sahip şehirlerden biri Londra olarak biliniyor. İngiltere’ nin başkenti Londra, Buckingham Sarayı, Tower of London, London Eye gibi pek çok göz alıcı mekâna sahip. Şehrin yapısı binlerce yıllık tarihiyle göz dolduruyor. Gelin bu yerleri yakından inceleyelim ve Ingiltere Şehirler – Londra hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım.

Buckingham Sarayı

İngiliz Kraliyet Sarayı (Buckingham Palace) 1703 yılında kurulmuştur ve 1837 yılından beri kraliyet sarayı olarak kullanılmaktadır. 775 odadan oluşan sarayın sadece 19 odasını gezebilirsiniz. Resmi törenler ve ziyaretler hala burada yapılır. Sadece yazın ziyaretçi kabul edilse de Londra’ da gezilmesi gereken yerler listesinde üst sıralardadır. Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Londra’ da bu sarayda ikamet ederler.

Ingiltere Şehirler - Londra london eye

London Eye

London Eye, dünyanın en büyük üçüncü gözlem tekerliğidir. En yüksek noktası 135 metredir ve bir tam turu yirmi dakika sürer. Thames Nehri kenarında bulunur. Londra manzarasını izlemek isteyen binlerce insanın ziyaretine açıktır. İçerisinde 32 kapsül vardır, bu 32 sayısı Londra şehrinin 32 ilçesini temsil eder. Her kapsül 25 kişiliktir. Londra’da görülmesi gereken yerler arasında her zaman tavsiye edilir.

Westminster Sarayı

House of Parliamment olarak da geçen saray, Thames nehrinin kuzeyinde bulunur. İlk temeli 1016 yılında atılmış fakat tarihi boyunca onlarca kez yangına maruz kaldığı için sürekli değişmiştir. Yine de bugünkü hali 1870 yılından beri korunuyor. Westminster Sarayı tam 1100 odadan oluşur. Big Ben, diğer adıyla Elizabeth kulesi, dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saatidir. Yüksekliği yaklaşık 96 metredir.  Londra’da gezilmesi gereken yerler içerisinde yer almasını pek çok İngiltere temalı görselden de anlayabilirsiniz.

Ingiltere Şehirler - Londra tower bridgeTower Bridge of London (Kule Köprüsü)

Tower Bridge yapımı sekiz sene sürmüş muhteşem bir köprüdür. Hem yayalar hem de araçlar için kullanım sağlayan köprü, şehrin sembollerinden biri olduğu için Londra’da gezilmesi gereken en mühim yerlerdendir.

Tower of London (Londra Kulesi)

Thames Nehri kıyısında bulunan UNESCO Dünya Mirasları içerisinde yer alan Londra Kulesi’ nin tarihi tam 1000 yıllıktır. İngiliz tarihinin bilinen en önemli isimleri zamanında bu kulede tutsak kalmıştır. İçerisinde 141 farklı obje ile bugün müze olarak Lonra’yı gezmek isteyen herkesin ziyaretine açıktır.

Ingiltere Şehirler - Londra telephone and busLondra’da Eğitim

İngiltere hem Türkiye’ye yakın olması nedeniyle hem de İngilizce konuşulan bir ülke olması nedeniyle Türk öğrenciler tarafından tercih edilen bir bölgedir. Londra’da aynı şekilde sahip olduğu eğitim kurumları sayesinde dünyada öğrenciler tarafından talep görmektedir.

Londra’da dil eğitiminden, lise eğitimine, lisans, yüksek lisans, doktora gibi daha yüksek eğitim seviyelerine kadar eğitim almanız mümkündür. Başvuru koşulları ve eğitim ücretleri okuldan okula farklılık gösterse de Londra’da eğitim için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Eğitim sistemi Türkiye’den farklıdır. Lisans eğitimi çoğunlukla 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 1 yıldır. Dönemler 10-14 hafta sürmektedir. Türkiye’den eğitime gelen öğrencilerin Foundation adı altında bir yıllık hazırlık eğitimi alması gerekmektedir. Yıllık okul ücretleri ise ortalama 12.000 ile 31.000 sterlin arasında değişkenlik göstermektedir.

Londra’da eğitim alırken konaklama seçenekleri öğrenci yurtları, aile yanı konaklama ve ev tutma gibi seçeneklerdir. Konaklama imkanları da bütçeniz doğrultusunda değerlendirebileceğiniz seçeneklere sahiptir. Londra diğer İngiltere şehirlerine göre biraz daha pahalıdır. Eğitim planlaması yaparken Londra’nın yaşam masraflarını da hesaplamayı unutmayın.

İngiltere’de eğitim planlıyorsanız bize ulaşın. Eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz olarak bilgi alın, aradığınız okulu bulun.

  • İngiltere’de Dil Eğitimi

    Okyanus aşırı ülkelere göre mesafesi daha kısa olan İngiltere’de dil eğitimi almak çok ava…
Daha Fazla
Load More In İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…