Genel Bakış

Amerika Birleşik Devletlerinde, ağırlıkla bilim ve teknik konularda eğitim veren Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, NASA(Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi)’ya ait olan Jet Propulsion Laboratuarı’nın yönetimi ve işletmesinden sorumlu bir üniversitedir.

Vizyonu olarak Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), insanoğlunun bilgisini genişletmek, insanlığa araştırma ve eğitimle katkıda bulunmak, bilimdeki ve teknolojide en zor olanı ve temel sorunları, birlik ve disiplin içerisinde çözebilmek ve eğitim ile bu konularda öğrencilerine, insanlık adına üstün yarar sağlayacak birer etken olmalarını aşılamak şeklinde betimlemektedir.

Okulun resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.caltech.edu/

Tarihçe

Kısaca, Caltech olarak tanınan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü 1891 yılında Amos Throop tarafından mesleki hazırlık okulu olarak kurulmuştur. 1910 yılında mesleki eğitim okulu kapatılarak, daha etkili bir eğitim veren üniversiteye dönüştürüldü. Üniversite özel girişim olarak bugün bulunduğu haline 1943 yılı itibariyle ulaşmış ve büyük ölçüde uygulamalı eğitim veren, küçük bir teknik enstitü olarak kaliteli eğitim veren özel üniversiteye dönüşmüştür.

Lokasyon

Caltech Üniversitesi, adından da anlaşılacağı gibi California (Kaliforniya) eyaletinde yer almaktadır. Üniversite, California’nın Los Angeles şehrinde bulunmaktadır. Üniversite hayatının yanısıra LosAngeles’ta hareketli ve keyifli bir yaşam vardır.

Eğitimde Kalite ve Teknik Yeterlilik

Eğitim kalitesi oldukça üst düzeyde yer alan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, “The Word University Rankings” sıralamasında 2.200’den fazla öğrencisi, %27-28 civarı uluslararası öğrencisiyle kalite ve eğitim bakımından üst sıralarda değerlendirilmektedir. Ana kampüsünde, Astrofizik, Bilgi Bilimi ve Teknolojisi merkezleri gibi özel derslik ve eğitim alanlarına sahiptir.

Çok geniş etkinliklerin gerçekleştirilebildiği Kimya Mühendisliği Laboratuarı ise 2010 yılından itibaren hizmete açılmıştır. Kaliteli ve uygulamalı eğitim adına hemen her ana bilim dalına ait laboratuarın bulunduğu Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, özel okul statüsünde olmasına rağmen 2014 yılında 12 yaş ve üzerindeki öğrencilerin katılım sağladığı 2000 okulda yapılan araştırmalarda, hedef olarak ilk sıralarda yer almıştır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Bölümler

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü mühendislik ve de bilim adına fark yaratan altı adet akademik bölüme sahiptir. Ayrıca birçok araştırma ve uygulamalı eğitim alanları sponsorlar yardımı ile gelir ve tasarruf sağlamaktadır. Los Angeles’a yaklaşık 20 km’lik mesafede olan ana kampüs, banliyö konaklama ve yaşam alanlarına sahiptir. Özel üniversitede 1. Sınıf öğrencilerinin tamamı, kampüste konaklama zorunlu olarak bilinen okulun adıyla özdeşleşmiş şakalardan nasibini almaktadır.

6 adet akademik bölüme sahip okulda, ulusal olarak Matematik ve Biyolojik Bilimler, küresel olarak ise Moleküler Biyoloji, Fizik ve Mühendislik alanları oldukça popüler ve etkili uygulamalı eğitim metotlarıyla çok ilgi çekmektedir. Ayrıca Jeoloji ve Gezegen Bilimi ile ilgili mühendislik bölümleri, yükselen bir grafiğe sahiptir.

Deprem ile ilgili çalışmaları ise dünyanın hemen her ülkesinden öğrencinin büyük ilgisini çekmekte, bilimsel akademik araştırmalarıyla yapılan çalışmalar gereği, talep görmektedir.

Başvuru Koşulları

Özel okul statüsünde olan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü yerel ve yabancı öğrencilerden SAT1, SAT2 ya da ACT notları istemektedir. Ayrıca yabancı öğrencilerin başvurularında özellikle orta öğretim notlarının yüksek olması(3,5), İngilizce becerilerinin iyi olması gerekmektedir. Başvurulan bölüm ve akademik branş gereği öğrenci adayları SAT 770 ya da ACT 34 gibi başarı belgesi, buna ek olarak ise dil yeterliliği ispatlamak için TOEFL ve IELTS başarısı elde etmelidir.

Daha yüksek sınav başarıları ve orta öğretim notlarına sahip olunsa bile burs imkânları oldukça kısıtlıdır. Burs alma niyetinde olanların yurtiçinde sponsora sahip olmaları, eğitim hayatındaki giderleri ve bütçeleri konusunda daya iyi imkânlar sağlayabilir.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü 1.sınıf öğrencilerine kampüs konaklama zorunluluğu sunmaktadır. Eğitim kalitesi ve kültür zenginliğini pekiştirmek adına, uygulama bir öğrencinin belki de arayıp bulmadığı bir fırsat sayılabilir. Yaklaşık olarak kampüste konaklama maliyetleri olarak;

Konaklama $8K

Kişisel Masraflar $10K – $18K civarındadır.

Bu noktada çalışma vizeli öğrencilik konusundan söz edilememekte stajyerlik durumunda çalışma vizesi alınabilmektedir. Çok renkli olan kampüs hayatı, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ile özdeşleşmiş öğrenci muziplikleri, şakaları ve ev sınavları gibi değişik eğitsel uygulamalarıyla karşılaşılabilinmektedir. Kampüs dışında hayat şartları çok büyük farklılıklar ile öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Kültür zengini şehirde okul civarındaki banliyö yaşamı ile Amerika ortalamasına göre ekonomik sayılır.

Okulda eğitim almanın maliyetleri ise;

Lisans $40K

Yüksek Lisans $48K – $60K gibi fiyatlara ulaşmaktadır. Bu fiyatlara sponsorlu araştırma konuları hariç, kişisel eğitim ihtiyaçları ve ekipmanları dâhil olabilmekte ve değerlerde yıllık olarak artışlar gözlenebilmektedir.

Yabancı öğrencilerin Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü eğitimlerine kabul edilmeleriyle birlikte konaklama ve eğitim giderlerine, ülkelerinden ulaşım ücretleri de eklenecektir. Hayaller ve eğitim ihtiyaçları için yapılan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü başvurusunun kabulü sonrasında, vize işlemleri için yapılacak hazırlıklar için ulaşım giderleri dâhil edilmiş paketlerden yararlanmak en ekonomik seçenek olabilir

Ücretsiz Danışmanlık - Bilgilerinizi Bırakın, Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arasın!

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Almanya’da Eğitim ve Yaşam

Almanya’da Eğitim Almanya’da yer alan üniversitelerin akademik başarısı ve ver…