Anasayfa Amerika ACT ve SAT Sınavları

ACT ve SAT Sınavları

8 min read
1
0
ACT ve SAT Sınavları

Amerika’da akademik eğitim almak isteyen öğrencilerden ACT ve SAT Sınavları arasından herhangi biri talep edilmektedir. Hem üniversite hem de yüksek lisans başvurularında bu sınavlar kullanılmaktadır.

Amerika’da eğitim almaya karar verdikten sonra başvuru sürecinde ilgilendiğiniz okulun hangi sınavdan nasıl bir puan koşulu istediğini incelemek gerekir. ACT ve SAT sınavlarının içeriği farklı olduğu için öncelikle hangi sınava hazırlanacağınızın da kararını vermelisiniz.

ACT ve SAT Sınavları İçerikleri

SAT (SAT Reasoning Test)

Bu sınav hem yabancı uyruklu öğrenciler hem de Amerikan vatandaşları için lisans ve yüksek lisans eğitimine girebilmek için kullanılmaktadır. Ülkemizde ise bazı üniversitelerde yabancı uyruklu öğrencilerden başvuru koşulu olarak istenmektedir.

Sınavın amacı öğrencilerin eleştirel bir şekilde okuma, kompozisyon yazabilme ve matematik-geometri konularına göre yorumlama düzeyine ve yeteneklerini ölçmektir.

SAT sınavı Critical Reading, Mathematics ve Writing olacak şekilde 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Amerikan üniversitelerinde okumak için SAT sınavı not ortalaması kadar hatta daha önemlidir. Bu test yukarıda bahsedilen ana bölümleri içerecek şekilde standartlaştırılmıştır. Bu sınavdan 600 – 2400 puan arasında puanlama yapılmaktadır. Her bölüm 800 puan olduğu için bu 3 ana kısımdan alınan puanlar toplanarak SAT puanını oluşturmaktadır.

SAT testleri SAT Reasoning Test (SAT Muhakeme Testi ayrıca Genel Test olarak adlandırılmaktadır) ve SAT Subject Test (SAT Konu Testleri) olarak iki tane sınavdır. Bazı okullar her iki test sonucuna göre değerlendirme yaparken, bazıları için ise bir testin sonucu yeterli olmaktadır.

SAT Reasoning Test 3 saat 45 dakika sürmektedir. Türkiye’de Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Mayıs ve Haziran ayları olmak üzere bu sınava girilmektedir. Sınava girmeye karar verdiyseniz, öncelikle https://collegereadiness.collegeboard.org/sat adresinden kaydınızı yaptırmanız gerekir. Belirtilen sınav tarihlerine göre en geç 3 hafta önce sınav kaydı tamamlanmış olmalıdır.

Sınavın 3 ana bölümünü incelersek, Critical Reading bölümü cümle tamamlama ve metin paragraflarına yönelik sorulardan oluşur. Temel amaç okuduğunu anlama ve kelime bilgisini ölçmektir. Mathematics bölümü çok seçenekli test sorularından oluşur. 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir. Writing bölümü ise yine çok seçenekli hata bulma, paragraf düzeltme ve cümle düzeltme sorularını içerirken bir de essay yani kompozisyon yazılması gerekmektedir.

SAT konu testleri Dünya Tarihi, Yabancı Diller, Fizik, Kimya, Biyoloji, Edebiyat, Matematik gibi konuları içerir. Okullar SAT’den konu testi talep ediyorsa detayları başvuru koşullarında belirtmektedirler.

Sınavın genel bölümü 85 usd olarak ücretlendirilirken, seçilecek birinci konu testi için 50 usd, diğer ek konu testleri için 13 usd ve her dil testi için ise 24 usd ücret alınmaktadır.

ACT (American College Test)

ACT sınavı da Amerika’da üniversitelerde öğrenci kabulu için kullanılan bir sınavdır. Bölümleri SAT sınavına benzerlik gösterse de bu sınav içerisinde bir de Fen bölümüne ait sorular bulunmaktadır.

Sınav süresi 2 saat 55 dakikadır. Kayıt olduğunuz gün sınavın tüm bölümlerine girebilirsiniz. ACT sınavı bünyesinde seçilen kompozisyon alanı öğrenci adaylarına ek puan imkanı sağladığı için istediğiniz okula göre kompozisyon sınavına girmek size ek puan kazandırabilecektir.  ACT sınavındaki tüm bölümler için 1 ile 36 arasında yer alan puanlama sistemi kullanılıyor. Bu bölümlerin ortalaması öğrencinin ACT puanını oluşturmaktadır.

Sınav 70 usd olarak ücretlendirilmektedir. Kompozisyon sınavına gireceklerden ise ek olarak 16 usd ücret alınmaktadır.

Sınavlara Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

ACT ve SAT Sınavlarına Yabancı Dil Kursları yardımı ile hazırlanılabileceğiniz gibi Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık firmaları aracılığıyla da hazırlanabilirsiniz. Eğitim ve Danışmanlık firmasına hangi Amerikan üniversitesine başvurmak istediğinizi ifade ederek, size özel bir çalışma ve etüd programının çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte sınavların sistemi hakkında ayrıntılı bilgi alırken seçtiğiniz sınava uygun olarak çalışarak ACT ve SAT Sınavları başarısı elde edebilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Yorum

 1. […] de her türlü bilgi ve belge donanımına sahip olarak gitmelisiniz. Lise transkripti, TOEFL ve SAT gibi sınavlardan aldığınız puanlar, özgeçmişiniz, sağlık belgeniz dahil pek çok konu en […]

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…

Bizi Takip Edin!

Ücretsiz Danışmanlık - Bilgilerinizi Bırakın, Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arasın!