Dünyanın en popüler ve prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi tarihi, konumu, başvuru koşulları ve Oxford burs imkanları gibi bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Genel Bakış

İngiltere’nin ve dünyanın en önemli ve prestijli üniversitesi olarak, çoğu değerlendirmelerde ilk sırada yer alan Oxford Üniversitesi, tüm yüksek okul adaylarının hayalidir. Oxford kentinde faaliyet gösteren okul, kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de İngilizce dili konuşulan ülkelerdeki en eski ikinci üniversite olarak kabul edilir. Oxford Üniversitesi tam anlamıyla bir şehir üniversitesidir ve ana kampüs gibi bir yapısı yoktur.

Okulun resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.ox.ac.uk/

Tarihçe

Bilinen en eski tarihi belgelerin bildirdiği tarih olan 1096, bölgede eğitim ve öğretim adına girişimlerin ipuçları vermektedir. Bu sebepten okulun kuruluş tarihi olarak kabul edilir. Rönesans ve modern dönem olarak iki tarihi geçmişe sahip Oxford Üniversitesi, kolejler şeklinde kurularak, bugün ki yapıya ulaşmıştır.

Lokasyon

Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford bölgesinde yer almaktadır.

Oxford Üniversitesi Bölümler

Bugün 38 kolej ve dört akademik büyük bölüm kontrolünde, 100 bölüm ile eğitim vermektedir. 20.ooo civarında yerli ve uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Oxford Üniversitesi, tartışmasız olarak çoğu değerlendirmeden tam notlar alır ve yapısı, eğitim şartlar, bütçesi ve başarılarıyla 1. sırada yer alır. Öğrenci başına yaklaşık 11-12 öğretim görevlisi ile çok başarılı eğitim ortamı sağlar. Her bölümün araştırma laboratuarları, kütüphaneleri ve uygulamalı çalışma alanları bulunur. Tüm şartlar dünya kalitesinin üstünde, eğitim ile öğrenci yetiştirmek vizyonuyla ilişkilidir.

Farklı yapılanması içerisinde Tıp, Matematik, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Fiziksel ve Yaşam Bilimleri altında Antropoloji’den Zoolojiye kadar birçok bölüm, lisans, lisan üstü ve doktora eğitimleri verilir. Teknik bilimlerin etkisi her geçen gün artmakta ve öğrencilerinin başarıları da dünyada artmaktadır.

Oxford Üniversitesi popüler bölümleri arasında Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Tarım ve Ziraat Mühendisliği, Sanat ve Spor eğitimleri yer alır. Öğrenci dağılımında ortalama her bölümün bir birine yakın sayılarda öğrenciye eğitim vermesi sebebiyle tam olarak okulun hangi bölüm ve bilim dalında üstün olduğunu söylemek zordur. Ancak tüm mezunları arasındaki başarılı bilim, sanat, tarih, gazetecilik ve hatta devlet adamlarının olması okulun başarı grafiğinin seviyesi hakkında, fikir sahibi olunmasını kolaylaştırır.

Başvuru Koşulları

Oxford Üniversitesi 140 ülkeden farklı kültürlere sahip lisans düzeyinde yaklaşıkcivarında yabancı öğrenciye eğitim vermektedir. İlk öncelik İngilizce dili üzerindeki bilginizin değerlendirilmesidir ve bu değerlendirme gereği IELTS sınavından en az 7, TOEFL sınavından ise 5.5 ve üzerinde puanların alınmış olması gerekir.

Okulun kabul kriterleri eğitim alacak öğrencinin ülkesine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda okul yönetimi doğrudan sınav ve mülakat yapabilmektedir. Örneğin Türkiye’den Oxford Üniversitesi başvurusunun değerlendirilmeye alınabilmesi için Anadolu Lisesi Diploması ve tam not ortalaması aranmaktadır. Bu noktada okulun ücretleri, kolej ve bölüm fiyatları gibi değişen oranlarda farklılıklar gösterir.

Oxford üniversitesinden burs almak ise çok çeşitlilik göstermektedir ve birçok kritere bağlıdır. Burs konusunda, ada vatandaşlarıyla deniz aşırı ülke vatandaşlarına farklı imkânlar sunulmaktadır. Oxford Üniversitesi başvurularında, burs almayı planlayanların tüm detayların verildiği resmi web sayfasından bilgi edinmeleri, uygun olacaktır.

Üniversitenin burs detaylarına linkten ulaşabilirsiniz.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

Oxford Üniversitesi yıllık öğrenim ücretleri, AB vatandaşları ve deniz aşırı ülke vatandaşları olarak iki farklı fiyatlandırma sunmaktadır. Eğitim ücretleri bölümden bölüme değişkenlik gösterse de ortalama AB ülkelerinden gelen öğrenciler için £9K,  AB dışındaki ülkeler için ise £16K – £23K arasındadır. Ayrıca kolej ücreti olarak £7,5K ödenmektedir.

Öğrencilerin yaşamsal ihtiyaçları bakımından kişisel tercihlerinize göre değişmek ile birlikte ortalama konaklama ve tüm ana ihtiyaçlar dâhil edilerek aylık £1,5K ile £13K civarında değişebilmektedir. İngiltere ya da AB ülke vatandaşı öğrencilere, ciddi krediler de sağlanmaktadır. Özellikle vize işlemleri sırasında kabul edildiğiniz Oxford Üniversitesi öğrenimi almaya yardımcı sponsorlar, eğitim için ayırdığınız bütçeye ciddi katkılarda bulunabilir.

Ücretsiz Danışmanlık - Bilgilerinizi Bırakın, Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arasın!

Daha Fazla
Load More In İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Almanya’da Eğitim ve Yaşam

Almanya’da Eğitim Almanya’da yer alan üniversitelerin akademik başarısı ve ver…