Anasayfa Amerika Amerika’da Mühendislik Eğitimi Nasıl Alınır?

Amerika’da Mühendislik Eğitimi Nasıl Alınır?

5 min read
0
0

Eğitim denilince ilk akla gelen ülkelerden biridir Amerika ve her zaman hayallerin gerçekleştiği ülke olarak bilinir. Peki, Amerika’da mühendislik eğitimi almak mümkün mü? İşte bu soru pek çok öğrenci için merak konusu. Amerika’da mühendislik bölümlerini okumak isteyenleri başvurudan, mezuniyete kadar pek çok farklı süreç bekliyor.

Amerika’da mühendislik eğitimi başvuruları

Öncelikle başvuru sürecinden başlamak gerekirse, bu noktada sizin başarılarınız, eğitim düzeyiniz çok önemlidir. Bu bölümde okumayı ne kadar çok istediğinizi ve buna yeterliliğinizi kanıtlamanız beklenir. Bunun için de başvuru aşamasında referans mektubu, mezuniyetleriniz ve aldığınız eğitimlerin sertifikaları gibi çeşitli belgeleri beyan etmeniz gerekir. Böylece yeterliliğinizi de bölümü okuma isteğinizi de göstermiş olacaksınız. Buna göre yapılan değerlendirmeler ile kabul alabilirsiniz. Bunlara ek olarak Amerika’da geçiminizi sağlayıp sağlayamayacağınız da incelenebilir.

Amerika’da üniversitelerin eğitime başlama zamanı Ağustos sonu ve Eylül başı gibidir. Mayıs – Haziran sürecinde ise dönem sonlanmaktadır. Kabul için gerekli olan not ortalamalarına bakılacak olursa, B yani 10 üzerinde 7,5 seviyesi aranmaktadır. Genel olarak durum böyle olsa da daha düşük ortalamalar ile kabul edilebileceğiniz üniversiteler de olacaktır. Bunun için bir değil birkaç başvuru yapıyor olmanız avantajlıdır.

Okul’a Karar Vermek

Amerika’da mühendislik okumak isteyenler için en büyük sorunlardan ya da başvuru aşamasının vakit harcanan kısmı okul seçimi aşamasıdır. Başvuru yapacağınız üniversitelere karar vermek zor olabilir. Çünkü farklı eyalet ve farklı şehirlerde çok fazla üniversite bulunmaktadır. Kimisi yabancı öğrenciler için uygun bir ortam sağlamıyor olabilir ya da kimisi çok küçük bir yerleşim yerinde bulunuyor olabilir. Seçenek fazla olduğu için hassas bir inceleme ile başvuru yapacağınız mühendislik bölümlerini belirlemelisiniz. Boston – Massachusetts, Stanford – California, Berkeley – California, Pasadena – California ve Atlanta – Georgia üniversite eğitiminiz için iyi birer seçenek olabilir. Bu bölgelerde bulunan okullar hem eğitim kalitesi açısından hem de bölgenin keyifli ortamı sayesinde öğrenciler tarafından talep edilmektedir. Eğitim almaktan en çok keyif alacağınız yerler bunlar olacaktır.

Üniversiteleri, kabul şartlarını inceledikten sonra, başvuru için gerekli olan, aynı zamanda elinizi kuvvetlendirecek olan tüm belgeleri toplayarak başvurunuzu gerçekleştirebilir ve Amerika’da mühendislik eğitimi hayalinize kavuşabilirsiniz. Amerika’da mühendislik eğitimi için yapmanız gereken en önemli şey, yüksek puanlar almak ve eğitim hayatınız boyunca başarılar biriktirmektir. Bu sayede istediğiniz eğitime kabul alabilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …