Anasayfa Burslar MEB Bursları Nedir? Kimlere Verilmektedir?

MEB Bursları Nedir? Kimlere Verilmektedir?

5 min read
0
0

Eğitim öğretim söz konusu olduğunda, özellikle yurt dışında eğitim görecek olan öğrenciler, MEB bursları ile yaşamlarını kolaylaştırmaktadır. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı Bursu) farklı nitelikteki bursları ile öğrencilere destek oluyor. Konu burs olunca öğrencilerin en merak ettikleri soru akıllara geliyor;

MEB bursları nelerdir, nasıl ve ne zaman başvuru yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle yurt dışında eğitim görecek olan öğrencilerin ihtiyaçlarına destek sağlamak maksadı ile çeşitli burslar verebilmektedir. Ülkelere göre farklı burs miktarları söz konusu olabilmekte ve öğrencinin eğitim masrafları karşılanabilmektedir. Yüksek lisans öğrencilerine sunulan bursların süresi aksi belirtilmedikçe 2 yıl süre ile verilmekte ve toplamda 4 dönemi kapsamaktadır.

Başvuruda ise önemli olan öğrencinin niteliğidir. Elde edilen başarılar ve not ortalamaları gibi değerler, rakiplerinizi geride bırakarak bu bursa sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu tip koşulları yerine getirdiğiniz takdirde başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için de duyuruları takip etmek gerekli. Ülkemizin değişken ve yenilikçi yapısı ile sürekli süreçlerde değişiklik söz konusu olabilmektedir. Başvuru tarihleri ve gereklilikler açıklandığında, başvurunuzu yapabilirsiniz. Ardından ise sonuç duyurusu ile birlikte burs alma süreciniz başlayabilir.

MEB bursu adı ile sık sık duyduğumuz kavram, ülkelere göre ya da yıllara göre değişiklik gösterebildiğinden net bilgiler ışığında takip edilemiyor. Sizin takipçiliğiniz ile burs alma sürecinde dahil olmanız mümkün olacaktır. Ancak yurt dışında yüksek lisans okuyacaksanız bu bursu alma şansınız zaten oldukça yüksek olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı Bursları her sene farklı kontenjanlarda ve farklı koşullarda burslar sağlamaktadır. Bu konu hakkında en detaylı bilgi ise MEB websitesinden alınabiliyor. Söz konusu burs olunca süreçleri çok yakında ve sürekli takip etmek gerekiyor.  Çeşitli dönemlerde bu burslara başvuru yapılabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın vereceği eğitim bursunun yanında, çeşitli proje bursu niteliğindeki destekleri de göz önünde bulundurabilir, çalışmalarınıza destek elde edebilirsiniz. Bunun yanında ülke hükümetlerinin bursları, sizin için söz konusu olabilir. Her ülkenin farklı nitelikte bursları da söz konusudur. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerine destek sağlama konusunda en başarılı ülkelerden biri olarak öncelikli tercihiniz olsa da diğer ihtimalleri de değerlendirmenizi öneriyoruz. Yurt dışında eğitimin ne denli masraflı olabildiği aşikardır. Bu masrafların en azından belli bir kısmının MEB tarafından karşılanacak olması önemli bir destek olduğundan, duyuruları takip etmeniz büyük önem taşır.

İlginizi Çekebilir –> Burs Başvuru Mektubu Nasıl Hazırlanır?

Daha Fazla
Load More In Burslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …