Geleceğin En Popüler 10 Mesleği

Büyüyünce ne olmak istiyorsun sorusu hiç şüphesiz çocukluk yıllarında pek çok kişiye sorulmuştur ve pek çok kişinin yanıtı da pilot, doktor ya da süper kahraman olmuştur. Oysa şimdilerde seçenek sayısı oldukça fazla. Üstüne üstlük teknolojinin gelişmesi ile birlikte meslekler de buna bağlı olarak giderek ilginçleşmeye devam ediyor. İşte Amerika Birleşik Devletleri ve FORBES‘e göre önümüzdeki 20 yılda yükselişte olacak 10 farklı meslek!

1- Etik Bilgisayar Korsanı / Ethical Hacker

Önümüzdeki 20 Yılda Yükselişte Olacak 10 Meslek

Günümüzde pek çok şirket kendi online sistemlerine saldırılar gerçekleştirilmemesi için etik bilgisayar korsanlarına iş vermektedir. Bu sayede art niyetli ve tehlikeli saldırıları önceden belirleyerek bu konudaki yeterli güvenlik önlemlerini alma fırsatını yakalamaktadır. Güvenlik sistemlerindeki açıkları tespit edebilmek için birçok ünlü şirketin sıklıkla başvurduğu etik bilgisayar korsanları ayrıca şirketlerin sistemlerini tamir etmekte ve bazı zamanlarda da çeşitli virüsler meydana getirerek söz konusu virüslerin şirket sistemleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Geleceğin en iyi 10 mesleği arasında bulunan etik bilgisayar korsanlığı için bugün Amerika Birleşik Devletlerinde Certified Ethical Hacker adı altında bir eğitim ve sertifika da veriliyor. Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletlerinde etik bilgisayar korsanı olarak çalışan kişiler yılda ortalama 92 bin dolar gibi ciddi bir gelir elde edebilmekte. Ülkemizde ise gelişen şirketler sayesinde bu mesleğin geleceğin meslekleri arasında yer alacağına kesin gözü ile bakılıyor.

2- Sigorta Uzmanı

Gelecek 20 yılda iyi kazandıracak 10 meslek arasında bulunan sigorta uzmanlığı, yalnızca sağlık alanında değil büyüyen uluslararası şirketlerin finans ile alakalı problemlerinde de büyük önem taşıyor. Her türlü riskin bulunduğu bir ortamda sigorta konusu gittikçe daha ciddi bir hal alırken başarılı sigorta uzmanlarına duyulan ihtiyaçta buna bağlı olarak artıyor. Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığının geçmiş yıllarda gerçekleştirdiği detaylı bir analize göre sigorta uzmanlığı önümüzdeki 7 sene içerisinde yüzde 27 civarında bir büyüme kaydedecek. Türkiye’de ise henüz bu konuda net bir veri olmasa da uluslararası pek çok sigorta şirketi göz önüne alındığı zaman bu şirketlerin Türkiye pazarında da yer edineceği ve sigorta uzmanlığını geleceğin meslekleri arasına çıkaracakları düşünülüyor.

3- Gıda Kimyageri

Önümüzdeki 20 yılda yükselişte olacak 10 meslek içerisinde gıda kimyagerliği de göze çarpıyor. Zira gıda kimyagerleri, kimya biliminden faydalanarak 3 boyutlu yazıcılar üzerinden basılan yemeklerin yanı sıra birbirinden farklı materyaller ile gerçekleştirilen pişirme yöntemlerine kadar pek çok alanda ilginç sonuçlar elde ediyor. Gıda kimyagerliği yalnızca dünyada değil, uzay alanında da sıklıkla gündeme geliyor. NASA, 3 boyutlu yazıcıları kullanarak uzaya gidiş görevlerinde gıda basımı hakkında farklı birçok çalışma yürütüyor. Kısacası, yemeğe olan ilginin arttığı ve tüm dünya üzerinde bilinçlenmenin çoğaldığı bir çağda gıda kimyagerliğinin önümüzdeki 20 yılda en popüler 10 meslek arasında yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

4- Epidemiyolog

Geleceğin en popüler meslekleri içerisinde bulunan epidemiyologluk, günümüzde giderek artan bir popülerliğe sahip. Hastalıkların ardındaki sebepleri ortaya çıkaran, sterilizasyon yöntemlerini geliştiren, sağlık tehditlerini önlemek için yepyeni yöntemler meydana getiren epidemiyologlar, ulaştıkları sonuçları derleyerek sağlık kurumlarına ve resmi kurumlara iletiyor. Yapılan analizler Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok ülkede epidemiyologluk mesleğinin 2040 yılına kadar ortalama yüzde 30 civarında bir büyüme kaydedeceğini gösteriyor. Bu analiz epidemiyologluğu geleceğin en çok kazandıracak meslekleri arasına yerleştirmeye yetiyor.

5- Kullanıcı Arayüzü Mühendisi

Önümüzdeki 20 yılda yükselişte olacak 10 meslek arasında bulunan kullanıcı arayüzü mühendisliği, her gün online olarak İnternet sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların ne ile karşılaşacaklarına karar veriyor. Bu meslek grubunda yer alan kişiler, İnternet kullanıcıları için neyin en doğru olduğu konusunda sezgi ve fikirlere sahip. İnternet trafiğinde oldukça büyük önem arz eden bir meslek olan kullanıcı arayüzü mühendisliğinin Amerika Birleşik Devletleri İş gücü İstatistik Bürosunun verilerine göre 2030 yılında yüzde 22 civarında bir büyüme de kaydedeceği de öngörülüyor. Kısacası, kullanıcı arayüzü mühendisliği, şirketlerin online marketlerinin artmaya devam etmesi ile birlikte geleceğin en popüler meslekleri arasında yer alıyor.

6- Dental Hijyenist

Her geçen gün daha da popüler bir hale gelen ve önümüzdeki 20 yıl yükselişe geçecek 10 meslek arasında bulunan dental hijyenistler, Amerika Birleşik Devletlerinin gerçekleştirdiği analizlere göre 20 yılda iş hacmi olarak ortalama yüzde 33’e kadar büyüme gösterecek. Türkiye’de genellikle ağız ve hijyen uzmanı olarak bilinen bu kişiler, diş hekimlerine yardım ederek çalışmalarını sürdürüyor. Diş sağlığına uygun beslenme biçimleri ve ağız sağlığının sürdürülebilir olması konusunda hastalara özel ayrıntılı beslenme programları hazırlayan dental hijyenistler ayrıca bazı zamanlarda ağız sağlığı ile ilgili dokümantasyon hizmetlerinde de destek verebiliyor.

7- Fizyoterapist

Dünyanın tüm ülkelerinde artan istihdam, bilgisayar karşısında hareketsiz şekilde geçen uzun süreli çalışma saatleri, egzersiz yapmayan insanlar ve git gide yaşlanan nüfus, her geçen gün fizyoterapistlere olan ihtiyacı çoğaltmaya devam ediyor. Bu durum da fizyoterapistlerin oldukça aydınlık bir geleceğe sahip olacaklarını ve fizyoterapistliğin gelecekte çok kazandıracak 10 meslek arasında yer alacağını gösteriyor. Dünyanın farklı birçok yanında fizyoterapiye ihtiyaç duyulması ve en çok da spor dünyasında fizyoterapistlerin önem kazanması, önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu mesleğin en popüler meslek dallarından birisi haline geleceğini de garanti ediyor.

8- Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticisi ya da kısaca bilgi teknolojileri yöneticisi, sürekli değişen ve kendini güncelleyen modern teknolojide oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu meslek grubunda yer alan kişiler, hem kısa hem de uzun vadelerde şirketlerin teknolojik hedeflerini ve ihtiyaçlarını belirleme görevini üstleniyor. Şirketlerde hangi yazılımlar kullanılacak, donanımlarda ne tür değişimler gerçekleştirilecek, kötü niyetli siber saldırılara karşı ne tür önlemler alınacak ve daha farklı pek çok soruya yanıt verme sorumluluğunu taşıyan bilgi teknolojileri yöneticileri, bu özellikleri ile gelecekte popüler olacak 10 meslek grubu içerisinde bulunuyor.

9- Yazılım Geliştiricisi

Günümüzün elektronik dünyasının doğru şekilde işlemesini sağlayan yazılım aynı zamanda akıllı telefonlardaki e-postaların kontrol edilmesini, sosyal medya hesaplarının kullanılmasını, çevrimiçi havale yapılmasını ve daha farklı pek çok teknolojiye sahip olunmasını sağlıyor. Günlük hayatta bu kadar çok alanda kullanılan yazılım konusunda nitelikli istihdamın önemi de buna bağlı olarak artıyor. Bu bağlamda yazılım geliştiriciliğinin geleceğin en çok kazandıracak 10 mesleği arasında bulunduğu rahatlıkla söylenebiliyor. Amerika Birleşik Devletlerinin İş gücü İstatistik Dairesi’ne göre de 2022 ile 2032 yılları içerisinde yazılım geliştiriciliği alanında ortalama yüzde 23’e yakın bir büyüme sağlanacağı öngörülüyor.

10- Yönetim Danışmanı

Yönetim danışmanlığı, önümüzdeki 20 yılda yükselişte olacak 10 meslek arasında son sırada bulunuyor. İş insanlarına etkinliklerini hangi çalışmalar yaparak arttırabileceklerini, şirket giderlerini nasıl azaltarak daha çok kara geçebileceklerini ve şirketlerin nasıl daha iyi kalkınabileceği konusunda danışmanlık hizmeti veren bu meslek grubu, bir tür şirket doktorluğu olarak da adlandırılabiliyor. Geleceğin meslekleri içerisinde üst sıralarda bulunan yönetim danışmanlığının Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan analizlere göre gelecek 20 yıl içerisinde yüzde 18.6 oranında bir büyüme kaydedeceği söyleniyor.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Daha Fazla
Load More In Eğitim

Yorum

  1. Almanya'da Eğitim ve Yaşam - Manu Eğitim

    Aralık 2, 2019 at 11:03 am

    […] Son 20 Yıl İçinde Yükselişe Geçecek Meslekleri Merak Ediyorsanız Bu Yazıyı Kaçırmayın! […]

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…