GMAT

4 min read
2
0

Eğitim planlarınızda yurtdışında yüksek lisans ya da doktora programları var ise ilgili bölüme göre Graduate Management Admission Test olarak bilinen GMAT sınavı almanız gereken sınavlardan biridir. Yurtdışında eğitim başvuruları yanı sıra Türkiye’deki bazı okulların yüksek lisans ve doktora programları da başvuru koşulu olarak GMAT sınavından geçerlilik aramaktadır.

Bilgisayar ile yapılan bir sınav olan GMAT, adayın İngilizce beceresini anlamaya çalıştığı gibi, sayısal ve sözel problem çözme özelliğine de bakmaktadır. GMAT sınavı yoğun olarak yurtdışında MBA programları, pazarlama ve finans bölümlerinden talep edilmektedir.

GMAT Sınav İçeriği

Sayısal, sözel ve kompozisyon bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Sorular bilgisayar tarafından otomatik olarak seçilmektedir. İlk soru orta derece zorlukta gelir. Ardından gelen sorular ise verilen cevabın ardından zorluk düzeyine göre seçilir. Sözel bölüm 75 dakika sürmektedir ve cümle düzeltme, eleştirel akıl yürütme ve okuduğunu anlama sorularından oluşur. Sayısal bölüm de 75 dakika sürmektedir ve veri bilgisi ile problem çözme bölümlerden oluşmaktadır. Son bölüm olan kompozisyon ise 30 dakika sürer ve yazma yeteneği değerlendirilir.

Hem Amerikalı öğrencilere hem de ülkesi dışında eğitim alacak (uluslararası) öğrencilere aynı sınav uygulanmaktadır. Sınavdan 200 – 800 puan aralığında puan alınmaktadır. Sınava girdiğiniz tarihin ardından 2 hafta içerisinde sınav sonucu eve gönderilmektedir. Sınav sonucu 5 yıl boyunca geçerli olmaktadır. Eğer sınav sonucunuzdan memnun kalmazsanız sınav sonucunu iptal edebilirsiniz.

GMAT sınavı 225 USD olarak ücretlendirilmektedir.

Tüm yıl boyunca Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde sınava girilebilmektedir. Buna ek olarak dünyanın birçok bölgesinde de bu sınava girilebilmektedir. Sınav başvurusunu internet üzerinden, posta yoluyla ve telefon ile yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılacak başvurular www.mba.com üzerinden yapılmaktadır.

GMAT sınavı disiplinli bir şekilde hazırlanılması gereken zor bir sınavdır. Anadili İngilizce olan öğrenciler de yüksek lisans başvurularında bu sınavı alması gerektiği için sınavın İngilizcesi de ağırdır. Sınavda yanlış yapılan sorular doğruları götürmektedir. Ortalama olarak öğrenciler 400-600 civarında puan almaktadır.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

2 Yorumlar

 1. Amerika'da MBA Eğitimi - Manu Eğitim

  Ocak 1, 2022 at 10:38 am

  […] GMAT veya GRE sınav sonucu […]

  Cevapla

 2. […] zorlanırken, matematik bölümünü daha kolay çözmektedir. GMAT Hazırlık aşamasında GMAT sınavının yapısı ve sınav içeriklerini öğrenerek sınava uygun yapacağınız düzenli bir çalışma programı […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…