Anasayfa Lisans Eğitimi Essay Nasıl Yazılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Essay Nasıl Yazılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

5 min read
0
0

Akademik eğitiminizi (lisans veya yüksek lisans gibi) İngilizce ana dilinde sürdürmek istiyorsanız; İngilizce yeterlilik sınavlarının writing(yazma) bölümünde etkili, anlaşılır ve okunaklı bir essay(makale) yazmanız gerekiyor.

Etkili ve başarılı bir makale yazmanın ön koşulu ise bir takım kurallara dikkat etmekten geçiyor.

Standart bir essay; giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşuyor.

İngilizce Kompozisyon Yapısı

  • Giriş paragrafı (introduction) içermekte
  • 1 ile 3 adet arasında gelişme paragrafı (developmental paragraphs) içermekte
  • Sonuç paragrafı (conclusion) içermektedir.

Bu paragrafları etkili bir şekilde oluşturabilmek için İngilizce cümle kurabilme yetisine sahip olmalı ve noktalama işaretleri de dahil yazım kurallarına eksiksiz bir şekilde hakim olmalısınız.

Essay Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Taslak Hazırlayın

Öncelikle essay yazmaya başlamadan önce kafanızda neler yazacağınızı şekillendirerek, bir taslak hazırlamalısınız. Taslak hazırlamak giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde anlatmak istediklerinizi belirttiğiniz için size yazarken kolaylık sağlayacaktır.

Tez Cümlenizi Belirleyin

Konuya giriş yaptığınız giriş paragrafında konuyla ilgili fikrinizi belirten tez cümlesine (thesis statement) kesinlikle yer vermelisiniz. Unutmayın, giriş paragrafında sadece fikrinizi belirten tez cümlesini yazmalısınız. Bunu savunan fikirlerinizi gelişme bölümünde açıklamalısınız.

Tez cümlesinin de yer aldığı ilk paragrafı tamamladıktan sonra sırada gelişme bölümünün ilk paragrafını yazmak var. Bu aşamada süreye göre 1 ile 3 paragraf arasında değişen gelişme bölümlerine yer vererek, konuyu ayrıntılı ve çok yönlü bir şekilde ele alabilirsiniz.

Bağlaç ve Geçiş İfadeleri Kullanın

Gelişme paragrafında konunun daha akıcı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için bağlaçlardan ve geçiş ifadelerinden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde hem makale yazdığınız dili daha iyi bir şekilde kullanmış hem de okuyan kişiye daha rahat okunabilen bir yazı hazırlamış olursunuz. Ardından konu ile ilgili fikrinizi toparladığınız ve yazıyı özetlediğiniz bir sonuç paragrafı ile kompozisyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kontrolleri Unutmayın

Hazırladığınız kompozisyonu teslim etmeden önce kontrol etmeyi de unutmamalısınız! Her bir bölümde amacına uygun bir içerik girip girmediğiniz kontrol etmelisiniz, buna ek olarak makaleyi baştan sona okunca iyi bir son ve makalenin bölümleri arasındaki bütünlüğü de kontrol etmeyi unutmayın.

Essay gelişme bölümünde ana fikri destekleyici yan fikirlere yer vererek de metninizi zenginleştirebilir; yazdığınız kompozisyonun daha akıcı ve daha kapsamlı olmasını sağlayabilirsiniz.

İngilizce yeterlilik sınavları dışında bazen de başvuru yaptığınız üniversite sizden bir essay yazmanızı isteyebilir. Bu essay genellikle sizin neden bu üniversiteyi seçtiğiniz gibi bir konu başlığı olabileceği kimi zaman da üniversitenin size fikrinizi ve sebeplerinizi açıklamasını istediği farklı konular havuzu da olabilir. Örneğin; “Diet Yapmak insanları şişmanlatır!” tezini savunun gibi.

  • Essay Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

    Genel olarak öğrencilerin zorluk yaşadığı bölümlerden biri olan Essay bölümü, aslında sade…
Daha Fazla
Load More In Lisans Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …