Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Günümüzde yabancı dil eğitiminin giderek önem kazanması neticesinde yabancı dil öğrenimine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olacağı söylenmektedir. Bu  yazımızda, çocuğunun anadili gibi İngilizce konuşmasını isteyen anne ve babalara, uygulayabilecekleri bazı eğitim tekniklerinden söz edilecektir. Çocuklarda İngilizce eğitimi konusunda oldukça etkili olan bu yöntemler sayesinde kısa sürede anadili gibi İngilizce konuşmaları sağlanabilir.

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Bütün çocuklar büyüme aşamalarında doğal bir süreç olarak öncelikle kendi dillerini öğrenmektedir. Duymakla ilgili bir beceri olan dil becerisinin çocuğun duymaya başladığı an itibari ile gelişmeye başladığı da bilinmektedir.

İnsan beyni herhangi bir dili öğrenirken oldukça sıra dışı bir yöntemle 8-9 yaşlarına kadar olan yıllarda anadilini beynin anadil bölgesi şeklinde de bilinen özel bir bölgeye kaydetmektedir. Anadilin söz konusu bölgeye işlenmesinden ve kaydedilmesinden sonra ise öğrenilen diğer tüm diller artık çok daha farklı bölgelere yerleştirilmektedir. Bu nedenle çocuklarda yaş ilerledikçe dil öğrenmenin gittikçe zorlaştığı ve öğrenilen dillerin de daha kolay unutulduğu dile getirilebilir. Bu bağlamda çocuğun anadili gibi İngilizce konuşması için yabancı dil eğitimine oldukça erken yaşlarda başlanması tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimine Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Çocuğun ana dili gibi İngilizce konuşması için yabancı dil eğitimine kaç yaşında başlanmalı diyen anne ve babalara yabancı bir dil öğrenmenin kesin bir yaşı ya da kuralı olmadığı ifade edilir. Fakat yapılan pek çok araştırma yabancı dil eğitimine 3 yaşından önce başlanmasının dil öğrenimini kolaylaştırdığını göstermektedir. Çoğu durumda bir dilin oldukça etkin bir şekilde öğrenilmesinin 4 yaş civarından itibaren mümkün olduğu bilinmektedir. Fakat 3 yaşından küçük olan çocuklar yabancı dile ne kadar çok maruz kalırlarsa söz konusu dili konuşmalarının o kadar kolay olduğu da ek olarak belirtilmelidir.

Çocuklarda yabancı dil eğitimi için doğumdan itibaren bir yol haritası çizilmesi tavsiye edilir. En azından bebeğe hangi dil öğretilecekse o dile maruz bırakılması ve müzik dinleterek ya da onunla konuşarak bu dili algılamasının sağlanması bu aşamada büyük önem arz etmektedir. Zira bebeklere söylenebilecek ya da dinletilebilecek İngilizce ninniler bile ninnilerde geçen İngilizce kelimeleri dil hafızalarına kaydetmelerini mümkün kılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra çocuklarının anadili gibi İngilizce konuşmasını isteyen anne ve babalara bazı farklı önerilerde de bulunulabilir.

Çocuğunuzun Anadili Gibi İngilizce Konuşması İçin Yapabilecekleriniz

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Çocuklarda İngilizce eğitimi, hem hafıza hem de zekanın gelişimi yönünden ciddi yararlar sağlamaktadır. Yabancı dil öğrenme sürecinde çocukların başarı sağlayabilmesi içinse ailenin tutumunun oldukça önemli olduğu söylenmelidir. Bu bağlamda söz konusu süreçlerde çocukların yalnızca desteklenmeye ihtiyaç duydukları belirtilir. Bunun dışında çocuklarda yabancı dil eğitimini kolaylaştırmak için en etkili yabancı dil öğrenme tekniklerine bir göz atılması da tavsiye edilmektedir.

