Anasayfa Amerika J1 Vizesi için En Çok Tercih Edilen İşler

J1 Vizesi için En Çok Tercih Edilen İşler

8 min read
0
0

J1 vizesi, Amerika hükümeti tarafından sağlanan bir tür çalışma vizesidir. Değişim ve staj programlarına başvuracak öğrenciler için geçerlidir.  Belli şartlar ve süre dâhilinde size çalışma ve yaşama izni sağlar. Work and Travel programı için başvuracak öğrenciler genelde bu vizeyi alırlar. Bu vizeyi alabilmek için sponsor kurum tarafından size DS – 2019 formu gönderilir. Siz de bu form ile J1 vizesine başvuru yapabilirsiniz. Bu program katılımcılara İngilizce öğrenmek ve kültürlerini zenginleştirmek açısından çok şey katar. Çalıştığınız süre boyu orada yaşayan Amerika vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklardan siz de faydalanabilirsiniz.

J1 Vizesi için En Çok Tercih Edilen İşler Listesi

Au Pair – Ev Yardımcılığı

Au pair aslında anne yardımcısı demektir. Uluslararası bir kültürel değişimi hedefleyen bir programdır.  Yani siz bir ülkeye acente bağlantıları ile gidebilirsiniz. Burada dil ve kültür öğrenmek adına bir ailenin yanında kalırsınız. Bu ailenin ev işleri ya da çocukları ile ilgilenme karşılığında size ücretsiz barınma, yemek, bir miktar para gibi olanaklar sağlarlar. J1 vizesi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Camp Counselors – Kamp Danışmanı

Amerika’ da düzenlenen bir diğer kültürel değişim programıdır. Düzenlenen yaz kamplarında on sekiz yaş altı çocuklara aktivitelerde yardımcı olabilirsiniz. Amerika’ da yaşamak ve çalışmak adına en eğlenceli yol olabilir. Camp and Travel kapsamındadır. Bu sayede kamplara katılabilirsiniz, kamp bittikten sonra bir ay Amerika’ da kalıp gezme hakkınız da vardır. J1 vizesi ile başvurmanız gerekir.

Intern – Stajyerlik

Eğitim gördüğünüz alanda staj yapmak için başvurabilirsiniz. Bu işlem için de J1 vizesi almanız gerekir. Amerika diplomasına sahip olmanız, örgün eğitim ve pratik kazanmanız açısından oldukça faydalıdır. Altı aya kadar kalabilirsiniz.

Research Scholar (Visiting Researcher) – Ziyaretçi Araştırmacı

Bağlı olduğunuz üniversite dışında Amerikan üniversiteleri bünyesinde bir hoca gözetiminde çalışmak için ya da araştırma yapmak için gitmeye deniyor. Doktora sırasında ya da doktora tamamlandıktan sonra gidilebilir. Burs imkânları da vardır. Ayrıca gittiği kurum derslerine girme ve kültürel etkinliklerine katılma imkânı da vardır. Bunun için J1 vizesi gerekir.

Summer Work Travel – Yaz Stajı

İngilizce seviyeniz iyi ise sadece Eylül ve Haziran arasındaki dönemde değil, yazın da staj yapabilirsiniz. Tam zamanlı bir kurs ya da staj imkânından faydalanarak yazınızı daha verimli geçirebilirsiniz. Akademik hayatınızın en az bir dönemini başarı ile tamamlamanız gerekir. J1 vizesi ile başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.

Physicians – Uluslararası Hekimlik

Eğer yeterli eğitime sahipseniz Amerika’da lisansüstü tıp eğitimi alabilirsiniz. İngilizce bilgisi şartı aranır ve hem sözlü hem de yazılı olarak kendi bölümünüzle alakalı İngilizce sınavlara tabi tutulursunuz. Ülkede vatandaşların sahip olduğu tüm imkânlardan faydalanabilirsiniz. Her ev sahibi kurum ECFMG, DS – 2019 formunu yayınlar ve şartlar buna göre sağlanır. Unutmamak gerekir ki J1 belgesi alma şartı vardır.

Specialist Program – Uzmanlık Programı

Herhangi bir alanda uzmanlaşmışsanız ve buna dair belgeleriniz var ise Amerika’da yaşamak ve çalışmak sizin için bir hayal değil. Bilgi değiş tokuşu yapmak ve yeni bir dil ve kültür yetkinliği kazanmak istiyorsanız hemen J1 vizesi edinerek işe koyulabilirsiniz. Amerika’da çalışma hakkı maksimum bir yıldır.

J1 Vizesi için En Çok Tercih Edilen İşler

Trainee Program – Eğitim Programı

Trainee programlarıyla Amerika’ ya herhangi bir eğitim verme amacıyla gidebilirsiniz. Dilerseniz bir kurs, dilerseniz dil kursu, müzik aleti öğretmek için bile olabilir. Fakat beş yıllık iş tecrübesi istenir. Aynı zamanda vasıfsız işçi olarak ya da geçici iş pozisyonlarına başvurmanız yasaktır.  Alan sınırlaması neredeyse yoktur; kamu yönetiminden sanata varana dek birçok konu özgür kılınmıştır.

Amerika’ya gitmek, çalışmak ya da staj yapmak gibi bir hayaliniz varsa J1 vizesi güzel bir başlangıç noktası olabilir. Belirli bir süre ile çalışma imkanı sağlayan bu vize ile birçok işte çalışmanız mümkündür. Seçim yaparken J1 Vizesi için En Çok Tercih Edilen İşler listesini de inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Pasaport Harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport …