Anasayfa Dil Eğitimi İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi

6 min read
0
0

İngiltere Öğrenci Vizesi, İngilizce dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans gibi akademik eğitimler için yabancı öğrencilere verilen, giriş iznidir. İngiltere, öğrenci olarak başvuranlara iki farklı vize türü vermektedir.

Student Visitor Visa”, İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi olarak verilir. Özellikle dil eğitimi için başvuranlara verilmekte olup, diğer vize şartlarında olan orta derecede İngilizce şartı aranmamaktadır. Süre olarak 6 ay veya 11 ay olarak düzenlenmektedir.İngiltere Öğrenci Vizesi ziyaretçi öğrencilik statüsüyle alındığında, uzatma ve öğrenci olarak çalışma olanağı sağlamaz.

Tier 4 General Student Visa”, daha uzun süreli akademik eğitim almak için başvuranlara düzenlenenİngiltere Öğrenci Vizesi’dir. Bu vizenin şartları arasında, (intermediate) orta düzey İngilizce bilme konusu bulunur. Bu şartı kanıtlamak üzere yetkili kurum tarafından yapılmış sınav belgesine ihtiyaç vardır. Akademik eğitim alanlar, haftada 20 saat süreli çalışma iznini elde edebilir fakat aynı vize ile dil eğitimi alanlar, çalışma hakkından yararlanamazlar.

Vize Hazırlığı İçin Ne Yapmalı?

İngiltere Öğrenci Vizesi öncesinde alınması düşünülen eğitimin, dil eğitimi olduğu varsayımıyla; tüm evrakların hazırlığı ile İngiltere’nin temsilciliklerinden elde edilecek bilgiler yeterlidir. Bu sayede Ziyaretçi Öğrenci Vize başvurusu yapılabilir. Uzun süreli öğrenci vizesi için tüm belgelerin yanında orta seviyede dil bilgisini kanıtlayan, TOEFL, IELTS ve CPE, CAE gibi kurumsal dil sınavlarından alınmış belgeler gerekir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Öğrenci Vizesi almak için birtakım belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması, sürecin hızlanmasını sağlar. Özellikle temin edilen tüm belgelerin orijinal olmaları veya kopya olacaklar ise mutlaka noterden tasdiki gereklidir. Ayrıca Türkçe olarak düzenlenmiş bazı belgelerin, İngilizce diline çevirisinin, yeminli tercümanlık bürolarına yaptırılması gerekir.İngiltere Öğrenci Vizesi başvurularında, başvuru gününden en az bir yıllık geçmişe sahip pasaport bulundurulması, son alınan eğitim belgeleri ve transkript, temsilcilikten istenen başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması, vize ve başvuruda istenen finans bilgileri ve vize ücretleri tamamlanmalıdır.

Burs ile eğitim şansı olanlar için banka teminat bedelleriyle, burssuz olarak eğitim düşünenlerden farklı talepleri olabilir. Hatta tüm belgelerin temini ile en kısa sürede yapılan başvuruya rağmen, bazen mülakat için davet gerekebilir. Eğitime bir sponsorla devam etmeyi düşünenler, sponsoruna ait belgeleri de, aynı titizlikle hazırlamalıdır.İngiltere Öğrenci Vizesi için başvurular doğrudan elçilikler yerine, vize başvuruları alan temsilciliklere de yapılabilir.

Vize Hakkında Yeni Değişiklikler Nelerdir?

Ocak 2018 tarihi itibariyle İngiltere Öğrenci Vizesi başvurularında, bazı değişikliklere gidildi. “Student Visitor Visa” için 18 yaş sınırı 16’ya çekildi. En fazla 6 aylık vizeye ek olarak, 30 günlük uzatma süresi eklendi. Aynı anda veya bir dil eğitimi tamamlanmasına yakın, ikinci bir eğitim alma ve bu eğitim için yeni vize imkanı sağlandı.

Tier 4 General Student Visa” için öğrencilerin part-time eğitim almaları mümkün hale geldi. Alınacak eğitimin, QF Level 7, SCQF Level 11 ya da üstü olması gerekmekte. Eğitimlerinin sonunda, çalışma izinlerinin uzatılması söz konusu olmayacak ve yeni bir çalışma izni almaları gerekecektir.İngiltere Öğrenci Vizesi sahibi öğrencilerin, çalışma ve süre uzatımı başvurularında, akademik dokümanların ibrazından muaf tutulmaları söz konusudur.

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…