1- Erken Başlamak  

Daha önceden de belirtildiği gibi doğduğundan beri İngilizce konuşulan bir ortamda büyüyen çocukların hem Türkçeyi hem de İngilizceyi kullanma yeteneğinde denge oluşturma şansının bir hayli fazla olacağı söylenmelidir. Doğum sonrası ve 7 yaş arasındaki büyüme dönemi ise çocuklarda İngilizce eğitimi için oldukça önemlidir. Zira söz konusu dönemler, genç beyinlerin dil öğrenimi için en hazır oldukları dönemler olarak bilinmektedir. Özetle, erken yaşta İngilizce öğrenimi ile Türkçe ve İngilizce arasındaki dengeyi kurmak oldukça kolay olabilmekte ve çocuklar ilkokul çağlarında söz konusu dengeyi devam ettirebilir hale gelmektedir.

2Hedef Belirlemek

Çocuğa İngilizce öğretmek için ilk olarak net bir hedefin belirlenmesi gerekmektedir. Buna göre akıcı bir konuşma becerisi, iyi bir İngilizce okuryazarlığından daha ön planda ise yabancı dil eğitimi hedefleri de bu doğrultuda düzenlenmelidir. Bu bağlamda anne ve babalar çocuğun anadili gibi İngilizce konuşması için yapılabilecekler arasında oldukça önemli olan bu konuda doğrudan hedefe odaklanmalı ve bu alanda titiz çalışmalar yürütmeye başlamalıdır.

3- Yüksek Sesle İngilizce Kitap Okutmak

Çocuklarda yabancı dil eğitimi için her gün en az 15 dakika kadar İngilizce olarak yazılmış bir kitabı okutmak, çocukların yabancı dil yeteneklerini geliştirmek amacıyla uygulanabilecek en önemli tekniklerden birisidir. Oldukça basit gözükse de düzenli olarak yapılması halinde çocuklarda dil gelişimini ve okuryazarlığa olan ilgilerini fazlası ile arttırabilecek olan bu yöntemin uygulanmaması durumunda ise çocuğun İngilizce öğrenme becerisini geliştirmesinin daha zor olacağı söylenebilmektedir.

4- Evi Yabancı Dil ile Zenginleştirmek

Oyunların, müziğin ve kitapların dışında evi yabancı dil ile zenginleştirmek, çocuklarda İngilizce eğitimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle anne ve babalara ev içerisinde sık sık anadilin hakimiyetini kısıtlamaları tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda anne ve babalar, evdeki elektronik oyuncakların kullanım dillerini Türkçeden İngilizceye çevirebilir ve bunun yanı sıra yabancı dilde televizyon programları ile DVD’leri çocuklarına izleterek çocuklarda yabancı dil gelişimi sağlayabilir.

5- Yazılı Ödevler Vermek

Çocuğun anadili gibi İngilizce öğrenmesi için yazılı ödevlerin büyük önem teşkil ettiği de söylenmelidir. Sayıların ve alfabenin basit noktalar üzerinden birleştirilmesi şeklinde hazırlanan İngilizce kitaplardan başlanarak kolay ödevler ile çocuklara İngilizce eğitimi verilmesi mümkün hale gelebilmektedir. 3 ya da 4 yaş civarlarındaki çocuklara küçük dozlarda İngilizce eğitimi veriliyorsa da günlük ödevlerin diş fırçalama gibi alışkanlık hale getirilmesi anadili gibi İngilizce konuşması konusunda onlara ciddi kolaylıklar sağlayabilecektir. Dolayısıyla yabancı dil üzerine çalışma alışkanlık haline getirilmelidir.

6- Sabırlı Olmak

Çocuklarda etkili İngilizce eğitimi için son olarak sabrın etkisinden de söz edilmeli. Zira her şeyi öğrenmeye oldukça açık olan ancak bir o kadar da hassas bir süreç geçirdikleri bir dönemde bulunan çocuklarda İngilizce eğitimi esnasında sabırsız davranmak, katı ya da sinirli olmak, verilen İngilizce eğitiminin karşılıksız kalmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle çocuğa anadili gibi İngilizce öğretmek isteyen anne ve babalara çocuklarının dil öğrenirken zorlanabileceklerini, hata yapabileceklerini ya da yavaş öğrenebileceklerini akıllarından çıkarmamaları tavsiye edilir.

Yurtdışında Dil Eğitimi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız!

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

Yorum

  1. […] Yabancı Dil Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalıdır? Okumadan Geçmeyin! […]

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…