Anasayfa Amerika Amerika – Lisans Eğitimi

Amerika – Lisans Eğitimi

5 min read
0
0
Amerika - Lisans Eğitimi

Amerika’da alınan eğitime büyük önem verilmesi, ülkemizdeki geçerliliği, dilinin İngilizce olması ve de Amerika’da farklı bütçelere hitap eden üniversitelerde lisans eğitimi almanın mümkün olması, bugün pek çok genci Amerika’da üniversite eğitimi almaya yöneltiyor. Ancak bu kararı vermiş olmak daha sadece işin başlangıcı. Amerika’da sizin önünüze birer seçenek olarak sunulan tam 3500 tane üniversite söz konusudur.

Bu durumda, kalabalık bir şehirde mi yoksa sakin bir yerleşimde mi ya da muhteşem doğanın içerisinde mi okumak istediğinize karar vermelisiniz. Bununla birlikte, eğitiminizin bir parçası olarak konaklamayı da düşünmeniz gerekiyor.

Her üniversitenin akademik programı kendine göre farklılık gösterecektir. Bu sebeple başvurunuzu yapmadan önce bu konuya dair yeterince bilgi sahibi olmalısınız. Temel dersler, entegre eğitim programları ve istenilen İngilizce yeterlilik seviyesi gibi konularda, özenle araştırma yapmalısınız. Bu anlamda önemli olan öncelikle hangi alana yönleneceğinize karar vererek Amerikan eğitim sistemindeki sizin için uygun olan bölümü bulmaktadır.

Her üniversitenin hatta bölümün kabul şartları kendine hastır. Bu sebeple okul ile görüşerek bu şartları öğrenip, başvuru tarihlerini kaçırmadan başvurunuzu tamamlamalısınız. Not transkripti, referans mektupları, TOEFL/IELTS test sonuçları gibi pek çok belge gerekli olabilir. Yeterli düzeyde İngilizce biliyor olmasanız bile çoğu üniversitenin şartlı kabul imkanları bulunmakta. Amerika’da eğitim öğretim süreci, üniversitelere göre farklılık göstermekle beraber, Ağustos sonu ve Eylül başı gibi başlamaktadır.

Amerika’da Lisans Eğitimi ücretlerinden bahsedecek olursak, yıllık 8.000 dolar ile 25.000 dolar arasında değişen rakamlar ile karşılaşmaktayız. Bunun yanında belirtmek gerek ki pek çok burs imkânı da söz konusu olmaktadır. Hem Türkiye’den hem de Amerika’dan burs alma şansına sahip olabilirsiniz. Hatta üniversiteniz dahi size burs verebilir. Bunun için başvurularınız sırasında burs imkânlarını da soruşturmalısınız ve gerekiyorsa başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Unutmayın ki kayıt için süre verildiği gibi burs için de belli bir başvuru süresi olacaktır. Ayrıca burs şartları her yıl değişebilir. Son durumu yine okulunuz ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Bursların oranları kurumlara göre farklılık gösterir. Ülkemizden alacağınız burslar dahi, burs verene göre farklı oranlarda olacaktır. Ancak Amerika’da eğitim alırken, burs sizin için oldukça önemli olacak. Mutlaka gerekli kurumlara başvurularınızı iletmeniz önerilir.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…